Probleme cu gatul in atentia doctorului Fluieraru

23-01-2012
doxa1
Nu este medic/terapeut
doxa1
Buna ziua, am varsta de 41 de ani si am probleme cu gatul de aproximativ 3 luni de zile.La primul contol ORL m-i s-a pus diagnosticul de Faringo-laringita-acuta catarala in observatie- reflux gastroesofagian.M-i s-au recomandat mai multe analize: exudat faringian, ASLO, FB, PCR, VSH, ALG, rezultatele fiind in limite normale, exudat faringian negativ.La o a doua consultatie ORL dupa aproximativ o luna de zile m-i sa pus diagnosticul de faringita cronica si tratament cu antibiotic: EFICEF(1 capsula la 12 ore), KETOPROFEN si Vitamina A si E FORTE(1 capsula pe zi), durata tratament 7 zile.Dupa toate acestea jena in gat persistand am facut o fibroscopie cu urmatorul rezultat: deviatie dreapta de semn nazal(creasta) cornete inferior, medii cu aspect normal.Meaturi medii aspect normal, orificii ofenoide libere fara secretii;cavum cu tesut limfatic hipertrofic pe bolta.Epiglota, BV, CV, aspect normal. M-i s-a recomandat excizarea tesutului limfatic de pe cavuum.As vrea sa stiu cat de grav este si daca operatie trebuie facuta urgent.Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
23-01-2012, ora 17:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuie sa faceti un consult si investigatii la gastrologie.. pentru a exclude cauza digestiva a iritatiei locale rino-faringiene.
daca nu se gaseste o cauza gastrica a problemelor.. DA se poate sa scoateti acel tesut limfatic si sa. se faca examenul anatomo-patologic
0
05-11-2019, ora 09:35
monerom
Nu este medic/terapeut
monerom
Buna ziua,
Am 50 ani, sunt la perimenopauza din Aprilie 2019, din Noiembrie 2018 am inceput sa am tot felul de stari, tensiune, bufeuri, transpiratii, si aveam o usoara jena in gat, dar din Aprilie am inceput sa simt in gat o inflamatie, a continuat cu dureri cu stari de rau, nu era doar o senzatie de nod in gat, pe partea stanga a gatului am un nodul la tiroida urmarit la 6 luni 1/1.3 cm, nu mi s-a dat ca tratament decat Vit D3 cu K2 si sa merg la ORL, unde am fost de 5 ori, mi s-a descoperit la exudat faringian si nazal stafilococ auriu, am luat ciflan parca antibiotic, la exudat mi a iesit, stafiloc auriu la nas si in gat candida, am facut tratament cu Diflucan pentru candida inca nu am repetat exudatul, am pus la gat timp de o sapatamana varza si nu mai simt asa de tare inflamatia si intre timp am gacut CT la cao si gat cu urmatorul rezultat:
Mici imagini ganglionare submandibulare subcentimetrice bilateral de pana la 0, 5cm de partea dreapta, mici adenopatii interjugulocarotidiene bilateral de pana 1cm de partea dreapta - fara semnificatie cert patologica, aspect CT nespecific.
Fara asimetrii de relief faringian.
Glanda tiroida cu dimensiuni in limite normale, cu o mica formatiune chistica 0, 8/0, 4cm la nivelul LS -de corelat cu consultul de specialitate. Trahee cervicala cu calibru in limite normale.
Glande salivare cu dimensiuni si structura in limite CT nativ normale.
Modificari spondilodiscartrozice C5-C6; stergerea lordozei fiziologice cervicale.Ma puteti ajuta cu o parere, nu mai stiu undesa merg la endocrinology sau lla ORL, sau la amandoua, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.