Probleme cu gatul, senzatii de sufocare

10-11-2008
Lya
Nu este medic/terapeut
Lya
De cativa ani am probleme cu gatul, insa de un an incoace starea mea s-a agravat, in sensul ca am probleme cu inghititul, am foarte multe secretii gelatinoase albe-galbui in gat, pe care pana acum puteam sa le scuip, dar acum parca mi se prind de gat. Mai nou din cauza lor simt ca ma sufoc, transpir, am junghiuri la inima si simt ca ametesc.
Ce analiza imi recomandati sa fac si care ar putea fi cauza ? Mentionez ca recent am fost operata de polipi endocervicali, iar medicul ginecolog curant mi-a zis ca s-ar putea sa-mi fi aparut si in gat si sa fie asociati cu hiper sau hipo tiroidie. Mi-am facut analizele pentru tiroida si mi-au iesit bine. Din pacate, starile de sufocare sunt din ce in ce mai acute. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac. Va multumesc.
11 comentarii
0
10-11-2008, ora 12:00
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
o ecografie tiroidiana ar fi indicata.ce analize pt tiroida a-ti facut?si un exudat poate v-ar ajuta.
Multa sanatate
0
10-11-2008, ora 12:09
Lya
Nu este medic/terapeut
Lya
Am facut ecografie tiroidiana si nu mi-a iesit nimic. Nici macar un nodul, nimic. Totul este perfect. Am facut T3, T4 si TSH si au iesit valori normale, dar eu continui sa ma sufoc. Am ajuns si la urgente, iar medicul mi-a facut un calmant spunandu-mi ca am facut un soc respirator si atat. Va rog sa-mi spuneti ce alte cauze mai pot fi si daca ar fi un polip sau ceva cum se poate depista.
0
10-11-2008, ora 12:29
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
O alta investigatie, cred eu, ar fi la pneumologie(sufocarile, transpiratia, flegma alg-galbuie, ameteala, intepaturi la inima )pot indica o afectiune la niv. pulmonar (o fibroza).Acolo poate sa-ti faca si un ex.bacteriologic complet al sputei ( nu numai pentru M. tuberculosis !!- poti cere ca examenul sa fie complet si sa identifice agentul microbian care determina aceste secretii !!)
0
10-11-2008, ora 12:42
Lya
Nu este medic/terapeut
Lya
Multumesc frumos de sfat. O sa fac si aceasta investigatie, desi am fost si la pneumolog. Deci excludeti posiblitatea existentei unui polip... asta ca sa stau linistita. Am facut si o bronhoscopie si mi-a aspirat secretiile bronsice din plamanul stang, dar pe urma acestea s-au intensificat. Am facut luna trecuta o bronsita, dar am luat tratament si secretiile au ramas aceleasi. O sa fac aceasta analiza, dupa care o sa revin cu rezultatele. Multumesc.
0
10-11-2008, ora 20:53
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Cere-le sa caute la analize Klebsiella si in special Klebsiella rhinoscleromatis( este o bacterie responsabila de rhinosclerom, o afectiune granulomatoasa cronica a tractului respirator cel mai des in zona nazofaringelui, dar poate afecta si traheea si bronhiile) TODEAUNA, cand este izolat un germene microbian, este necesar a se face si antibiograma pentru a se vedea la ce antibiotic este cel mai sensibil( sunt unele bacterii care au sensibilitate scazuta la anumite antibiotice ) Multa sanatate !!
0
18-01-2010, ora 00:26
Bolnavu
Nu este medic/terapeut
Bolnavu
Lya pana la urma ce ai facut?Ti-a trecut.Cam aceeasi problema o am si eu.ma lupt cu ea de 2 ani.este foarte jenanta.Se pune in gat si trebuie sa o scot afara daca nu simt ca ma astup.nu ma lasa deloc in pace.am facut o gramada de tratamente.pe la 5 ORL-isti.Analize la sange, exudat faringian.Prima oara am avut o ciuperca am facut tratament, mi-a trecut.Injectii ampicilina cu gentamincina chiar si moldamin.dupa ce am terminat ampicilina m-a lasat 2 zile.Nu mai aveam aceea flegma.dupa aceea a reaparut.mentionez ca o am cam la 5 minute.Analize la sange bune.Am facut si o tomografie la sunusiri, crezand ca vine de sus aceea secretie:nimic nici la sinusuri.Radiografie la plamani:nimica.Am si reflux gastro-esofagian.de la atatea pastile mi-am distrus si stomacu.Poate sa fie de la tiroida?nu am facut, dar m-am interesat si cica nu are nici o treaba!Poate sa fie de la amigdalite?le am cronice.ele sunt moarte, dar nici un doctor nu mi-a zis ca poate provoca aceea secretie.nu mai stiu ce sa fac...de fumat nu mai fumez.am fumat cam 2 ani dar nu mai mult de cateva tigari pe zi.Rog ca cineva care are sau a avut asa ceva sa ma contacteze ca sunt disperat!!! -* .Va multumesc.Multa sanatate


(*modificat de administrator)
0
18-01-2010, ora 17:32
Lya
Nu este medic/terapeut
Lya
Buna ! Din pacate exista n cauze pentru secretiile existente in gat. Ale mele s-au amplificat, nu le pot expectora iar starile de sufocare s-au imultit si ele, plus ca am ajuns sa am probleme cu inghititul mancarii. Am fost si eu pe la o multime de orl-sti, mi-au dat tot felul de medicamente (cam ce ti-a dat si tie) si din cauza lor am facut si o ciuperca urata. Dupa ceva vreme am inceput sa lesin pentru ca aveam intepaturi la inima si imi transpirau mainile. Am ajuns iar la urgente, iar medicii mi-au zis ca sunt doar simple atacuri de panica si asta a fost tot. Pe urma tot am citit tot felul de articole pe net si ma tot intrebam de ce a inceput sa-mi miroase secretiile si sa am un gust oribil in gura. Medicul de familie m-a trimis la un pneumolog, care bineinteles ca daca nu a vazut nimic la radiografie a zis ca-s din nou bolnavul inchipuit. In cele din urma daca am vazut ca nimeni nu stie nimic si nu ma poate ajuta m-am dus si mi-am facut o bronhoscopie si acolo au descoperit ca plamanul stang este plin de secretii. Le-au aspirat si pe urma am facut o saptamana inhalatii cu apa cu sare (gen aerosoli). Explicatia a fost ca daca faci bronsite sau pneumonii repetate si nu-s tratate la timp plamanul se poate umple cu secretii si in timp nu ma ipoti respira si ajungi sa faci edem pulmonar. Pareau ca lucrurile decurg normal iar timp de o luna nu am mai avut probleme, dupa care mi-au revenit secretiile, de data asta si mai abundente si mai purulente. De data asta mi-am facut un exudat faringian si mi-a iesit streptococ beta hemolitic grupa A, pentru care multi doctori recomanda moldamin (fix zero - streptococul fiind foarte rezistent la acest tip de injectii). Prin urmare am facut penicilina timp de 10 zile, pe urma am repetat exudatul si acesta disparuse.
O alta cauza insa, pentru ca am tratat si streptococul au mai ramas amigdalele pe care trebuie teoretic sa le scot. Poate sa fie (nu stiu daca e si cazul tau) o amigdalita pultacee si atunci secretiile sa fie puroiul de pe amigdale si in timp acestea poate sa-ti mearga la inima si sa necrozeze vasele sanguine. Inca ceva...
eu mi-am facut si niste analize de rutina gen hemoleucograma, ASLO si VSH (prin acestea se poate descoperi de ce afectiuni suferi si in ce masura ti-s afectate unele organe). Acum mai imi ramane sa ma lamuresc cu tiroida, care se pare ca ar fi cauza tuturor relelor. Mi-am facut analizele pentru tiroida 3 ani la rand si mi-au iesit toate bune. In schimb am fost la o consultatie cu biorezonanta (unde iti scaneaza fiecare organ in parte si-ti spune ce probleme ai la fiecare) si acolo mi-a zis doctorita respectiva ca-i apare ca am hipertiroidie si ca ar trebui sa-mi fac niste analize mai complexe si sa ma vada un medic endocrinolog. Asa ca eu inca continui investigatiile si dupa cate se pare medicii doar isi dau cu parerea - cati medici atatea pareri, ce sa mai zic. Eu iti doresc sanatate si sper sa depistezi care e cauza secretiilor.
0
18-01-2010, ora 21:54
Bolnavu
Nu este medic/terapeut
Bolnavu
Multumesc ptr timpu acordat. Am incepu sa o i-au razna si eu ca toti ma cred nebun! Acum voi incepe sa fac niste investigatii ptr tiroida.Daca nu iese nici aia imi voi face o tomografie gat-plamani.poate se vede mai bine decat cu radiografia.Analize de sange, gen VSH TSH mi-am facut o gramada.am un dosar plin.au iesit valori normale.Sper sa imi iasa ceva acuma ca daca nu voi ajunge la neurolog... Lya poate luam legatura sa vb mai detaliat.
0
28-06-2018, ora 21:58
Adrian BOA
Nu este medic/terapeut
Adrian BOA
Am 33 de ani si lucrez la Londra. De cateva luni simt.ca am foarte des mucus in zona narilor, trebuie sa il inghit Dee, am senzatia.ca ma Sufi. EKG si raze plamani sunt bune. Nu fumez.
Doctorita de familie spune ca este anxietate. Dar nu o cred. Ce poate fi ?
0
27-01-2022, ora 10:26
SebastianNec
Nu este medic/terapeut
SebastianNec
Au trecut 10 ani de cand ai postat, Lya, dar ce ai avut tu atunci ma cofrunt eu acum.. ai gasit rezolvarea?? Sper sa pot lua legatura cu tine intr-un fel!!
0
20-12-2022, ora 09:26
MariaAgache
Nu este medic/terapeut
MariaAgache
Buna Sebi. Eu mă confrunt cu treaba asta de 2 ani. Dureri in piept, nod in gât, sufocare. Si este in mare parte permanenta. Am crezut ca voi înnebunii la un moment dat. Însă… după multe cercetări pot fii medic pe partea asta.
1. Probleme tiroidiene. (De mers la endocrinolog și de făcut neaparat analizele: T3, T4, TSH)
2. Probleme cu anxietatea. Însă senzația tine între 15-20 minute.
3. Probleme bacteriene. Merge foarte bine un exudat faringian.
În cazul meu, in urma exudatul faringian, am streptococ beta hemolitic gr G+. Am luat antibiotic augumentin o săptămâna. M am simțit mai bine după a 3 a zi de antibiotic însă după ce l am terminat au început din nou stările de sufocare. Am fost prima dat la ORL, endocrinolog, pneumolog. Iar femeia de la Pneumologie a ales sa facem un exudat faringian și acolo s a constatat. Mi s a spus, dacă nu mi revin sa mi se administreze penicilina deoarece bacteria este sensibilă la ampicilină, penicilina, etc. Din păcate sunt in Olanda și aici nu se dau antibiotice. Aștept sa mă duc in România in concediu peste doua luni și sa mi fac ce trebuie făcut. Deci bafta și sănătate multă. Sa auzim de bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Transpirația nocturnă
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Transpirație urât mirositoare - cauze și tratament
  • Transpiri noaptea? - lista cauzelor posibile
  •