Problema ochi - Diagnostic Neidentificat !

28-03-2011
Nevermind
Nu este medic/terapeut
Nevermind
Buna ziua,

Va rog, am nevoie urgenta de ajutor in urmatoarea problema care imi macina viata de aprox. 2-3 ani.

Pe scurt :

Initial, aveam dureri slabe si simteam o oboseala la nivelul ochilor, de la monitor.

In timp, aceasta s-a accentuat iar in prezent nu mai suport efectiv televizorul (in primul rand) precum nici alte ecrane de orice tip intrucat simt o durere puternica in ochi, ii simt umflati si obositi chiar si dupa 30 min, o ora.De asemenea, dupa cateva ore, apare si o durere de cap destul de mare.La birou, sunt nevoit sa folosesc calculatorul 8-9 ore pe zi.Sunt zile in care, daca sunt foarte odihnit (si nu ma refer la un somn normal de 8-9 ore pe care oricum il respect, ci la unul de 10-11 ore), pot evita durerile accentuate, insa in majoritatea zilelor acestea apar iar oboseala la nivelul ochilor se manifesta intotdeauna.

Problema cea mai mare este ca am fost pe la mai multi medici oftalmologi si nu mi pus inca un diagnostic clar, neavand probleme de vedere !

S-a mentionat o conjunctivita initial, apoi o oboseala datorita stilului de viata (totusi, nu abuzez de ochi mai mult decat orice alt om normal in ziua de azi), si in ultimul rand o...blefarita - pentru care, , nu exista leac"™"™ conform medicului.
Mi-au fost date printre altele, urmatoarele medicamente : betabioptal, indocollyre, lacrimi artificiale si ceva solutie pentru conjunctivita + sampoane/sapunuri pentru igiena ochilor insa fara prea mari rezultate.Am folosit si ochelari antireflex, fara dioptrii (intrucat repet, la toate analizele nu s-au constatat probleme de vedere), insa tot fara rezultat.

Mentionez faptul ca, asa cum am amintit si mai sus, am fost la mai multe controale oftalmologice in diverse clinici, fara prea mari rezultate.Am facut inclusiv o tomografie la recomandarile unui medic insa am eliminat si aceasta banuiala intrucat nu a iesit nimic.
Ochii ii am rosii de aproximativ 6-7 ani (inca de cand nu aveam nici o problema).Problemele au aparut in timp, acum 2-3 ani.Nu lacrimez.

Aceasta situatie efectiv ma termina, sunt nevoit sa dorm extrem de mult ca sa ma simt cat de cat odihnit la nivelul ochilor, televizorul nu-l pot folosi decat max. 30 min si toata ziua la servici am o senzatie generala de oboseala accentuata tot din cauza ochilor si a durerii care se transmite si in cap...

Astfel, orice sfat de specialitate este binevenit...

P.S. Credeti ca e bine sa ma adresez unui neurolog sau unui homeopat?Sau...oare nu am gasit pana acum un medic bun oftalmolog?

Multumesc,

C.
1 comentarii
0
03-04-2011, ora 07:27
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ce varsta aveti?Nu am gasit mai sus nici o referire la cicloplegie, vi s-a facut? Daca nu, se indica. Si spuneti ca nu lacrimati, acest amanunt este sugestiv pentru stabilirea diagnosticului de ochi uscat( pentru obictivare, este indicat testul Schirmer); ar trebui sa cautam o cauza pentru ochiul uscat; va recomand sa folositi si lacrimi articiale pe baza de acid hialuronic, 1 picatura in amandoi ochii la nevoie( cand aveti senzatie de usturime, uscaciune, ochii sunt rosii); si un consult la Reumatologie, iti pot recomanda pe doamna dr Huica SImona de la Clinica Med-As, Bucuresti; ok, puteti consulta si un homeopat, poate va poate prescrie un preparat ce amelioreaza simptomatologia ; Daca stati mult in fata calculatorului, se indica ochelari cu filtru pentru calculator, nu este suficient un strat antireflex;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.