Probleme cu genunchiul.

28-06-2013
firemerox
Nu este medic/terapeut
firemerox
Buna ziua. Am 15 ani, si in urma cu 1 an am inceput sa am o problema. Atunci cand indoi genunchiul la maxim si il fortez, (nu prea stiu cum sa explic) simteam parca imi sarea ceva, imi amortea, si nu puteam sa stau pe el, trebuia sa fac piciorul complet drept ca sa imi revin. La inceput mi se intampa foarte rar (o data la o luna). De curand am avut o saptamana ingrozitoate. Nu puteam sa indoi DELOC piciorul, deoarece mi se intampla mereu. Am fost la ortoped, insa in urma unor radiografii nu sa detectat nimic (atunci cand am facut radiografi nu am tras piciorul tare ca sa sara). In prezent pot indoi, dar nu la maxim. Problema este ca nu pot (atunci cand fac genoflexiuni) sa ma las cu toata greutatea pe picoare deoarece simt ca mai e putin si mi se intampla(chiar daca nu mi sa mai intamplat de mult). Eu vreau sa fac sport, insa nu pot de aceasta problema. Imi este FOARTE FRICA de operatii, deoarece am inteles ca dupa operatii la genunchi nu va mai fi niciodata la fel, chiar mai RAU. Astept sfatul unui medic, sau o persoana ca are avut astfel de experiente, sper ca am descris cum trebuie problema.
Multumesc.
1 comentarii
0
28-06-2013, ora 22:33
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui un examen competent la un ortoped care sa aiba experienta in chirugia genunchiului.
sa nu fie cumva o leziune de menisc cornul posterior
meniscul nu se vede pe radiografie, numai la RMN
trebuie clarificata problema, pentru ca daca meniscul este rupt ca distruge cartilajul din genunchi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •