Probleme coloana - interpretare rezultate radiografie

22-05-2012
cosmin25
Nu este medic/terapeut
cosmin25
Salutare,
As vrea si eu ajutorul pentru interpretarea unor rezultate. Problema mea pe scurt :

De cateva zile am dureri de spate, in zona lombara dreapta si dureri ale piciorului drept. Durerea variaza in intensitate in fuctie de pozitia in care ma aflu... As vrea sa adaug ca jobul meu ma tine mai toata ziua in scaun.
M-am programat pentru o consultatie la un medic ortoped. Fiind insa foarte ocupati m-au programat peste 12 zile (la o clinica privata). Intre timp m-am intersat la persoane care au avut hernie de disc si mi-au spus ca primul lucru pe care trebuie sa il fac este o radiografie dubla in zona lombara, asta cerandu-mi medicul atunci cand voi ajunge la el. Am facut radiografia si am primit si o interpretare in scris de la un medic radiolog. Problema este ca nu prea inteleg termenii si gravitatea lor. Daca cineva ma poate ajuta in acest sens, i-as ramane recunoscator.

Rezultatul :

-Usoara deviatie scoliotica dextro- convexa, cu rotatie de ax a corpilor vertebrali.
-Sacru basculat posterior
- Minime pensari posterioare ale spatiilor discale L4-L5 si L5- S1
- Masiv articular interapofizar L4-L5 stang hipertrofic.
- Spina bifida S1


Va multumesc !
13 comentarii
0
22-05-2012, ora 22:12
maria.a
Nu este medic/terapeut
maria.a
buna seara.de doua luni am inceput sa iau anticonceptionale "LAURINA".in prima luna mi a venit ciclu la 24 de zile.m am reapucat sa iau in conctinuare, din prima zi de menstruatie nu am asteptat sa treaca pauza de 7 zile, deoarece nu am stiut ca asa trebuie.luna aceassta nu mi a venit ciclu.sunt in a 24 zi si nu mi a venit.este posibil sa fiu insarcinata?le am luat pe toate, la ora fixa...
0
22-05-2012, ora 22:15
cosmin25
Nu este medic/terapeut
cosmin25
Cred ca ati gresit locul de postare :). Sunt sigur ca problemele mele de coloana nu sunt legate de ciclul dumneavoastra :)).
0
23-05-2012, ora 10:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Examenul radiologic are o relevanta minima, doar ca imagine nemijlocita, in timpul examinarii clinice la neurochirurg.
Singurul esential este consultul clinic la NEUROCHIRURG.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-05-2012, ora 17:31
geo_alex94
Nu este medic/terapeut
geo_alex94
buna ziua domnule doctor daca se poate sa va spuneti o parere despre urmatoarele concluzii la un RMN de coloana lombara.
Hernie de disc L4-L5 parasagitala stanga cu conflictradicular stang
profunzime disc L5 -S1
Modificari degenerative tip modic 2
va multumesc mul
0
23-05-2012, ora 18:04
cosmin25
Nu este medic/terapeut
cosmin25
Nu am inteles de ce trebuie sa ajung la NEUROCHIRURG. Cazul meu nu cred ca este de operatie.

Oameni buni nu mai faceti spam pe topicul acesta. Eu l-am deschis pentru a discuta problema mea. Daca aveti o problema de lamurit deschideti topicul vostru.
0
24-05-2012, ora 00:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Problemele coloanei lombare sunt tratate in Romania de catre neurochirurg. Nu inseamna100% operatie, ci doar un diagnostic corect.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-05-2012, ora 12:34
geo_alex94
Nu este medic/terapeut
geo_alex94
imi pare rau domnule cosmin25 dar nu scrie undeva ca e pagina ta.daca vrei propria pagina fati blog.
imi va raspunde cineva si mie?
0
25-05-2012, ora 12:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Examenul RMN are o relevanta doar ca imagine nemijlocita, in timpul examinarii clinice la neurochirurg. In rest, ramane o insiruire de cuvinte fara relevanta practica.
Singurul esential este consultul clinic la NEUROCHIRURG.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-05-2012, ora 12:41
geo_alex94
Nu este medic/terapeut
geo_alex94
va multumesc foarte mult domnule doctor.
0
25-05-2012, ora 12:45
cosmin25
Nu este medic/terapeut
cosmin25
Ba scrie, in regulamentul de postare pe acest forum. In plus cerinta mea a fost de bun simt. Modul acesta orbeste si agresiv de a obtine ceva, denota o lipsa de educatie. Sa extrapolez putin : parca sunteti o baba din aia crizata care in goana dupa aghiazma se impinge, injura si calca in picioare alte persoane numai sa primeasca "mantuirea".
0
25-05-2012, ora 12:51
geo_alex94
Nu este medic/terapeut
geo_alex94
eu facusem o postare care nu avea nimic in comun ci ceea ce ai postat tu si in plus poti sa crezi ce vrei despre mine si poti extrapola cat vrei.si cum tiam mai zis nu iti convine fa-ti blog, pana atunci.
0
25-05-2012, ora 12:55
cosmin25
Nu este medic/terapeut
cosmin25
Mai Alex nu ai inteles nimic. Eu iti doresc multa sanatate. Mergi la doctor asa cum ti s-a recomandat. si dupa nu ar strica sa mai treci si pe la scoala.
0
25-05-2012, ora 12:58
geo_alex94
Nu este medic/terapeut
geo_alex94
se prea poate dar hai sa o lasam asa pt ca se pare ca te crezi prea destept, si poate esti cine stie...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.