Probleme ORL

04-02-2010
cahonea
Nu este medic/terapeut
cahonea
Catre dr. Fluieraru:Am mai multe probleme de sanatate.Am fost operat anul trecut in luna iunie de deviatie de sept si sinuzita, in august am fost operat de amigdale ambele au fost foarte dureroase cu frisoane, febra, transpiratie abundenta.Dupa un timp mi s-a inflamat maseaua de minte pentru ca nu avea loc sa iasa, am facut incizie , tratament cu antibiotice dupa care a facut extractia, apoi mi s-a umflatganglionul din partea maselei acum am dureri ingrozitoare de ureche, nu stiu ce se intimpla cu mine m-am saturat de atitea antibiotice fara rezultat.Va rog dati-mi un raspuns.
16 comentarii
0
05-02-2010, ora 09:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. vad unde ar fi problema.
tot ce ai facut( interventiile).. sigur au fost necesare !
posibil au fost facute prea tarziu.. ( asa gen d eprobleme se rezolva din copilarie, adolescenta)
Acum trebue sa muncesti asupra imunitatii !
polen dimineata 1 lingurita cu miere de albini
Echionacee 3 pe zi cate 3 saptamani
0
05-02-2010, ora 13:40
alinusha77
Nu este medic/terapeut
alinusha77
Baiatul meu in varsta de 3 ani si 4 luni a facut in oct 2009 2 otite tratate cu Zinnat si Augumentin, in dec 2009 a facut faringo -amigdalita tratata cu Zinnat la o saptamana a facut angina acuta tratata cu Augumentin la 2 saptamani de la terminarea tratamentului a facut anghina eritemato pultacee, tratat in spital cu penicilina G+ 5 zile la iesire de Claritromicina ( in spital la secretia faringiana a iesit doar candida, a manat o jumatate de banana in acea dimineata inainte de prelevarea probelor) la 5 zile de la terminarea tratamentului iar a facut angina acuta pultacee (acum secretia a iesit din nou bine) si face tratament cu bioparox si 1ml azitromicina. Mentionez ca de fiecare data facea febra mare..peste 39 si ii dadeam alternativ din 4 in 4 ore panadol si nurofen iar intre cind febra urca peste 39 ii puneam supozitor novocalmin 300. Ieri in timpul zilei nu a mai avut febra dar am continuat sa-i dau alternativ din 4 in 4 ore panadol si nurofen. Azi noapte la 2, s-a trezit brusc si s-a ridicat in picioare (pentru ca am adormit si eu fiind foarte obosita dupa atatea nopti nedormite. m-am trezit cind l-am simtit ridicandu-se si fiindca urma doza de nurofen m-am dus si i-am adus-o. ) Dupa ce i-am administrat nurofenul si am vrut sa-l invelesc am simtit ca tot corpul lui e foarte rece si i-am pus termometru. avea 34, 4 pus sub brat si era digital. m-am speriat ingrozitor si i l-am pus rectal avea 34, 6. apoi am zis ca poate nu e bun termometru si i-am pus unul cu alcool.tot sub 35. Dimineata am fost la doctorul care ne-a dat tratamentul sa-i spun de situatie. A zis ca nu se poate ca nu era bun termometru sau era foarte frig in casa si sa continui sa-i dau antitermice. in casa e 24 de grade. asa ca nu poate fi vorba. Acum la 12 avea 36, 3 si dupa ce i-am dat din nou antitermic. acum iar are 35.2.
D-le doctor Flueraru va rog din suflet sa-mi spuneti si mie ce sa fac. sunt o mama disperata
0
05-02-2010, ora 13:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am cateva nelamuri..
in tot acest timp in paralel cui antibioticul ati dat si antimicotice?
cum ati tratat disbacterioza intestinala, ceva probiotic?
catii membri din familie au contact direct cu copilul.. ( ati facut si adultii exudat faringian ??)
ce consuma din acru, acidulat si fructe citrice ?
ce tratament local ati facut( inhalatii, aerosoli, gargara, badijonari, instilatiii nazale ????)
0
05-02-2010, ora 13:53
alinusha77
Nu este medic/terapeut
alinusha77
glicerina boraxata cu nistatin
in ultimele 2 zile nu i-am dat prebiotic (doar actimel)
eu si mama eu am facut si nu mi-a iesit nimic
Ii placeu mult portocalele si da a macat portocale si suc de mere si lamaie in ceai
ser fiziologic in nas
si bioparox de 4ori cite 2 puffuri in gura si azitromicina ia de marti
Pe mine ma ingrijoreaza hipotermia asta foarte tare. nu am mai patit pina acum
0
05-02-2010, ora 14:04
alinusha77
Nu este medic/terapeut
alinusha77
Alta data ii dadeam biotics baby la 3 ore dupa antibiotic
In spital nu mi-a spus sa-i dau nici un prebiotic si nici la iesire la indicatii. asa ca nu i-am dat
0
05-02-2010, ora 14:08
alinusha77
Nu este medic/terapeut
alinusha77
Si in ultimele zile nu i-am dat portocale si lamai ca il ustura gurita nici daca i-as fi dat nu ar fi vrut, dar cind termina tratamentul cu antibiotic si nu il mai durea gatul mergea singur si isi lua portocale. ii plac tare mult. iar eu nu m-am gindit ca nu e bine sa-i dau, iar despre lamaie in ceai tot am citit ca e buna. ca dezinfecteaza.
0
05-02-2010, ora 14:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acidulatele, fructele citrice( contin acid, ) si acru de la otet si muraturi.. sunt foarte iritante pentru mucoasa faringelui si a stomacului.
in faringe provoaca iritatie si pe o mucoasa iritata se lipec mai bine microbii.
in stomac acidul provoaca aciditate si reflux gastric.. cu arsura dubla a mucoasei faringelui !!!
Urmatorul antibiotic ( numai in caz de a problema cu secretii purulente din nas sau depuneri pe amigdale)+ un antimicotic
daca e febra simpla cu rosu in gat.. NU dati antibiotic ( poate fi virala.. si antibioticul nu il omoara)
dacamedicul Dvs insista sa.i dati antibiotic ( schimbati medicul) !
Iaurt cu probiotic trebue sa.i dati ca sa normalizati flora.
Hipotermia nu este o problema daca e pe termen scurt.
0
05-02-2010, ora 14:51
alinusha77
Nu este medic/terapeut
alinusha77
Are si depozite albe pe ambele amigdale.
Antimicotic este glicerina cu nistatin sau mai pot sa-i dau si altceva la varsta lui ?
Am citit de gargara dar e cam mic si nu stie sa faca asta. Ii mai dadeam ceai cu bicarbonat de sodiu... sa-l tina putin in gurita si sa-l scuipe afara cind il durea limba.
M-am temut ca hipotermia sa nu fie legata de faptul ca in 2 luni a luat asa de multe antitermice si de faptul ca inca trebuie sa-i mai administrez din 4 in 4 ore chiar daca nu mai face febra acum si temperatura e asa de coborita.
Va multumesc tare mult pentru ajutor
0
05-02-2010, ora 15:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele depozite trebue sa le stergeti cu glicerina boraxata.
antitermice datii la 8 ore.. nu e obligatoriu din 4 in 4 ore !
0
05-02-2010, ora 15:14
alinusha77
Nu este medic/terapeut
alinusha77
O colega mi-a spus ca ea ii curata amigdalele cu albastru de metil. in cartea Mama si copilul am vazut ca scrie ca nu se mai foloseste. Am acasa si aparat de aerosoli (dar mi s-a spus ca doar pt tuse pot sa-l folosesc) am vazut ca m-ati intrebat de inhalatii, aerosoli, badijonari. cu ce as putea sa-i fac inhalatii, aerosoli, badijonari...?
Depozitele se sterg cu glicerina boraxata sau cu glicerina boraxata cu nistatin. ? si cum e satul deja de medicamente. nici nu stiu daca va sta cuminte sa-i fac eu lucrul acesta.
0
07-02-2010, ora 08:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii se fac cu ser fiziologic + 2 pic de inhalant+ ACC din fiole.
badijonaj se poate cu cele enumarate mai sus de Dvs. sau
1 lingurita de miere de albin+ 2 Pic de alcool iodat+ 3 pic de Vit A uleioasa. !
fara sa.l intrebati prea mult.. trebue tinut si badijonat!
este in interesul lui.. numai ca el nu realizeaza asta !
0
08-02-2010, ora 13:41
alinusha77
Nu este medic/terapeut
alinusha77
Va multumesc mult pentru sfaturi
0
15-03-2011, ora 10:38
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Buna ziua dl doctor Fluieraru.Cam de o luna am nasul infundat (nu foarte tare) si de o saptamana ma cam doare si capul, stranut uneori, febra nu am facut deloc, nasul nu mi curge, cred ca sunt si un pic rosie in gat -am mai mancat iaurt rece, si simt ca de 2 zile ma jeneaza si ceva pe gat si mai imi vine sa tusesc de la acesta jena respiratorie.De la farmacie mi a zis ca am viroza si mi a dat nurofen raceala si gripa 3 pe zi si paracetamol sinus tot 3 pe zi-amandoua timp de 5 zile.Mi s a parut cam mult.
1. Dvs cum imi recomandati sa le iau?
2. Paracetamolul sinus poate fi sfarmitat ca nu pot inghiti pastilele mai mari?Va multmumesc mult.
0
15-03-2011, ora 10:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nici o pastila Nu poate fi sfaramitata.. isi pierde din actiune
2. e suficient si nurofenul.. dar dupa masa..sa nu afectezi stomacul mai tare decat este
3. pentru nas.. inhalatii si aromoterapie cu uleiuri volatile
4 pentru dureri de cap tre sa vezi ce tensiune este ( posibil sa fie mica si sa necesite un tratament cu ginseng)
5 pentru jena din gat.. regim alimantar fara acru, acidulate si citrice.. sa nu iriti mai mult mucoasa.
inhalatii si gargara
0
15-03-2011, ora 13:45
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Va multumesc mult de tot dl. doctor. Dar durerea de cap pe care o am poate fi de la nasul infundat si care nu a fost tratat?
0
15-03-2011, ora 13:46
andreeeaf
Nu este medic/terapeut
andreeeaf
Am uitat sa va zic nu am probleme cu sinusurile am facut CT acum vreo 2 luni si a iesit bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Transpir foarte tare!
  • Mă doare capul când e frig - sinuzită?
  • De ce unii oameni transpiră mai mult decât alții
  • Durerea de cap din sinuzită (cefaleea sinusală)
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Remedii și sfaturi pentru transpirația abundentă, exagerată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •