Problema nelucidata

01-12-2010
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Buna tuturor, am si eu o problema si numa nu-i dau de capat. De ceva timp incoace parca mi s-a redus campul vizual, de exemplu daca ma uit la un film la tv vad clar doar mijlocu tv-ului, restul este "neclar".Trebuie sa-mi fugaresc ochii pe toata suprafata ecranului sa pot urmari ceea ce se intampla dupa care mi se face rau si obosesc.Am sensibilitate la lumina, iar pe intuneric parca vad mult mai rau.Imi simpt obositi ochii intruna iar cand dau de frig imi lacrimeaza si ma ustura iar vederea devine in ceata.Am dureri in interiorul capului in spatele ochilor. Am fost la oftalmolog, am facut testul de camp vizual iar ca rezultat mi-a iesit defecte simetrice la ambii ochi.Mi s-a luat tensiunea oculara si a iesit mare.Am ajuns suspect de glaucom.Dupa 3 zile am fost programat iarasi sa-mi ia tensiunea oculara, de data asta totul a fost normal.Fundul de ochi este normal.Doar putina miopie si astigmatism la ochil stang.Mi s-a propus sa ma duc in alt oras sa-mi fac tomografie dar nu stiu ce sa mai cred. Imi puteti da un raspuns sau o sugestie sa ma ajutati? Va multumesc!
13 comentarii
0
01-12-2010, ora 12:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este foarte bine ca ati fost la oftalmolog. In aceasta faza, cu rezultatul de la campul vizual, mergeti si consultati si un neurolog. Anumite defecte de camp vizual nu se datoreaza ochilor, ci cailor nervoase care pleaca din ochi si merg la creier, fiind de competenta neurologica.

In sfarsit, in unele cazuri mai rare asa incep unele afectiuni ale glandei hipofize, care se poate mari pana la apasa pe caile nervoase despre care am vorbit mai sus, caz in care problema e de competenta endocrinologului.
0
01-12-2010, ora 13:31
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Mda.. faza e ca prima data am fost la neurolog, din cauza ca simteam o stare de ameteala si prezentam tulburari de vedere, am facut RMN unde totul a parut ok, apoi m-a trimis la oftalmolog. Am ajuns sa ma paseze doctorii de la unu la altu si fara rezultat. Neurologul mi-a dat un tratament cu corticosteroizi si cam atat, care ar fi urmatorul pas pe care ar trebuii sa-l fac ? Va multumesc pentru implicare.
0
01-12-2010, ora 16:22
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ar fi bine sa stim cum arata defectul de camp vizual.
0
01-12-2010, ora 16:31
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Am pus link-uri de la ambele poze, tin sa mentionez ca am doar 21 de ani si ma gandesc ca nu prea are ce cauta glaucomul la varsta mea. Sper ca nu am incalcat vreo regula a acestui forum ca am postat 2 link-uri cu poze. Astept un raspuns.

http://img98.imageshack.us/img98/1189/oftalmologie2.jpg

http://img262.imageshack.us/img262/9906/oftalmologie4.jpg
0
02-12-2010, ora 14:57
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Se poate sa primesc un raspuns ? Ca nu stiu unde sa ma mai duc sa pot afla ce imi supara asa tare ochii, simt o presiune asupra ochilor inspre interior si privirea parca mi se limiteaza doar intr-un singur punct. Ar trebuii sa ma duc sa-mi fac un tomograf la ochi ? sau sa ma prezint la un endocrinolog ? Va rog sa imi dati un sfat.
0
05-12-2010, ora 10:51
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Nu reusesc sa vad pozele.
0
05-12-2010, ora 13:39
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Pot sa vi le trimit pe mail-ul dvs scris la profil ?
0
20-12-2011, ora 23:34
undoubtedly_gimmy
Nu este medic/terapeut
undoubtedly_gimmy
Buna seara. Nu stiu daca am facut bine sa postez aici dar o problema de care am e ceva ce se numeste nictalopie si nu am gasit pe acest site... Am probleme de ceva timp, cam aproape 2 ani, si problema e ca am vizibilitatea redusa pe timp de noapte, adica noaptea nu vad chiar nimic, pe strada in oras, sisteme de iluminare am vizibilitate redusa, masinile cu faruri ma deranjeaza enorm dar ziua vad foarte bine. Acum aproape 2 ani am fost si la consult care mi-a dat reteta foarte scumpa, am respectat dar.degeaba. Va rog mult de tot, ce trebuie sa fac si as vrea sa stiu, chiar se poate trata nictalopia?

Multumesc frumos
0
25-12-2011, ora 09:56
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata ! Cum arata examenul fundului de ochi, campul vizual si simtul cromatic?( exista modificari de retinopatie pigmentara?). Ne puteti spune daca exista cineva in familie cu probleme asemanatoare sau cu un diagnostic de retinopatie pigmentara sau alte afectiuni oculare( bunici, parinti, frati...)????
0
28-12-2011, ora 01:23
undoubtedly_gimmy
Nu este medic/terapeut
undoubtedly_gimmy
Un consult oftalmologic am facut prima data in orasul de unde sunt, tg-jiu, mi s-a spus ca am ceva in fundul ochiului (pata) si mi-a recomandat sa merg la craiova pt o analiza mai detaliata. Am fost la craiova, acelasi rezultat dar mi-a prescris medicamentul si cam atat. In familia mea nu sunt probleme in care sa mostenesc, sunt singurul cu astfel de probleme. Sunt in pragul disperarii pt ca nu pot iesi seara cu prietenii. Va rog, daca nu deranjez, as vrea sa stiu mai multe detalii despre aceasta boala daca am corectat bine, NECTOLAPIE, si se poate vindeca?
Multumesc
0
18-07-2012, ora 09:51
Ramona-Denisa
Nu este medic/terapeut
Ramona-Denisa
Buna ziua, am o fetita de 3 ani si 9 luni, de ceva timp i se inrosesc ochisorii.Am fost acum 2 zile la un control oftamologic si mi-a spus ca are o conjunctivita, mi-a dat picaturi si a spus sa revenim peste 10 zile pt. un examen de fond de ochi sau ceva de genul.La masuratori i-au iesit urmatoarele date:refractie:OD +1.00 si -2.00, OS +0.75 si -1.50, privire OD simetric(0), OS asimetrie(20) si 2.9, pupila OD 6.5 si OS 6.4, distanta pupilara 45mm, drept urmare medicul ne-a sfatuit sa mai facem un control dupa 6 luni si altul dupa 1 an si daca rezultatul este acelasi ii va da fetitei ochelari.Ce parere aveti, se modifica aceste date in timp, se poate reface vedere, este o afectiune grava?Mentionez ca si eu am probleme cu ochii dar am doar cu minus, fara alte combinatii -3 AO, insa sora sotului meu are ceva de genu acesta cu minus si plus combinat, se poate mosteni?ce e de facut?Va rog dati-mi un sfat fiindca sunt foarte confuza, daca nu ii face ochelari e posibil sa creasca dioptriile pana la anul? Va multumesc mult.
0
30-07-2012, ora 19:52
cely_eve
Nu este medic/terapeut
cely_eve
Buna ziua
Acum 2 luni tatal meu in varsta de 79 de ani a fost diagnosticat cu zona zoster frontala stanga.A fost internat si i-au fost
administrate antivirale aciclovir si zovirax pentru ochi.dupa externare am mai contactat un cabinet oftalmologic care i-a prescris Betabioptal 1/5 ori pe zi, dupa aproape 2 luni vede cu ochiul insa ii lacrimeza tot timpul si simte intepaturi cand inchide pleoapa.A ramas si cu sechele la nas (nara stanga ) daca apleaca capul ii curge nasul simte arsuri in nara stanga si ii provoaca stranuturi repetate si devine foarte agitat.Mai mentionez ca i se usuca foarte tare pielea de pe partea stang si nu mai stim cu ce unguient sa dam pe fata.
Multumim anticipat
0
24-12-2013, ora 18:25
viil27
Nu este medic/terapeut
viil27
Salut dragos, am sa ti spun eu ce cred despre problemele tale de sanatate, eu cred ca suferi de boala Lyme s au borrelioza, si este boala cu 1000 de fete, si o poti dobandi prin MUSCATURA DE CAPUSE, am citit cateva din postarile tale si ma regasesc in 80 % din starile descrise de tine mai sus
fati niste analize de boala asta dar nu la stat ci la particular
s au contacteazama pe adresa mea personala de mail si am sa te ajut cu mai multe informati, pana atunci de la mine pentru tine numai bine, multa sanatate si DOAMNE AJUTA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.