Problema mers dupa ghips

07-07-2012
MirceaAndrei
Nu este medic/terapeut
MirceaAndrei
Salut,
Ma numesc Florin, am 15 ani si ma confrunt cu o problema.
La Varsta de 14 ani in jurul lunii: Mai 2012 m-am accidentat grav la picior.
Cand am ajuns la spital, doctorul m-a diagonosticat cu fisura dubla la gamba dreapta.
Mi-a recomandat 21 zile sa tin ghips pana la coapsa, dupa care sa revin sa imi renoiasca ghipsul si sa il tin 30 zile.
Total 51 zile. Dupa acest timp am dat ghipsul jos, insa nu puteam indoi genunchiul, era o durere puternica la genunchi.
Am facut recuperare medicala 20 zile. Anul asta am facut un an, insa am observat eu, dar si prietenii ca merg stramb cu piciorul. Calc in asa fel ca si cum as arunca piciorul, calcand pe toata talpa.
Ce m-ati indruma sa fac??? Recuperare medicala?? Pt corectarea mersului?? Atunci am facut pt ca nu puteam indoi piciorul dar mi-am revenit insa dupa atata timp observ ca merg, stramb cu piciorul.
2 comentarii
0
08-07-2012, ora 10:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca, cu ocazia traumatismului gambei, a existat si o leziune neurologica centrala sau periferica, trebuie sa consultati un neurolog.
Este un traumatism recent (mai 2012, dupa cum ati precizat), si daca imobilizarea reprezinta explicatie a modificarilor mersului, acesta se va normaliza destul de repede; in acest caz kineto-terapia poate fi utila, insa nu este indispensabila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-07-2012, ora 23:26
MirceaAndrei
Nu este medic/terapeut
MirceaAndrei
Multumesc frumos!
Voi incepe sa fac 3 saptamani de kineto-terapie (gimnastica medicala cred.)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.