Probleme cu stomacul

21-07-2010
tuicarazvan
Nu este medic/terapeut
tuicarazvan
Buna ziua.Am si eu o problema.Acum aproximativ 12 zile dupa ce m-am culcat ma trezit o senzatie de voma si am vomat tot ce mancasem cu vreo 1.30-2 h inainte plus ca am avut un scaun diareic numai apa aproape si de atunci ma ustura in piept la asemanator oarecum cu infarctul miocardic si ma inteapa in partea stanga la subrat plus ca ma doare stomacul nu tare dar deranjant.Dupa aproximativ o saptamana cand simptomele parca sau mai ameliorat am fost la farmacie unde mi-a recomndat Controloc Control pe care l-am luat 3 zile consecutiv si simptomele aproape ca au trecut, dar tot ma mai deranjeaza stomacul usor in capul pieptului si o usoara usturime in piept plus o senzatie usoara de balonare si lipsa poftei de mancare.Ce credeti ca pot avea?
8 comentarii
0
22-07-2010, ora 15:41
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
E indicata o endoscopie.Altfel nu aveti cum sa aflati.Sanatate
0
22-07-2010, ora 23:20
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
D-le...prima intrebare care se impune este ce varsta aveti?
Daca sunteti tanar...pana in 40-45 de ani si nu aveti alte simptome asociate, numite simptome de alarma( scadere in greutate, varsaturi cu sange sau " in zat de cafea", sange in scaun sau scaune negre, disfagie- imposibilitatea de a inghiti alimente solide, semi-solide sau lichide) si cu deja testul terapeutic l-ati efectuat deja (tratament cu controloc- un IPP) s-ar putea sa nu fie nevoie de o gastroscopie si ceea ce aveti sa fie o simpla esofagita.
Altfel spus continuati timp de 4 saptamani sa luati Controloc 40 mg sau alt IPP(Nexium, Omeran, Lanzoprazol, Rabeprazol) si foarte important sa nu mancati si apoi imediat sa va culcati( cel putin 2 h dupa ce ati mancat pastrati pozitia ortostatica), renuntati la fumat daca fumati evitati mancarurile ce va favorizeaza acest reflux( ciocolata, rosii, grasimi, bauturi carbogazoase, condimente...)...evitati...nu excludeti.

Daca simptomatologia reapare sau daca alte simptome noi apar consultati un gastroenterolog pentru o endoscopie.

Sanatate.
0
23-07-2010, ora 12:11
tuicarazvan
Nu este medic/terapeut
tuicarazvan
Buna ziua si multumesc pt.sfaturi.Am fost astazi si am facut endoscopie la Floreasca si au spus ca am multiple leziuni gastrice cu infectie cu hp si mi-au prescris amoxicilina, klabax si sa iau inainte de mese nexium si sa intrerup tratamentul cu controloc control.
0
23-07-2010, ora 12:14
tuicarazvan
Nu este medic/terapeut
tuicarazvan
Am uitat sa mentionez ca am 36 de ani si dupa 3 saptamani de tratament mi-au spus sa revin la control.Credeti ca este bun ce mi-au reccomandat.
0
25-07-2010, ora 00:34
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Tratamentul prescris este bun. Dar stiti cu exactitate diagnosticul? Si in ce consta controlul? Intr-o alta gastroscopie? Daca aveti un ulcer gastric sau mai multe se indica un control dupa 4-6 saptamani. Urmati sfaturile gastroenterologului si daca consumati frecvent medicamente antiinflamatoare incercati sa le evitati.
0
25-07-2010, ora 09:14
tuicarazvan
Nu este medic/terapeut
tuicarazvan
Mai exact am gastrita antrala eritematoasa eroziva cu hp pozitiv.Imi puteti spune ce inseamna mai exact?Credeti ca se puteau insela la endoscopie?
0
25-07-2010, ora 14:16
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Aveti o inflamatie a mucoasei stomacului(antru reprezinta o parte a stomacului), precum si niste eroziuni ale acestei mucoase, probabil datorita Helic Pylori, daca nu aveti si alti factori de risc(consum de AINS, fumat etc). Nu este nimic grav, urmati tratamentul prescris, nu tineti regim(nu si-a dovedit eficienta), dar problema mea este ca nu vad rostul controlului(cel putin cel endoscopic daca v-au propus unul). As putea intelege daca au facut prelevari de mucoasa(biopsii), care in mod normal dureaza aprox 10 zile si mergti dupa rezultatul acestora.

Sanatate.
0
25-07-2010, ora 15:52
tuicarazvan
Nu este medic/terapeut
tuicarazvan
Multumes pt.lamuriri, nu mi-au propus asta ci am facut-o eu mai mult de frica sa vad ce am.Dar acum sufar de diaree cu mucus si am tinut regim de vreo 2 saptamani si am slabit de la 86.7 kg.la 81 de kg.Diareea este normal la tratamentul asta si slabitul?Sincer nu stiu ce control o sa imi faca peste 3 saptamani nu a precizat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •