Probleme - Hipotiroidie + diabet insipid

22-12-2008
sweet_pie
Nu este medic/terapeut
sweet_pie
Buna ziua! Am 25 de ani, si hipotiroidie si diabet insipid din copilarie, de pe la 4-5 ani. Pana acum am luat Euthyrox 50 g/zi (5 zile /sapt) primavara- vara si 75 g/zi (5zile/ sapt) toamna-iarna. Anul acesta in vara am fost la un control, unde ecografia tiroidiana a iesit normala, la fel si analizele tsh, free t4 conform doctorilor. TSH 1, 06 si free t4 1, 01 cred. Mi s-a spus sa mentin doza de 50g/zi (5 zile din 7) indiferent de sezon. Diferentierea in functie de anotimp ar fi scoala veche, iar acum se merge pe un singur dozaj pe tot parcursul anului.
Problema mea sunt starile de oboseala, lipsa de concentrare, pierderea notiunii timpului, pierderea memoriei si uneori starile depresive pe care le-am avut si inainte de acest consult, si care persista. Ce ar trebui sa fac? VA ROG SA-MI DATI UN SFAT!
2 comentarii
0
22-12-2008, ora 14:12
sweet_pie
Nu este medic/terapeut
sweet_pie
Nu stiu daca are vreo relevanta, dar pentru diabetul insipid iau minirin tablete, cam 2 pe zi de vreo 3 ani, iar inainte adiuretin sau minirin spray nazal, dar nu se mai comercializeaza la noi.
0
23-12-2008, ora 17:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie, dupa sarbatori, sa repeti examenul endocrinologic.Ai 6 luni de la ultimul control.Ceea ce acuzi tu sunt legate, dupa parerea mea, de hipotiroidia ce o ai.Eu cred ca dozajul vechi era mai potrivit.Sarbatori fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.