Probleme cavitate bucala, gingii inflamate, saliva vascoasa

17-01-2015
alyce03
Nu este medic/terapeut
alyce03
Buna seara,
Va rog sa imi dati un sfat in urmatoarea situatie:
Cam de un an de zile, simt ca am saliva vascoasa si miros neplacut, gingiile inflamate si totodata simt ca se retrag, am un gust de infectie in gura iar papilele de la baza limbii sunt inflamate. Dintii din cauza salivei ii simt mereu incarcati, doar dupa ce ma spal pe dinti ii simt curati dar pt putin timp. Limba are o culoare galbuie dimineata probabil de la aceasta infectie pe care o simt. Am facut detratraj in martie anul trecut, in vara am fost iar la stomatolog care mi-a recomandat iar detratraj dar nu doresc sa il fac atat de des, stomatologul mi-a spus ca e din cauza unei salive acide.
Am fost la medicul de familie mi-a dat trimitere la ORL, medicul respectiv a spus ca nu am nimic care ar fi de competenta dansului, sa incerc la gastroenterelog, am fost la gastroenterelog dansul mi-a spus ca nu am probleme cu stomacul. Medicul de familie mi-a prescris niste amoxacilina pe motiv ca am amigdalele inflamate desi nu ma durea in gat, dar de la amoxacilina am simtit ca mi s-a curatat cavitatea bucala de aceste simptome total neplacute. Dupa ce am terminat amoxacilina (am luat 7 zile)au reinceput simtomele.
Nu stiu unde sa mai merg sau ce analize sa fac sa scap de aceasta problema si mai ales ca imi e teama sa nu imi afecteze si mai mult gingiile pt ca imi sangereaza si simt ca incep sa ma si doara.
Orice sfat e binevenit!
Va multumesc!
1 comentarii
0
17-01-2015, ora 22:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la gastrologie se fac si investigatii
nu ai problemel cu stomacul
dar cu INTESTINELE..fierea, pancrreasul????
cu siguranta simptomele tale au legatura cu REgimul alimentar care este incorect.., acidul din aliemnte duce la problemele digestive cu reactie si in cavitatea bucala.
pe forum gasesti multe sfaturi la acest subiect
daca nu ajuta tratamentul alopat.. tre sa reci pe un tratament naturist de durata si schimbarea completa a alimentatiei
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •