Probleme masea de minte - Extractie? DA sau NU?

14-06-2014
RaduA94
Nu este medic/terapeut
RaduA94
Buna ziua, am si eu o intrebare. De catva timp (1 an ) am capatat o carie la maseaua de minte(dreapta jos) pe care am tratat-o. Mi-a fost pusa o plomba care de curand a cazut si am fost la stomatolog sa vad ce se poate face. A inceput sa curete bine acolo si au ramas peretii cam subtirei intrucat, cand plomba a cazut a luat o partea din masea si a ramas descoperit mai tot fiind nevoie sa se intervina pe canale ( sunt 2). Am facut un film la masea si s-a constatat ca pe un canal an infectie si s-a inceput tratamentul - prin schimbari de pansamente de tot felul - ba o data pentru necrozarea nervului de pe canalul fara probleme ba pansamente pentru infectia de pe celalalt canal, timp in care eu nu am dormit noptile si am trait dureri inimaginabile. Am luat si antibiotice, de la Eritromicina la Augmentin insotite de Nurofen dar tin sa cred ca fara rezultat... ma lasa un timp ( cateva ore ) apoi daca nu ii dau tratamentul face figuri si iar incepe durerea ( si asa este de vreo 3 saptamani). Multe din pansamentele schimbate nu si-au facut efectul si nu stiu ce sa fac si tin sa cred ca nici stomatologul nu prea mai stie. Dupa ultimul pansament schimbat (vineri) m-a mai lasat durerea dar in schimb am o mancarime continua in zona gingiei si a dintilor invecinati cat si cei de deasupra. Chestia este ca eu sunt in sesiune si nu ma lasa durerea deloc sa invat si nu vad solutii rapide pana trec macar examenele... Cat credeti ca trebuie sa o mai lungesc pana la extractie ? Este bine sa iau atatea pastile, antibiotice, nebunii... pana trece infectia aia nenorocita ? Nu se poate face extractia simplu si rapid chiar daca este infectia pe canal acolo si nervii inca vii banuiesc... ?
1 comentarii
0
13-05-2017, ora 21:57
Cristinanda
Nu este medic/terapeut
Cristinanda
Buna seara..acum 4 zile mi.a scos maseaua de minte partea dreapta jos..au fost ceva dureri primele 2 zile dar dupa au inceput groaznic si ureche si tampla.. sa mi fi scos maseaua fara sa taie nervu? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • De ce doare locul extracției?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •