Probleme cu mancarea

20-01-2012
mihaiandrei87
Nu este medic/terapeut
mihaiandrei87
Buna ziua, acum cateva zile in urma dupa ce am mancat un mar si o banana.. dupa aprox 5 min m-a luat o stare de ameteala si am fost la un pas de lesin.Mi s-a mai intamplat ceva asemanator de 2 ori.. o data am lesinat instataneu in timp ce mancam, iar o data dupa ce am mancat carne rosie m-am trezit noaptea intr-o stare foarte proasta cu stari de greturi voma dureri de burta si cap.Nu am mai mancat carne rosie iar de atunci usor am rarit orice fel de carne pntru ca de cele mai multe ori nu ma simteam bine dupa masa chiar si painea o simt greoaie la stomac.
In prezent ma rezum numai la fructe legume si cat mai putine mancaruri prajite.

O alta problema ar fi ca desi mananc numai mancaruri usoare am zile intregi in care nu mananc nimic! pur si simplu nu simt nevoia de a manca si nici nu ma simt rau in niciunfel.

Am fost la doctor cu ceva timp in urma si mia- zis ca nu am nimic...

Multumesc.
4 comentarii
0
20-01-2012, ora 19:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ce ti-a spus gastroenterologul la care ai fost?
Ai facut vreo investigatie?
Ma mir, daca ai fost la medic si i-ai spus ce simptome ai, ca nu ti-a dat niciun diagnostic sau investigatii de facut.
0
20-01-2012, ora 19:36
mihaiandrei87
Nu este medic/terapeut
mihaiandrei87
Pai unul mi-a facut cu substanta de contrast.. am baut ceva alb pe stomacul gol.. si la altul cu ecograful.. poate am nimerit 2 doctori mai "buni" :)
0
21-01-2012, ora 09:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca ai foaia cu rezultatul de la eco, vezi ce scrie la vezica biliara, conteaza mult in digestie.
E bine daca la nivelul stomacului nu s-a vazut nimic.
Ai facut analiza pentru depistare Helicobacter Pylori, din sange sau scaun? E de preferat sa faci prima oara din sange sa vezi daca exista si in ce cantitate. Daca ai bacteria asta in stomac in cantitate mult prea mare, poti sa ai o parte din simptomele descrise.
De asemenea, din ce spui, s-ar putea sa ai un colon iritabil pe fondul unei intolerante sau alergii alimentare. Acum sunt si la noi in tara clinici la care se pot determina astea. Daca ai malabsorbtia fructozei, orice fruct si chiar legumele (o mare parte) s-ar putea sa-ti faca rau; daca ai intoleranta la lactoza, trebuie sa elimini lactatele, iar daca ai alergii punctuale (sa zicem la banane) trebuie sa le eviti cu desavarsire.
Deci eu asta as face: analiza aceea din sange, determinare alergii/intolerante alimentare si chiar o colonoscopie daca gastroenterologul sugereaza ca ar fi necesara. Digestia incepe din gura si se termina in anus, orice segment, organ implicat in digestie conteaza foarte mult. Poti incerca sa iei in timpul meselor o jumatate de colebil sau de digenzym, sa vezi daca te ajuta sa digeri mai bine. Urmareste exact ce iti face si ce nu rau. Daca ai probleme de stres, rezolva-le cu un psihoterapeut, anxietatea poate avea manifestari foarte fizice, , ,
Revino daca ai ceva rezultate/investigatii facute.
Orice are o cauza, pana nu o afli concret, mergi pe presupuneri si se amana si terapia potrivita.
Sanatate!
0
21-01-2012, ora 11:24
mihaiandrei87
Nu este medic/terapeut
mihaiandrei87
Nu am facut inca analize amanuntite planuiesc sa fac cat mai curand posibil inclusiv pentru stres, anxietate am sa iau in calcul cele spuse de dv.

Nu pot sa imi dau seama ce anume imi face rau si ce imi face mai bine bine, de cele mai multe ori sunt foarte variate poftele de a manca ceva anume, azi mi-e pofta de mor de ceva anume iar a doua zi aproape mi-e greata de aceiasi mancare/aliment.

Ar mai fi ceva de mentionat. uneori simt o nevoie foarte mare de a manca sau bea ceva amarui si nu imi pot calma pofta pana nu beau cel putin 2 litri de apa amestecat cu cateva lamai... sau uneori simt ca "prind aripi" : ) dupa ce termin scaunul.

Multmuesc pentru raspuns si pentru sfaturi !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru o bună digestie
  •