Probleme auditive

10-01-2008
DomeDavid
Nu este medic/terapeut
DomeDavid
Va salut
Sunt tatal unui copil de 5 ani si am descoperit ca nu aude soaptele si vorbirea cu amplitudine mai joasa, daca se vorbeste normal in casa aude normal. Copilul a inceput sa vorbeasca ma i greu cam pe la 3.5 ani, maine il ducem la ORL sa vedem daca are dop de ceara dar daca nu are inseamna ca va surzii? Daca face ceva tot timpul trebuia sa ridicam tonul ca sa raspunda, noi am considerat ca nu e atent, probabil o geseala din partea noastra. Este posibil:
1 sa piarda complet auzul
2 sa fie ceva ereditar (chiar daca in familie nu sufera nimeni cu probleme de genul acesta)?
3 si daca e posibil prin interventie chirurgicala un implant dac va surzii de tot?
Cu respect Dome David
1 comentarii
0
28-02-2008, ora 00:00
cristians
Nu este medic/terapeut
cristians
Si eu am avut probleme similare cu fetita mea. Avea o otita medie seroasa care nu se manifesta decat prin scaderea auzului (nu o durea nimic). Am fost la un doctor care a spus ca din cauza polipilor si a nasului infundat. I-am scos polipii si amigdalele si acum totul este ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul