Probleme cu gatul

14-07-2011
maria50
Nu este medic/terapeut
maria50
buna ziua.m-am mai adresat dumneavoastra cu tot felul de proboleme si m-ati sfatuit foarte bine si va multumesc.Acum am o problema cu amigdalele.Am avut cateva episoade acute, cam 2 si doctorul orl-ist mi-a dat klabax iar la celalalt episod acut zinat si pastile de supt, bioprax, iar acum am terminat cele 5 fiole de moldamin una la 7 zile si pot sa zic ca amigdalele sunt mai bn.M-am dus la doctorul orl-ist, care mi-a zis ca dupa ce termin moldaminul ma trimite la operatie pentru ca de mica fac episoade acute si ca ar fi bn sa le scot, dar acum cand m-am dus nu mi-a mai zis nmk decat ca au dat inapoi.Problema este ca mi-a aparut o tuse seaca din gat, am mai si ragusit dar nu foarte rau si mi-e frica sa nu fie cancer laringian.Doctorita de familie mi-a dat trimitere la endocrinologie pentru ca am momente cand simt ca ma strange gatul.Vreau sa spun ca am tot felul de simptome:cateodata intepaturi intre ureche si gat, cateodata uscaciune in gat daca nu vb 5 minute si dupa inghit parca inghit greu, seara uneori mai ragusesc, alteori tuse seaca si daca pun mana mai jos de glanda si apas din ambele parti tusesc si mai rau.La ultimul consult v-am zis doctorul orlist a renuntat la ideea de operatie.Sa fie amigdalele un focar de infectie, de mica am avut probleme cu ele (au un aspect ciuruit si mereu trebuie sa fac gargara), sa fie glanda de vina(urmeaza sa fac control la glanda).Doctorul m-a consultat si putin mai jos cu un furtun care parca aspira nu stiu daca la laringe si nu mi-a zis nmk.Ma sperie tusea asta si starile de raguseala.Am 22 de ani.Ce ma sfatuiti sa fac


Am uitat sa mentionez ca simt nevoia sa im dreg vocea, si parca s-ar desprinde ceva de acolo ca o secretie dar foarte putin.Va multumesc.
16 comentarii
0
14-07-2011, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ac ai o problema gastrica.. cu reflux gastroesofagian.. care a fost si motivul racelilor dese.., amigdalitelor.. si celorlalte simptome din gat.
NU trebuie sa scoti amigdalele. Gatul o sa te doar in continuare din cauza faringitei iritative post reflux..
poti doar sa micsorezi amigdalele in volum cu Radiofrecventa
in rest ai nevoie de tratament gastric si regim aliemntar de durata
0
17-07-2011, ora 21:44
cristybulacu
Nu este medic/terapeut
cristybulacu
Buna am si eu o problema si va rog mult sa ma ajutati!!! de o luna in urma m-am trezit intr-o dimineata cu o durere acuta in regiunea bronhilor!!! am fost la medic si am facut un sir de investigatii.., radiografie., la inima examen Dopler si ECG.am facut analize si la paraziti totul era in regula...doar analiza generakla de singe a aratat ca am o infectie virala.., am primit diagnoza de laringita alergica.mi-au scris niste pastile si cu asta basta..insa starea e aceeasi.parca am un nod in git care ma incurca sa respir normal si nasul e mereu infundat!!!!!! ajutati-ma va rog cu un sfat ca nu mai stiu ce sa fac!!!!! ma gindeam poate e din cauza stresului sint foarte stresata de jumatate de an.am plins mult si am avut stari depresive.
0
18-07-2011, ora 07:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
: cristybulacu
1. este cazul sa faci consult de specialitate.. ca sa te lamuresti ce ai..
ce ai scris.. este aproape incorect din unele puncte de vedere
-Broinhiile NU dor
-- laringita. ca si diagnostic.. Tot NU doare laringele.. dar se caracterizeaza prin raguseala..
2 IN concluzie.. NU ai fost la ORL..
3 ai facut multe analize si investigatii.. inplus ( cu multi bani) fara sa ai un rezultat..
4 Orice probleme de nas, gat si urechi.. se trateaza NUmai la ORL...
5 Daca vrei sa fii ajutat(a) pe Forum
Scrie ce simti.., cum au fost acele dureri, ce simptome mai ai..
dar NU scrie diagnostice, mai cu seama puse de alti medici decat acei de specialitate
0
18-07-2011, ora 11:48
cristybulacu
Nu este medic/terapeut
cristybulacu
am facut o inregistrare la medic ORL pe miine sa vedem ce-o sa zica!!! de dureri ce sa zic...au fost mai sus de stomac insa atunci nu aveam probleme cu respiratie si nas infundat...erau doar dureri, , dupa ce au disparut durerile au ramas respiratia ingreunata, , si nasul e mereu infundat!!!!!!il suflu dar nimik!!!!!...de asta noaptea deobicei dorm cu gura deschisa!!!straea asta e mai accentuata deobicei seara si dimineatsa!!!
0
30-08-2011, ora 21:44
maria50
Nu este medic/terapeut
maria50
Buna seara.Imi cer scuze ca scriu in sectiunea O.R.L.dar dumneavostra dati cele mai bune sfaturi.De cateva zile am foarte multe eructatii dupa aproape orice mananc chiar si dupa apa, parca alimentul urca inapoi, cateodata parca simt cum mancarea imi trece prin stomac.Am avut si nite probleme de genul ca ma strange gatul, ca ma inec cu orice mananc, ca nu pot sa inghit si aceste probleme parca mi-au mai trecut iar acum ma confrunt cu aceasta.A aparut si constipatia.Stau la orice aliment consumat foarte concentrata si parca simt cum trece prin esofag.Ma mai ustura si gatul.parca si o tuse seaca.Am mai avut si stari de voma, si cand am o stare de stres sau mai incordata tot stresul il simt in stomac, cand stomacul, cand zona glandei.Am facut o fomoleucograma zilele trecute si doar MO % mi-a iesit mare (8.81).Stresul sa fie cauza problemelor mele, mentionez ca orice ma afecteaza, plang din orice, orice ma sperie, parca stresul a pus stapanire pe mine.cateodata parca nu am stare sunt foarte agitata as face orice numai sa nu stau, ma odihnesc greu, sunt agitata.Am 22 de ani si 1.60 si 52 kg.V a multumesc din tot sufletul pentru toate sfataurile data pana acum/.
0
06-12-2011, ora 13:12
grosu alexandru
Nu este medic/terapeut
grosu alexandru
buna ziua va rog sa ma ajutati? am o ciupearca in gat adica niste puncte albe si ma doare gatu am luat antibiotic dar iara mia aparut ciupearca pe gat.momentan iau nistatina.ce as putea face sa scap de ciupearca din gat?
0
06-12-2011, ora 13:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial tre sa afli sigur ce ai !
un medic ORL.. care sa vada gatul+ un exudat faringian o sa te ajute
daca este vorba de o infectie cu microbi.. DA.. in acest caz ajuta antibioticele
daca este o micoza.. e mai greu de tratat..fiindca micoza se formeaza pe mucoasa iritata, afectata la o persoana obosita si cu probleme gastrice.. si anume din acest motiv tratamentul NU e numai cu antimicotice dar trebuie rezolvata si problema gastrica, trebuie mancat crect( renuntat la lapte, dulciuri, acidulate, citrice) trebuie de dormit si de ridicat imunitatea, trebuie sa te hidratezi si sa faci tratament local cu inhalatii si gargara
0
05-09-2012, ora 23:57
corinaioanab
Nu este medic/terapeut
corinaioanab
Buna seara! Va rog sa imi raspunde-ti si mie la cateva intrebari cand aveti timp. Eu incep de maine tratament cu ospen pt ca am ASLO 400 trebuie sa fac 5 zile de 3 ori pe zi o pastila de 1500 si luni in a 5 a zi de tratament sunt programata la operatia de scoatere a amigdalelor. Dna doctor mi-a recomandat operatia cu laser, ca zicea ea, e risc mai mic de infectie si de hemoragie si odata ce le scoate cicatrizeaza zona insa pe net am tot citit despre asta si am inteles din diverse postari ca defapt cu laseru doar se "netezesc" amigdalele, nu se elimina de tot doar orificiile acelea cu cazeum si ca ar fi o treaba "comerciala" care prinde la pacienti. Ce imi recomandati operatie cu laser sau cea clasica cu bisturiul? Asa, mi-a mai spus ca ma va anestezia in totalitate ca local nu se poate ca e f dureros, adevarat sau fals? Si anestezia asta...totala, se face in vena, sau cu masca sau in coloana? si daca inghit sangele si ma innec in timpul operatiei sau imi inghit limba? ca am mai citit si chestii d-astea care m-au ingrozit. Va multumesc anticipat!
0
06-09-2012, ora 09:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. despre anestezie.. NU trebuie sa.ti faci griji si teama.. este mult mai bine cu anestezie Totala.
de restul are grija medicul ATI.. sa aspire secretiiel si sangele din faringe.
2 Cu laser ca si cu Radiofrecventa se pot face foarte multe lucruri se poate numai cauteriza amigdala se poate taia partial amigdala..sau se poate folosi in loc de bisturiu..si se face o operatie de scoaterea amigdalei..numaica inciziile nu se fac cu bisturiul care numai taie..ci se fac cu laserul sau radiofrecventa.. care au si rol de oprirea sangerariiin acelas moment cand se face incizia
asa ca stai linistita se poate scoate integral amigdala si cu laser
0
06-09-2012, ora 10:33
corinaioanab
Nu este medic/terapeut
corinaioanab
Va multumesc foarte mult! eu de obicei nu sunt fricoasa dar am citit atatea incat m-am speriat, oricum trebuie sa le scot ca imi fac probleme dar acum o sa fiu ceva mai linistita. Sper sa fie ok cu anestezia si sa ma trezesc bine ca apoi cu durerile ma descurc eu cumva.. :( Anestezia totala se face in vena? si ce calmante recomandati dupa operatie? dar sa fie strong ca eu suport foarte greu durerile la nivelul capului gat etc.
0
06-09-2012, ora 16:52
MacoveiG
Nu este medic/terapeut
MacoveiG
Buna ziua!
Sincer nu stiu cu ce sa incep... Nu am avut deloc probleme de sanatate(cu atat mai putin cu amigdalele) pana acum 2 ani(mentionez ca am 23 ani in prezent), cand am facut o laringita si am ramas intr-o singura zi complet fara voce. Am ajuns atunci la urgente pentru ca nici nu puteam respira bine si dupa tratament cu gentamicina, penicilina(si alte cateva pastile pe care nu le mai retin mi-am revenit), insa de atunci am facut rosu in gat foarte des.
Anul acesta au inceput problemele insa: dupa o durere mare in gat si dureri de cap groaznice am ajuns la spital din nou unde m-au internat pentru sinuzita si pneumonie, mi s-au facut atunci analizele la sange, mai putin un exudat faringian, dna Dr, rezumandu-se sa-mi spuna ca am rosu in gat si ca va trece de la antibiotic(cefort si ciprionol, care mi-a fost schimbat cu klabax datorita unor mici reactii adverse).
La 2 saptamani dupa ce am iesit din spital problemele au reaparut, pneumonia nu fusese tratata complet probabil, si am luat din nou antibiotic(zinat).

Dupa acest episot am inceput din nou sa fac rodu in gat, si sa scot din nou din gat bobite galbene, mici si urat mirositoare, insa de aceasta data am si apasat pe amigdale din care au iesit multe bobite de acest gen, speriata, am mers si am facut un exudat faringian, din care mi-a reiesit ca am candida, am fost la spitalul Coltea cu rezultatul exudatului iar de acolo mi s-a spus ca nu am puroi pe ele, insa mi-a dat din nou antibiotic Ospen si nurofen si trachisan, pentru ca dupa tratament sa merg sa-mi scoata amigdalele...

Problema este ca de cand am terminat tratamentul (asta insemnand acum 2 zile) sunt foarte ragusita si durerea este la fel de mare, am observat doar ca amigdala stanga si-a mai redus din volum, cea dreapta ramanand la fel de mare si cu multe venisoare de sange pe ea.

Problema este ca ma simt deasemeni f slabita de cand au revenit problemele cu gatul, am avut eruptii de cosuri pe toata fata(in conditiile in care am avut maxim 30 de cosuri toata viata mea) si pe sanul drept langa un fir de par f subtire mi-a iesit un cos(sau din cate am citit pe internet ar fi o fuliculita provocata de candida)

VA ROG MULT DACA PUTETI PUNE CAP LA CAP TOATE INFORMATIILE DE MAI SUS SI IMI PUTETI OFERI UN RASPUNS VA SUNT RECUNOSCATOARE, PENTRU CA MAREA PROBLEMA A MEDICILOR DIN SECTORUL DE STAT ESTE CA NU AU TIMP SA NE ASCULTE..

Va multumesc anticipat!
0
07-09-2012, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti cateva poze cu amigdalele si atasati acele poze pe mail
0
09-09-2012, ora 08:23
Ankutsa
Nu este medic/terapeut
Ankutsa
Buna ziua!
Am si eu o problema cu gatul. Cand ma trezesc, tot timpul am o usturime in gat care nu dureaza mult, dupa ce mananc ceva imi trece. Pe parcursul zilei nu ma ustura gatul, doar atunci cand ma trezesc. Simt nevoia de a-mi drege vocea si fac asta, ba chiar tusesc, destul de des. Am secretii de mucus abundente. Cel mai des scuip atunci cand ma spal pe dinti si incerc sa scuip tot mucusul ce-l am pe gat, dar mi se intampla sa trebuiasca sa scuip mucusul si dupa ce tusesc. Metionez ca fumez ocazional si uneori, cand fumez, ma ustura gatul. Ragusesc foarte des si atunci trebuie iar sa-mi dreg vocea, eventual sa tusesc. Fac des rosu in gat, Faringita, Laringo-faringita, Viroza respiratorie... Am avut si infectie (puroi in gat, tratat cu injectii cu Ampicilina), de doua ori. Sufar de Rinita Alergica mostenita de la mama mea. Cateodata am nevoie si de picaturi pentru nasul infundat. Nu am mers la medicul de familie sau la ORL. Sunt simptomele astea doar o reactie alergica la tutun? Fumez rar si nu cred ca asta m-ar afecta in vreun mod.
Multumesc anticipat!
0
09-09-2012, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. este o problema gastrica cu reflux' care afecteaza faringele
gasesti pe forum multevsfaturi la acst subiect
0
05-12-2012, ora 20:40
monika27
Nu este medic/terapeut
monika27
buna seara! am si eu o problema cu gatul, am o durere in gat pe partea dreapta, o jena atunci cand inghit, ceva ca un corp strain. am fost la orl si mi-a zis ca este o rana pe hipofarige, o pata albicioasa. mi-a facut si o laringoscopie directa si indirecta si n-a vazut decat rana aceea, si o pata albicioasa. la exudat a iesit candida. problema este ca acum o luna am inghitit o bucata dintr-o scobitoare, si am simtit cum ma zgarie pe gat.dupa aceea au inceput problemele cu durerea la inghitit si durere mai ales dupa ce manac. la laringoscopie a zis ca nu exista niciun corp strain in afara de rana aceea pe hipofaringe, si a zis ca nu este de la scobitoare rana. nu mi-a dat niciun tratament, iar acum dupa laringoscopie ma doare si mai tare. ce credeti ca ar putea fii? va multumesc!
0
08-12-2012, ora 18:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi de la scobitoare dar poate fibse de la un refkux gastric
faci investigatii si la gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.