Probleme: Gama GT 84

09-09-2009
B T
Nu este medic/terapeut
B T
am primit rezultatele de la analize sange. toate sunt in limite normale in afara de gama gt cu valoarea de 84. va rog care este cauza si ce trebuie facut. va multumesc. barbat 45 ani
4 comentarii
0
09-09-2009, ora 13:46
B T
Nu este medic/terapeut
B T
AM OMIS: inalt. 1.83 greut. 102
0
10-09-2009, ora 19:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
GGT creste in boli ale ficatului [ printre care si steatoza hepatica, adica incarcarea grasa a acestuia ], consum cronic de alcool, obiceiul de a lua pentru orice medicamente, boli de inima. Colesterolul si trigliceridele sunt normale ? Parca nu prea cred. Trebuie sa incerci sa slabesti cam 15- 20 kg in decurs de 10-12 luni.Sfatul meu este sa faci si o ecografie hepatica.Numai bine!
0
10-09-2009, ora 21:47
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cauzele la GGT-ul crescut sunt mult mai ample decat le crede medicina !

Eu am fost internat in spital odata cu GGT marit - la 23 de ani, cu inima perfecta, ( dupa probabil o infectie alimentara caci facusem o urticarie si febra), nu luam deloc medicamente, nu beam absolut deloc alcool.
In spital doctorii nu isi puteau inchipui alta cauza deca ca beau regulat !
M-au acuzat de mai multe ori in mod direct ca beau si nu vreau sa le destanuiesc : -) :-)

Acelasi lucru l-am intalnit intre timp in aproape toate cazurile. La urma doctorii ori dau din umeri ori te invinuiesc pe tine ca pacient ca bei sau ca iei medicamente pe ascuns. Cauza adevarata este pt. 99, 9999% la cei care nu beau si nu i-au medicamente pt. doctori un mare mister !

Daca chestia cu alcoolul nu tine se da vina pe ficat gras, pe greutate, etc, etc, etc.

Doctorii nu au fost invatati (din pacate) ca alimentatia gresita sau anumite toxine produc astfel de valori mari la ficat si de aceea nici nu le trece prin cap (in cele mai multe cazuri, eu nu am intalnit UNUL SINGUR !) ca astfel de valori marite provin de la intoxicatii alimentare, excesse alimentare cu tot felul de alimente daunatoare sau cu cele pline de conservanti.
In toate alimentele prelucrate industrial sunt atatea toxine ca se poate vorbi deja de medicamente, de bombe chimice si nu de alimente !

De aceea nu va mai mirati de unde vin astfel de valori mari de GGT caci este foarte evident si foarte simplu de depistat.

ORICE SUBSTANTA CHIMICA AFECTEAZA FICATUL, NU NUMAi ALCOOLUL SI MEDICAMENTELE DRAGI DOCTORI !

Cititi ambalajele de la alimente, de la margarina, de la sare, de la paine, de substantele care se dau la animale, de iodul si fluoridul din sare, de pesticidele de pe camp, de pe fructe si zarzavaturi, de nitratii din apa si legume, de reziduurile care cad din benzina arsa de masini si de miile de avioane care va lasa dare de zeci de km in fata nasului, de substantele toxice din vopselele folosite la textile, imbracaminte, pantofi, vopsele si lacuri, de de hormonii si toxinele din bancnote si sticlele de plastic, de zincul si cuprul si plumbul din tevile de apa, de metalele grele din pesti si alte animale, de bromul pus in jucarii de plastic, de miile de toxine de peste tot, chiar si in hartia igenica si ziare si cerneala de tipografie,.

Toate aceste substante toxice nu exista efectiv pt. doctori si ca urmare nici nu le iau in consideratie la nici o boala !
Asta-i realitatea. Cand auziti de GGT marit fiti atenti la cuvintele si umerii doctorilor si o sa vedeti cata dreptate am !
0
15-09-2009, ora 16:56
B T
Nu este medic/terapeut
B T
colesterol total 210 tgp 35 tgo 31
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  •