respir greu pe nas si nara stingă in drept ochiului se formează o presiune cand suflu

24-12-2014
AdiLeu
Nu este medic/terapeut
AdiLeu
am fost operat de sept in 2005, si cred ca nu a reuşit operaţia, tot respir greu pe nas si nara stingă in drept ochiului se formează o presiune cint suflu Naşu ca si cum ar intra aer in ochi, si in sezonul rece fac bronşite cu sputa Galbena verzue se elimina si cind trag din nas si cind tuşesc si din plămân pept, in 1990am fost tratat de tbc, cum fro 2 luni am fost la un ECO si am si ficat gras, si in momentul de fata 2014 /23/12, am un fel de bronşita tuşesc si elimin sputa Galbena asta de vro 3sap, a început cu o răceala imi picura Naşu si stranut si de atunci sa transformat in tuşa productiva cu sputa Galbena vine si din nas si din plamin cind tuşesc, am fost la tbc si nu ma primit au zis ca e craciun si dupa 5 ian /2015.eu ce sa fac pună atunci ?, ce sa iau medicamente, daca ma poate sfătui cineva?,
4 comentarii
0
24-12-2014, ora 10:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. TREBUEI sa ai acasa un aparat de aerosoli ( cu compresor) se vad la farmacii, in care pui
1 fiola de Fluimucil sau ACC
1 fiola de dexametazona
10 pic de ser Efedrinat
si 10 ml de ser fiziologic sau Ceai cald de musetel
faci cateva sedinte pe zi cate 5 minute pana se termina solutia
2. Olunth sprey pentru desfundat nasul
Faringo-sprey pentru faringe
3. SE exclud complet din aliementatie Toate Lactatele, fainoasele, fructele citrice, sucurile cu acid, mancarea acra cu otet.s..a
0
24-12-2014, ora 11:38
AdiLeu
Nu este medic/terapeut
AdiLeu
Va multumesc frumos Dl Doctor, sărbători fericite!.
0
06-01-2015, ora 18:26
deni14
Nu este medic/terapeut
deni14
Buna ziua d-nul doctor va scriu in speranta ca ma ve-ti putea ajuta...
Cam de 6 luni de zile ma confrunt cu niste ameteli: nu este o ameteala cu inavartitul obiectelor din jur ci efectiv este o stare de mahmureala, betie, ca si cum as fi invartita pe un scaun, mai exact eu plutesc.Mereu am avut probleme cu gatul si raceli repetate!
Dupa ce am fost internata in 2013 martie in spital cu o amigdalita acuta...la sfarsitul anului au aparut ametelile care au trecut in vreo luna dar calvarul nu s-a incheiat acestea au aparut din nou in anul 2014 aprile iar de atunci ma lupt cu ele.Mi-a aparut si o greata, tremor al membrelor la efort, slabiciune musculara, durere de ochi si pierdere de echilibru. Am fost diagnosticata la Bucuresti in luna august 2014 cu neuronita vestibulara: unde mi s-a administrat tratament cu milgamma n 10 zile, 6 zile medrol inclusiv am facut 10 sedinte de reeducare vestibulara iar ulterior la indicatiile unui Orl ist am luat vreo luna jumate betaserc asta deoarece in urma tratamentului administrat nu am avut nici o imbunatatire in afara faptului ca mi-am recapatat echilibrul. Suntem in 2015 ianuarie si in mmentul de fata ma simt la fel, am doar 2 zile pe luna bune in care nu ametesc, as dorii sa stiu daca exsta un alt tratament?ceva...orice d-nul doctor deoarece nu mai pot sa imi duc viata asa...sunt dispusa sa merg si la Iasi..Astept un raspuns de la dumneavostra si sunt dispusa sa va dau orice alta informatie in legtura cu boala(analizele care le am facut, inclusiv un RMN in 2013)
0
06-01-2015, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. vestibulita.. inseamna infamatie
focarele de infectie sunt la Dantura, amigdale, snusuri..si poate boli a organelor inerne, ginecologic, rinichi..s.a
initial trebuie excluse toate acele focare si tratate
2 circulatia cerebrala este influentata de alimentatie, starea ficatului, intestinelor, de HIdratarea organismului si starea rinichilor
3 coloana cervicala are rolul i important in aceste simptome

PS. dati clic pe fvaleriu
luati adresa mea personala pe hotmail si imi atasati toate investigatiile
imi scrieti varsta, inaltime, KG, tensiunea arteriala..s.a
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Lipsa de aer - motive pentru care ai putea respira cu dificultate
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Ce faci când copilul nu respiră bine (nu poate să respire)?
  • Noi date despre mucus ar putea ajuta pacienții să respire mai ușor
  • Respirație dificilă? - cum îți dai seama că ai ceva la plămâni
  • Ce să faci când simți că nu ai suficient aer (probleme de respirație)
  • Dificultăţi la respirat? Cum îţi dai seama dacă respiri bine sau nu
  •