Probleme | Forumul Medical ROmedic

Probleme

29-06-2008
Florian23
Nu este medic/terapeut
Florian23
Gust acru in gura, limba incarcata, niste bubite pe faringe ( probabil de la acidul gastric ), disfagie (solide), senzatie de corp strain in gat, puroi in gat ( nu stiu sigur daca e puroi, sa'i zicem saliva mai consistenta ). Credeam ca problema vine din gat, insa inclin sa cred ca am ceva la stomac. Precizez ca nu am absolut nici o durere la stomac, nu vomit, nu ma arde esofagul, faringe, stomac, nimic. Scaunele sunt normale. In schimb, nu cunosc denumirile medicale, insa pot spune ca ragai mult, dupa care apare gustul acela acru, si ma balonez chiar daca nu mananc foarte mult. De cateva zile consum foarte multe lichide, nu mananc sarat, piperat, prajeli, etc, beau ceaiuri. Nu am luat nici un fel de pastila, da semne sa imi treaca, si dupa doua zile iar imi simt gatul plin, iar nu pot inghiti normal. Disfagia apare la nivelul gatului si undeva pe la mijlocul esofagului, insa nu este o obstructie exacta, nu pot indica exact locul in care mi se opreste mancarea (solidele), Bubitele de pe faringe sunt mici si lucioase, nu ma dor, nu sangereaza, insa imi provoaca o oarecare jena. Intrebarea mea este... daca e de ex. reflux gastroesofagian, sau vreo gastrita, sau ulcer sau orice, acidul ala gastric imi poate provoca leziuni pe esofag incat sa duca la disfagie ? Daca am bubitele alea pe faringe, presupun ca sunt si pe esofag...
Deasemeni, dimineata ma trezesc cu un gust acru in gura, si o substanta alb galbuie pe dinti, gingii, limba.
Nu am avut niciodata probleme cu stomacul si nici nu sufar de vreo alta boala in mod direct sau indirect legata de stomac. Nu am mers inca la medicul de familie pentru ca la fel ca orice roman, am zis prima data ca urmand o dieta bine pusa la punct, imi trece de la sine. Solide nu mananc... nici nu am mai incercat de vreo doua zile...
supe, lapte, ceaiuri etc., nimic fierbinte sau foarte rece, e putin mai bine, insa nu e nici pe departe problema rezolvata. Vreo idee ? ce poate fi ? am citit despre reflux gastroesofagian, ulcere, tot felul de boli... si intr'o oarecare masura ma regasesc in toate si in acelasi timp in niciuna dupa simptomele descrise acolo. Citisem ceva de caustica, de pirosis, arsuri... insa nu ma arde nimic, dar leziunile de pe faringe si probabil din esofag ma contrazic. Daca stie cineva despre ce poate fi vorba il rog sa posteze sa'mi dea niste sfaturi sau sa ma lamureasca. La medic voi merge oricum, ca nu pot continua asa, ma afecteaza in mai multe feluri tinand cont de faptul ca am si un profil anxios de ceva timp. Nu mai intreb daca stresul, depresia, au un rol in toata chestia asta, ca stiu deja raspunsul. Multumesc.
2 comentarii
0
11-08-2008, ora 00:00
suzana53
Nu este medic/terapeut
suzana53
Ragaielile te pot conduce la cabinetul de analize : incearca sa cauti anticorpii pentru helicobacter pYlori(in sange) si antigen pentru giardia(din fecale, de trei ori, odata pe saptamana si apoi inca de doua ori, in aceeasi zi a saptamanilor urmatoare).
0
08-05-2012, ora 20:34
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
exudat faringian ati facut? evitati supele borsurile, mancarurile cu sus, picante condimentate, dulciurile, cafea tigari, carnea numai fiarta si de vita, apa fiarta si racita pana la ameliorarea simtomelor.
deasemenea endoscopie.
stresul si depresia nu are nicio legatura cu criptele pe care le aveti in gat, posibil sa fie un streptococ, stafilococ in gat, il inghititi si creeaza mediu microbian in esofag de acolo eructatiile (ragaieli )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: