Probleme cu gatul.. Nodul vocal

22-06-2009
dory95
Nu este medic/terapeut
dory95
Am 28 de ani si de vreo 6 luni am ragusit. Am gasit care este problema si anume noduli vocali. Am primit un tratament cu inhalatie de cortizon si inca ceva. Se pare ca nu a trecut. Dar problema cea mai mare este ca ma doare foarte rau gatul, am senzatia cateodata numai ca am ceva par acolo, ma tine parca ceva sa nu vorbesc, in sensul ca pur si simplu ma strange de gat. Am fost la un prof. dr. de vreo 3 saptamani, dar el nu a fost, iar la gatul meu s-a uitat un medic rezident, care a spus ca gatul meu ma doare din cauza POATE unei maseli, i-am spus si de nodulul vocal, s-a uitat dar el a zis ca e micut si ca ar trebui operat. Mi-a prescris bioparox de 4 x pe zi si Medrol de 4, o saptaman 2 buc, apoi o sapt cate unul. Problema mea este urmatoarea: Am inteles ca din cauza nodulului vb ragusit, dar durerea aste de ciudata de gat, asa in partea dreapta si senzatia de a nu mai vb, in sensul ca parca te tine ceva acolo, iar daca incerci (fortezi) parca se "rupe" ceva acolo, apoi fortarea mea de expectorare, parca am senzatia ca am ceva acolo si ma tot fortez sa expectorez, este din cauza nodulului sau punem pe seama nodulului aceasta raguseala, iar daca nu, tratarea nodulului se face numai prin oparatie? Sunt prof si vorbesc foarte mult, acum ca este vacanta poate pot trata cumva acest nodul. Va multumesc
4 comentarii
0
23-06-2009, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred ca se poate trata acel nodul..medicamentos.
durerile ingat.. pot sa fie si din cauza unei faringite, unei gastrite, unui ulcer gastric!
trebue sa faceti investigatie la gastrologie( esofagoscopie)
si o investigatie endoscopica endolaringiana.. nodulii laringieni.. nu sunt asa de inofensivi uneori!
0
23-06-2009, ora 22:37
ritzi
Nu este medic/terapeut
ritzi
Faceti un exudat faringian si unul nazal...la un laborator serios, poate iese ceva bacterie. Nu rezolva nodulul, dar poate ajuta cu restul.
Sunteti din Bucuresti?
0
24-06-2009, ora 00:57
dory95
Nu este medic/terapeut
dory95
Multumesc mult d-nule doctor
0
24-06-2009, ora 18:12
dory95
Nu este medic/terapeut
dory95
sunt din baia mare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.