Probleme cu gustul si mirosul pe care nu le-a identificat niciun doctor

10-08-2014
ramo_zz
Nu este medic/terapeut
ramo_zz
Buna ziua,

Cam din luna februarie am inceput sa am probleme cu mirosul si gustul, in sensul ca sunt modificate, nu lipsesc. Am facut tot soiul de analize si investigatii inclusiv RMN din care nu au reiesit decat inflamari minore pe sinus. Doctorii nu au gasit o solutie pentru asta, tratamentul pe care l-am primit cu Avamis si antinflamatoare puternice ar fi trebuit sa dea rezultate dar nu a dat. Deja am reununtat sa mai fac ceva, la ultima consultatie mi s-a spus sa nu ma stresez pe tema asta, ca nu e o problema grava. Dar este foarte trist pentru mine sa nu ma mai pot bucura de multe dintre alimentele care imi placeau iar acum le simt diferite si in general rele. Am vizitat si neurologul, si alergologul, de asemenea fara rezultat.

Poate are cineva vreo idee, o experienta similara.
Multumesc,
Ramona
3 comentarii
0
11-08-2014, ora 14:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este cazul de facut investigatii serioase a tractului digestiv..
endoscopii, colonoscopii..s.a
0
12-08-2014, ora 01:26
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
RAMONA nu vreau sa te sperii dar in urma cu vre-o14 ani mama mea tot la fel sia pierdut gustul si a dat vina pe un pepsi, dar dupa 6 ani cand a facut un infarct medicii neau zis ca a mai avut unul in trecut pe care la dus pe picioare si atunci medicii neau zis ca momentul ar fi putut fi cand sia piedut gustul, nu STRICA SA INCERCI SI ACEASTA VERIFICARE.
Sper sa nu fie.
0
12-08-2014, ora 08:21
ramo_zz
Nu este medic/terapeut
ramo_zz
Merci pentru raspunsuri, nu cred ca e cazul la mine la 27 de ani, in plus ca eu nu mi-am pierdut mirosul, e doar modificat.
O sa mai fac oricum investigatii dupa cum a sugerat si dl doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alterarea simțului mirosului – un semn al declinului cognitiv?
  • Gust ciudat în gură
  • Miros ciudat ce îl percepi doar tu - ce ar putea fi
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Evoluția gustului bun
  • Distorsiunile olfactive apărute la pacienții cu COVID-19: care sunt diferențele dintre parosmie și fantosmie?
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Capsaicina poate îmbunătăți percepția sării și senzația de gust
  •