Probleme cu maselele de minte si dinti

05-07-2014
lorenzo620
Nu este medic/terapeut
lorenzo620
Am probleme cu toate cele 4 masele de minte, s-au spart si sunt la nivel cu gingia si ma dor foarte tare cand mananc sau ma ia din senin o durere ascutita si intensa care incepe la o masea si dupa aceea se extinde la toate. Nu mi se umfla obrazul sau alte chestii de genul. Ce este de facut in cazul lor?

Alta problema ar fi dintii care in urma cu ceva timp am observat ca a inceput sa pice smaltul la aproximativ toti dintii (partea de jos nu e prea afectata, inca). Ce este de facut in cazul lor? Trebuie scosi sau se pot plomba?

Problema este grava deoarece nu mai pot manca nimic tare pe nici o parte si mai nou nici cu dintii din fata.

Va multumesc anticipat, Toader Laurentiu
2 comentarii
0
07-07-2014, ora 11:22
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Se pare ca aveti nevoie de rezolvarea mai multor afectiuni. In legatura cu molarii de minte ce prezinta carii profunde(" sparti pana la gingie" ), acestia trebuie extrasi. Inainte de interventie, trebuie facuta o radiografie. Ceilalti dinti se incearca sa se trateze, depinde de stadiul in care sunt. Nu exista "pastila" minune ce rezolva problema, va sfatuiesc sa va indreptati spre un medic dentist pentru a va face un plan de tratament. Numai bine!
0
07-07-2014, ora 13:22
lorenzo620
Nu este medic/terapeut
lorenzo620
Va multumes pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •