Am inceput sa simt urechea infundata, apoi sa ma doara si sa pulseze..

25-10-2013
Ionut.Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut.Ionut
Buna seara,

Acum 2 saptamani am inceput sa simt urechea dreapta infundata, iar treptat sa ma doara si sa pulseze.Am fost la un medic ORL si mi s-a spus ca am otita si cauza ar fi deviatie de sept si cornete marite si trebuie sa ma operez. Am fost internat in spital si operat de deviatie de sept si cornete, iar in paralel am luat si Cipro Quin pentru otita. Urechea cand trecea, cand curgea din nou... pana acum cateva zile cand a incetat sa ma mai doara, dar tot e infundata, si pulseaza rar si foarte putin atunci cand ma aplec cu urechea in jos si mai curge rar probabil puroi. Mi s-a spus ca se va vindeca, dar totusi nu cred ca e de ajuns, imi e frica sa nu se agraveze. Mentionez ca am perforatie de timpan la ambele urechi din copilarie, si am auzul putin diminuat, si vreau sa va cer parerea se poate face ceva si in cazul acesta?
Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
25-10-2013, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. otita cr. purulenta din copilarie..cu siguranta este insotita de mastoidita
este afecta si osul din spatele timpanului
2 acum trebuie sa mai mergeti la orl...la control, se fac aspiratii a secretiilor otice si trztament local
daca nu ajuta...trebuie mers in clinuca orl, spital universitar, unde opereaza asa gen de probleme..
0
25-10-2013, ora 21:23
Ionut.Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut.Ionut
Mi s-a spus sa revin peste 2 saptamani pentru control la nas, dar nimic despre otita, nici tratament nu mi-a mai fost dat, si imi e teama sa nu se agraveze.
0
26-10-2013, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si cum e starea urechilr... ai secretii-_-_--
TE doare_ auyi cu ea_
0
26-10-2013, ora 23:10
Ionut.Ionut
Nu este medic/terapeut
Ionut.Ionut
Nu doare, dar am secretii... am fost astazi la medic si mi a dat picaturi pentru ureche (alcool boricat si clotrimazol), iar de auzit aud cam slab fiindca o simt infundata...Oricum am de gand sa fac un control Orl in Bucuresti...
0
30-10-2013, ora 12:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce am scris pe forum la Otita externa sau otita micotica..si urmeaza pasii corecti de acollo pentru a ingriji corect urechea
0
06-11-2013, ora 12:50
Diana72
Nu este medic/terapeut
Diana72
Buna ziua, am o problema cu urechile in sensul ca acum 2 ani am inceput sa am niste zgomote ciudate care se activau la mers sau la scuturatul capului stanga/dreapta ca si cum avem niste pietricele care se deplasau.am fost la Panduri unde mi-au spus ca e un catar tubar si mi-au recomandat anti-alergice pentru nas (nu am deviatie, polipi).Problema nu s-a rezolvat atunci si am inceput un tratament cu betaserc la recomandare a mamei mele (medic de familie) care m-a scapat de 'pietricele'.In stadiul actual am o problema doar pe partea stanga ( senzatie de corp strain in ureche ca si cum m-ar apasa un betisor de vata) care creeaza o constanta senzatie de gat uscat si tuse. Senzatia devine acuta cand vorbesc mult ( e ca si cum respir prin ureche si imi usuca gatul) sau cand dorm (sunt obligata sa dorm pe respectiva ureche, altfel la 2-3 minute daca stau pe cealalta parte incepe sa ma impunga si imi creaza senzatia de tuse.Mai am din cand in cand stare de decompresie ca dupa iesirea din avion.La avion nu am avut probleme cu infundatul excesiv pana acum 1 luna cand am simtit efectiv ca mi se misca lichidul in ambele urechi la aterizare cu imposibilitate de decompresie desi am incercat absolut orice.A durat cam 10 minute in aterizare in care efectiv senzatia era de explodare a urechilor cu durere acuta.Aveti va rog o sugestie, multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: