Problema urinare: frecventa si foarte slaba | Forumul Medical ROmedic

Problema urinare: frecventa si foarte slaba

21-01-2012
Antiq
Nu este medic/terapeut
Antiq
De cateva zile am o problema cu urinarea, foarte deasa si foarte slaba...am crezut ca este de la frig insa dupa cateva zile tot nu mi-a trecut si nu stiu cum as putea afla ce am defapt. Nu am incredere in doctorii din orasul meu.
6 comentarii
0
21-01-2012, ora 17:58
BiancaBarb
Nu este medic/terapeut
BiancaBarb
buna seara,

am avut un pacient cu aceleasi simptome, care a venit la un control in Viena si a primit recomandat dupa un consult la cabinet la un urolog medicamentul urivesc.
poate este si in ro.

toate cele bune

B.Barb
GoldenMed
0
21-01-2012, ora 19:11
Antiq
Nu este medic/terapeut
Antiq
Eu as fi vrut un tratament naturist, sa numai ajung la doctor/control.
0
21-01-2012, ora 22:53
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mai poate fi si de la o infectie vaginala si nu urinara, dar ca sa fii sigura ar fi bine sa faci ambele analize.
- Urocultura cu antibiograma
- analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru o analiza de secretie vaginala efectuata corect - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.

Multe bacterii au devenit rezistente si de aceea este important sa se efectueze antibiograma, ca sa se stie exact ce microb este si la ce este sensibil, altfel risti sa te tratezi cu ceva la care este rezistent si mai mult rau iti faci.
0
22-01-2012, ora 12:34
Antiq
Nu este medic/terapeut
Antiq
Infectie vaginala nu este numai pentru femei ?!
0
22-01-2012, ora 15:21
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Da. Trebuia sa intreb mai inta :))) Nu ai specificat sexul.
Oricum, pentru cine mai intra pe forum si citeste (de sex feminin), este important de stiut ca o jena la urinare poate proveni si de la o infectie vaginala cu bacterii, de ex e-coli, enterococ, enterobacter (mai ales), etc.
Fa-ti o - urocultura cu antibiograma, ca sa stii la ce antibiotice este sensibila bacteria, asa cum am scris mai sus.
Se poate ca doctorul urolog sa iti dea un antibiotic si fara sa faci aceasta analiza, dar risti ca bacteria sa fie rezistenta la antibioticul respectiv si faci tratamentul degeaba.
Apoi, mai te umplii si de ciuperci + alte bacterii care pot deveni rezistente, de la atatea antibiotice, deoarece nu vei putea sa stai asa si va trebui sa repeti tratamentul cu un alt antibiotic.
De aceea, sa ceri sa se efectueze neaparat si antibiograma.
Inainte de recoltarea urinei pentru analiza trebuie sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Asta ca sa stii in general, cand faci analize pentru detectarea unor infectii.
Mergi la un doctor urolog.
Sa ii spui exact ce simptome ai si ce ai simtit la debut. Este important, deoarece mai pot fi si alte bacterii care nu se detecteaza din analza uzuala de urina si trebuie efectuate mai multe analize, daca va considera doctorul. De ex micoplasma, ureaplasma.
0
22-01-2012, ora 19:02
Antiq
Nu este medic/terapeut
Antiq
O sa merg la doctorul de familie sa cer trimitere...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febră È™i urinări frecvente - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecÈ›iuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •