Probleme cu mirosul

07-07-2015
costy46
Nu este medic/terapeut
costy46
In urma cu mai multe luni am racit destul de tare, nu stiu ce a fost, viroza probabil.M-am tratat cu medicamente banale si picaturi de nas(puf), care recunosc ca le-am cam folosit in exces pentru a ma desfunda.Cred ca raceala respectiva a degenerat intr-o sinuzita (presupun) pentru ca respiram destul de greu pe nas si dupa ce secretiile au incetat sa mai curga.Cel mai deranjant a fost ca mirosul mi s-a diminuat sub 50%.Au mai trecut cateva luni de zile (fara tratament) si respir mult mai bine pe nas iar mirosul s-a mai imbunatatit dar nu in integralitate:unele parfumuri le simt la fel;mirosul de ceapa si transpiratie e identic si diferit fata de cel care il stiam dinainte;mirosurile mai suave/fine nu le mai simt...
Intrebare: va rog frumos, puteti sa-mi spuneti daca se mai poate face ceva, ca mirosul sa-mi revina?
5 comentarii
0
07-07-2015, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic ORL.. care vede si nasul pacientului poate sa spuna ce a fost, ce este si ce va urma
0
07-07-2015, ora 20:51
costy46
Nu este medic/terapeut
costy46
un medic ne-orl mi-a spus ca problema e ireversibila...
oricum multumesc de raspuns...este edificator
0
08-07-2015, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pierderea de miros poate fi de 2 feluri
1. cand este inflamatie in nas.. si aerul pur si simplu NU ajunge la celulele nervoase care percep mirosul
si aici numia medicul ORL care vede nasul poate sa se pronunte ( dar problema poate fi remediata)
2 daca celulele nervoase care percep mirosul au suferit din cauza toxicitatii unui virus sau a substantelor toxice sau din cauza de probleme de circulatie cerebrala
in aceste cazuri intradevar nervul olfactiv ne tratat in primele 5 zile de suferinta NU mai poate fi restabilit 100 la 100
0
08-07-2015, ora 12:22
costy46
Nu este medic/terapeut
costy46
Acesta intradevar este un raspuns complet/complex, de profesionist in breasla.
Va multumesc.Am sa ma adresez aici in Bucuresti, unui medic orl.Oi gasi eu unul ca sa-mi repare mirosul, ca sunt tare suparat din cauza asta...
0
12-08-2015, ora 17:01
veronica fetcu
Nu este medic/terapeut
veronica fetcu
Am exact aceeasi problema! Va rog, daca gasiti o solutie, sa postati aici.
Mutumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  •