Problema nas-urechi

10-04-2015
danonim
Nu este medic/terapeut
danonim
Buna ziua,

De cativa ani am o mucoasa in spatele nasului foarte deranjanta si care se produce iar la cateva minute dupa ce o elimin. De asemenea atunci cand casc se aud pocnituri in ambele urechi, ma gandeam ca au legatura. Urechile nu sunt infundate, nu am dureri de cap sau de urechi. Doar acea mucoasa si pocnituri in urechi atunci cand casc. Deseori seara mi se infunda nasul, cate o nara, in functie de partea pe care stau intins. Nu stranut, nu am semne clare de alergie. As dori sa stiu daca pot face ceva sa scap de acea mucoasa din spatele nasului. Momentan nu sunt in Romania si doar dupa ce ma intorc voi merge la ORL pentru un control. Am neglijat aceasta problema de prea mult timp si acea mucoasa poate deveni foarte enervanta mai ales cand sunt in public.

Va multumesc anticipat.

Varsta: 27
Sex:masculin
Am fost fumator, nu mai fumez de 6 luni.
4 comentarii
0
10-04-2015, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 radiogarfie SAF sa stii daca secretiile coboara din sinus
2 endoscopie nazala la ORL..sa vada cavitatea nazala si rinofaringele
3 dupa asta o sa stii ce tratezi fiindca am avut cazuri cand nasul nu avea probleme
si acele secretiise formau pe mucoasa faringelui din cauza refluxului gastro-esofagian si alimentelor acre, acide, acidulate
0
10-04-2015, ora 14:05
love you
Nu este medic/terapeut
love you
Bună ziua...sunt noua pe aici dar as avea şi eu o întrebare: De ceva timp (aproximativ 1 an) mă confrunt cu o problema...Am ceva în gat care mă deranjează foarte tare...ca un mucus...şi simt pocnituri în nas...uneori mâncărimi în urechi...iar acum 2 zile dimineaţă când m-am trezit aveam în gura o 'bobita' albă foarte urat mirositoare...Am fost la ORL mi S-a făcut un control dar d-na doctor mi-a sp k nu am nimic...aveam doar un mic dop în urechea stânga pe kre l-am scos...Am luat ACC şi Propolis...se ameliorează un pic situaţia şi pot respira knd le iau dar dacă întrerup acest tratament o iau de la capăt cu aceleaşi simptome...Am uitat sa specific k a început sa-mi miroasa şi gura iar noapte am tot timpul gatul uscat... dimineata knd ma trezesc simt k un nod in gat ce abia il pot inghiti..Mă puteţi ajuta cu un sfat va rog frumos. Va mulţumesc!
0
10-04-2015, ora 20:07
danonim
Nu este medic/terapeut
danonim
Multumesc pentru raspunsul prompt.
0
14-04-2015, ora 20:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt.love you
1 faci consult la alt medic ORL
und e sa clarifici daca ai probleme in nas, deviatie de sept sau rinita
sa clarifici daca ai amigdalita cu cazeum
2 citesti pe forum tot ce gasest despre
amigdalita cu cazeum
rinita hipertrofica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rinoreea cronică - cum oprești secrețiile nazale?
  • Mucii galbeni: semnalează o infecție?
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Îmi curge apă din nas
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  •