Probleme cu prostata?

28-05-2009
Marin82
Nu este medic/terapeut
Marin82
Buna ziua.
Tatal meu in varsta de 62 de ani are probleme la urinare in sensul ca urineaza cam des si cate putin. Noaptea se trezeste pt a urina acuzand dureri la vezica urinara. La analize, PSA a iesit 10.01. Urologul pe care l-a consultat i-a spus ca ar fi vorba de o infectie a tractului urinar si i-a prescris Avodart, Omnic Tocas si supozitoare Clafen. Aceste medicamente nu au avut nici un efect benefic, nesimtindu-se nici o ameliorare; a intrerupt tratamentul. Tatal meu crede ca are probleme la prostata. Ce teste sau analize ar trebui efectuate pt a afla daca este vorba de prostata sau este doar o infectie urinara?
P.S. Biochimia la urina a iesit normala.
1 comentarii
0
28-05-2009, ora 17:45
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Desi medicul urolog pe care l-ati bordat nu v-a explicat in detaliu, el i-a prescris parintelui dvs doua medicamente ce se adreseaza hiperplaziei benigne de prostata ( omnic si avodart ). Deci, in urma examinarii urologul a ajuns la concluzia ca tatal dvs are hiperplazie benigna de prostata si ca o complicatie a acesteia eventual infectia urinara. De ce nu a avut tratamentul nici un efect? pentru ca ameliorarea se obtine dupa o perioada relativ mai mare de tratament adica citeva saptamini cel putin.

Prostata se examineaza clinic prin tuseu rectal, paraclinic prin ecografie si dozare de PSA si daca este necesar punctie biopsie. ?Toate acestea completate de un sumar de urina si urocultura.
Deci, cred ca trebuie sa reincepeti tratamentul caci este probabil corect.
multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.