Probleme cu nasul

01-11-2011
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
Buna ziua,

Am o fetita de 2.5 ani care in urma intrarii in colectivitate a avut parte de multe episoade de raceli, bronsiolite si o pneumonie peste care am trecut cu tratamente cu antibiotic recomandate de personal avizat, in acest moment are nasul infundat de vreo 2 sapt. jumate dar care alterneaza si cu momente in care sufla muci verzi.noaptea la fel, are momente cand respira bine pe nas dar momente cand respira pe gurita ( mentionez ca o dau cu crema de eucalipt pe piept si deasupra nasului in timp ce doarme).de vreo 2 zile a inceput sa si tuseasca uscat si parca de ieri vorbeste ragusit.Duminica am fost la un cabinet particular sa ii fac o hemograma si un CRP iar rezultatele i-au iesit in limitele normalului, mentionez ca nu a facut febra pana acum iar ca tratament a urmat o saptamana cu biorinil si aerius 2.5 ml, in week end i-am dat alternativ din 12 in 12 ore eferalgan cu nurofen, sirop cu echinaceea, oscilococcinum si ghimbir ( ecchinacea, tratamentul homeopat si ghimbirul i-l dam de ceva timp)...copilul are o stare fizica buna, mananca foarte bine, se joaca etc dar ma ingrijoreaza teribil acei muci verzi care nu ii mai trec o data, ce imi recomandati deoarece imi este teama sa nu faca din nou febra si sa se ajunga la antibiotic ca de obicei. In mod normal ii curatam nasucul cu batista sugarului dar sunt momente cand isi sufla singura nasul, am fost si la un control ORL la Budimex dar ni s-a recomandat doar Biorinil si Aerius insa mucii tot nu i-au trecut, dimpotriva, situatia parca se agraveaza usor usor.Ce imi recomandati?
De asemenea, as dori sa mai mentionez ca suntem la al treilea set de analize ale urinei ( inca nu am primit rezultatul ) deoarece i-a iesit infectie in urina cu proteus SPP si Dl. Doctor de familie doreste sa fie absolut sigur de rezultat.
Va multumesc,
Anca M.
4 comentarii
0
01-11-2011, ora 13:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vocea putea sa se modifice din cauza unui reflux gastric de la administrarea nurofenului sau a unor alimente acre, fructelor citrice, sucurilor..s.a
In rest totul e corect faceti aspiratii a secretiilor nazale de multe ori pe zi.. se poate si spalaturi nazale cu ceai cald de musetel
0
01-11-2011, ora 13:33
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
Va multumesc, este adevarat ca a vomat dar vineri seara si sambata la pranz, ea oricum este de fel "vomicioasa" de mica..aspiratii foarte de ii pot face doar in week end pentru ca in rest este la gradi si o mai pun doamnele de acolo sa isi sufle nasucul..o sa incep sa ii fac spalaturi cu ceai de musetel, sunt indeajuns pentru eliminare in totalitate muci verzi?

Va multumesc!
Anca M
0
01-11-2011, ora 14:16
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
Stiu ca mucii verzi de obicei arata o infectie motiv pentru care dumninica i-am facut analizele sangelui si sunt bune/normale iar temperatura nu a facut, CRP-ul de exemplu i-a iesit 0.8
Oscillococcinum i l-am dat preventiv pentru imunitate, nu neaparat pe post de tratament
In legatura cu homeopatia am avut o experienta neplacuta in iarna cand am fost la un doctor homeopat, ne-a dat un tratament si peste doua zile m-am internat cu copilul in spital cu pneumonie, ne-am bazat numai pe acest tratament si cand am ajuns la spital copilul avea CRP-ul 398.
0
17-11-2011, ora 15:12
sandeaanca
Nu este medic/terapeut
sandeaanca
Buna ziua Dle. Doctor Flueraru,

Dupa discutia cu Dvs. am fost la un control ORL la Dl. Doctor Morar de la Budimex deoarece mucii verzi au persistat, dansul ne-a recomandat tratament 7 zile cu Rinonef T si 14 zile cu Pivalone, dupa terminarea tratamentului a fost ok vreo 4 zile si acum a inceput din nou, de ieri mai exact, cu nas infundat si tuse, mucii sunt usor verzi. EU de ieri i-am facut spalaturi nazale cu ceai musetel, i-am dat din nou cu rinonef t, dar nu stiu daca am voie din nou la o diferenta de timp asa de mica, si alternativ nurofen cu eferalgan la 12 ore si un sirop tuse de la dacia plant ce as putea sa ii mai fac, nu vreau sa accept ca toata iarna o vom duce asa...ce tratament as putea sa ii fac?

Multumesc anticipat,
Anca
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.