Problema la mers dupa picior in ghips!

14-04-2013
MirceaAndrei
Nu este medic/terapeut
MirceaAndrei
De cand am avut piciorul in ghips, acum 2 ani mi s-a format un mers arcuit, gen nu calc pe toata talpa piciorului.
Nu e de ras.
Un raspuns cat mai sincer daca se poate, si la ce medic sa ma duc pentru a mi se remedia problema.
Numai bine,
Florin.

P.S. Am 1, 80 67 KG.
10 comentarii
0
14-04-2013, ora 20:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles tocmai detaliile esentiale: varsta, sexul, tipul anatomo-patologic al fracturii, tipul si durata imobilizarii gipsate, dar mai ales antecedentele de tip neurologic (deoarece descrieti un sindrom Charcot-Marie-Tooth).
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
14-04-2013, ora 21:51
MirceaAndrei
Nu este medic/terapeut
MirceaAndrei
Am 16 ani, sex masculin, fractura dubla gamba dreapta, piciorul in ghips pana la coapsa, durata 3 luni de imobilizare, asta acum 2 ani.

P.S. Am intrebat parintii in momentul acesta, si mi-au raspuns ca de mic am aceasta problema.
0
14-04-2013, ora 21:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Am inteles.
Asa dupa cum va precizam, este vorba despre o problema 100% neurologica: fie este vrba despre aparitia unui sindrom de tip Charcot-Marie-Tooth, fie a fost vorba despre o compresiune neurologica indusa de aparatul gipsat, fie a fost vorba despre un sindrom compartimental al gambei sau alte cateva zeci de cauze similare.
In absolut toate aceste cauze trebuie sa consultati un neurolog, in vederea unui examen clinic competent, care poate efectua cotatiile clinice ale fiecarei grupe musculare (nu este vorba nici despre RMN, nici despre EMG, ci doar despre o examinare clinica atenta si mai ales competenta).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
14-04-2013, ora 21:59
MirceaAndrei
Nu este medic/terapeut
MirceaAndrei
Domnule Doctor mi-am intrebat parintii si mi-au raspuns ca de mic am aceasta problema nu de la gipsare.
0
14-04-2013, ora 22:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da este vorba despre maladia Charcot-Marie-Tooth.
Trebuie sa consultati un neurolog, in vederea cotatiei musculare pe care am mentionat-o in răspunsul precedent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-04-2013, ora 22:21
MirceaAndrei
Nu este medic/terapeut
MirceaAndrei
Domnule doctor,
M-am uitat putin la niste poze pe google cu acest sindrom.
Picioarele mele nu seamana deloc cu ceea ce vad in imagini si e destul de normal piciorul nu e slabit.
Uitati, atasez si un link cu poze sa vedeti daca e vreo problema:

http://postimg.org/gallery/qokruaa/

Dati click pe fiecare din cele 5 imagini pentru marire.

Astept raspuns, ca ma framanta tare stomacul sa nu am vreo problema grava.
0
15-04-2013, ora 09:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles nimic din fotografiile postate.
Asa dupa cum va precizam, este vorba despre o problema 100% neurologica.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurolog, in vederea unui examen clinic competent, care poate efectua cotatiile clinice ale fiecarei grupe musculare (nu este vorba nici despre RMN, nici despre EMG, ci doar despre o examinare clinica atenta si mai ales competenta).
Este imperios necesar sa refuzati orice tratament chirurgical vi s-ar propune cat timp nu aveti aceasta cotatie musculara (care reflecta, de fapt, atat gravitatea atingerii neuro-musculare, cat mai ales evolutivitatea afectiunii).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
15-04-2013, ora 12:19
MirceaAndrei
Nu este medic/terapeut
MirceaAndrei
Multumesc mult domnule doctor!
Am fost azi la kinetoterapeut si fac niste exercitii!
Numai bine!
0
27-02-2015, ora 22:32
cristina.ciuc@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
cristina.ciuc@yahoo.com
Buna seara!Fetita mea are 7 ani si a avut fractura gamba dreapta.I s- au facut doua reduceri si a stat in ghips cam mult timp- cam doua luni...Acum merge, dar nu calca complet, iardaca trebuie sa alerge, schioapata.De cateva zile, se plange ca o doare undeva la oul piciorului.Nu- i o durere puternica.Mai mult sacaitoare.Oare ar trebui sa- i mai fac o radiografie, sau poate a suprasolicitat piciorul si are nevoie de repaus?Ce ma sfatuiti sa fac?
0
28-02-2015, ora 21:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul il veti avea numai in urma unui consult clinic direct, efectuat la ortopedul pediatru.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •