Probleme coloana zona lombara !!

24-10-2012
MariusGeorge
Nu este medic/terapeut
MariusGeorge
Buna ziua,

Ma numesc Marius, am 22 impliniti si va scriu acest mesaj in speranta ca imi puteti da niste raspunsuri care imi vor fi de folos si care ma vor ajuta.
M-am documentat online cat am putut si pe langa medicii radiologi, cei neurologi si ortopezi pot sa isi dea cu parerea legat de acest aspect.
Am sa trec direct la subiect intrucat nu ma pricep prea bine la formalitati si sunt destul de panicat in momentul de fata.

De o perioada (nu stiu sa spun exact timpul in sine, dar cred ca de peste 6 luni de zile) am inceput sa acuz dureri la spate (in zona lombara), dureri care nu sunt foarte intense, dar sunt constante si enervante... senzatia durerii, daca ar fi sa o descriu este cam asa: o durere constanta, de ambele parti a coloanei (in zona L4-L5, L5-S1), iar uneori sare de la senzatia de durere constanta la durere mai intensa sau durere mai putin intensa, in functie de ce fac... daca stau linistit in pat sau nu am activitate fizica o resimt la o intensitate scazuta, iar daca ma aplec sau daca ridic greutati sau daca fac ceva mai complex se intensifica.

Durerile au inceput mai exact de cand am inceput sa fac exercitii fizice cu greutati (gantere cu greutati reglabile). Am inceput sa fac asa mai serios cam de peste 1 an de zile, cu 5 antrenamente pe saptamana, 2 zile pauza. Am facut acasa, fara instructor personal, cu alte cuvinte de capul meu, fara centura care sa-mi sustina spatele si zona aceea, nu stiu in ce masura am executat corect excercitiile, adica in ce masura mi-a fost corecta pozitia corpului, dar nu am ridicat exagerat. Datele mele fizice sunt 1, 73 inaltime respectiv 56-58 kilograme, tipul somatic: ectomorf. Va scriu toate detaliile acestea, urmate de un diagnostic ca sa imi puteti da o parere exacta legata de problema mea, foarte importanta pentru mine. Am avut un tip de viata mai dezordonat inca de la o varsta frageda, am stat foarte mult timp in fata calculatorului, cu spatele arcuit, nu am avut o alimentatie corespunzatoare, iar toate acestea ma gandesc ca s-ar putea sa imi fi afectat in timp zona aceea spatelui, implicit tot organismul in sine.

Recent, am fost la un consult la radiologie si in urma radiografiei domnul doctor mi-a dat urmatorul diagnostic: Discreta scolioza dorso-lombara convexa la stanga cu rotare in ax a corpilor vertebrali, rectitudine lombara si pensare accentuata a spatiului L5-S1; Spina bifida la S1. Acestea fiind zise, intrebarea mea este... in ce masura este grav ceea ce am eu, cum se manifesta si daca am vreo posibilitate sa corectez cat de cat problema (fie prin suplimente alimentare, fie printr-un program de gimnastica medicala sau vreun program de recuperare, fie prin orice); Am nevoie de parerea dumneavoastra, in masura in care aveti timp, intrucat vreau sa stiu daca pot sa continui sa fac sport (cum am mentionat si mai sus, fac exercitii fizice cu greutati acasa, alerg ocazional si acum as dori sa practic inot...tin sa precizez ca acum exercitiile le execut corect si am citit foarte mult despre un program de culturism acasa, fac cu greutati mici si cu centura) si as vrea sa stiu in ce masura pot sa fac fiecare dintre acestea. De asemenea, am decis sa nu fac niciun tip de efort fizic, ba mai mult, mi-am cumparat si niste suplimente ce contin calciu (sub forma de pastile ce se dizvola in apa) sa-mi intaresc sistemul osos, iar pentru tendoane si ligamente mi-am cumparat de asemenea un supliment (cartilaj de rechin).
Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.

Va multumesc tare mult in avans,
Cu mare stima,
Marius
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.