Problema maseaua de minte ajutor.

17-07-2015
Ich habe keinen Namen
Nu este medic/terapeut
Ich habe keinen Namen
Am fost la stomatolog pentru o masea de minte pe partea dreapta, credeam ca imi da putin cu spray pt amortire, si pune ceva medicament doar.(asa mi-a facut la maseaua de minte de pe partea stanga, si mi-a curatat putin acolo, la alt doctor) acum am fost la un doctor mai special si mi-a taiat din masea, mi-a facut incizie, mi-a facut anestezie cu xilina, am ametit pe drum, mam suparat foarte rau pentru ca nu mi sa intamplat sa fiu asa ametit nicioadata, am zis ca nu mai merg la doamna doctor. Mi-a dat augmentin 875mg/125 mg pe 5 zile si ibuprofen. Si acum ma doare foarte rau, aveam planuri sa merg la aquapark, acum a zis ca nu imi recomanda sa merg, Ce parere aveti?
Doamna doctor a zis ca trebuie scoase afara. Nu se poate face altceva? Vreau sa precizez ca am fost la primadata la alta doctorita, care mi-a pus medicament si mi-a trecut durerea de pe partea stanga, acum mi sau agravat si a costat si mai mult. (la care a lucrat pe partea dreapta acum.) Ma doare foarte tare cand imi deschid gura simt o durere in partea dreapta, se vede ca a taiat din ea, a procedat corect?
6 comentarii
0
18-07-2015, ora 19:43
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna seara! Este posibil sa va confruntati cu o complicatie a eruptiei ( aparitiei ) maselei de minte. Examenul clinic este cel mai important, in urma acestuia se poate decide daca s-a procedat corect sau nu ( da, de multe ori se indeparteaza din gingia de jur imprejurul maselei ca sa poate erupe ). Radiografia, de asemenea, ofera informatii importante asupra pastrarii/ extractiei maselei.
0
18-07-2015, ora 22:14
Vaileu
Nu este medic/terapeut
Vaileu
Buna seara! Am 19 si acum 2 zile a inceput sa ma doara o masea de minte(vrea sa iasa)am bagat ketonal, amoxacilina, aulin, tor sau cum se numest si amoxiklav, xilina evident nu a functionat nimic, initial am crezut ca ma tras curentul si de acolo dar dupa am realizat ca e defapt maseaua de minte, am gasit o solutie oarecum temporara pana ce se deschide centrul de facut filme
Pun apa foarte rece si durerea se opreste aproape instant, problema e ca nu am dormit de 2 zile sa tot torn apa acolo, schimb apa de la congelator sa fie mereu rece si mi au cam amortit falcile si incepe sa prinda rezistenta la acest medicament temporar, ce iimi recomandati pentru durere, tin sa mentionez ca maseaua nu a iesit la suprafata, ma gandeam ca daca mai iau multe medicamente fara sa imi treaca, va fi ultima mea durere de masea :))
Ce imi recomandati pana ajung pe mana dentistului pentru durere?
0
19-07-2015, ora 23:05
Ich habe keinen Namen
Nu este medic/terapeut
Ich habe keinen Namen
Eu am folosit apa de gura Sensodyne si pasta de dinti paradontax, bine la mine nu erup, inca sunt doar la inceput am fost la dentist si mi-a pus medicament si nu ma mai durut, a precizat ca e posibil sa imi faca extractie, dar doar in cazul in care trebuie, daca creste corect si isi gaseste loc, poate ramane. Dar daca doare din cate am citit eu trebuie scoasa.
0
20-07-2015, ora 04:23
Vaileu
Nu este medic/terapeut
Vaileu
La mine se vede ca a inceput sa impinga pe ceilalti in fata din toti drepti am 3 care sau inclinat pe cate o parte si simt pana in mijlocul gurii.clar trebuie scoasa
M am trezit acu jumate de ora dupa ce am reusit sa adorm
Din cauza caldurii
Iara durere, dai cu apa
Am luat un aulin sa ma mint cu medicatie
Maine ma duc sa fac filmul ala care dupa parerea mea e nefolositor in cazul meu
0
20-07-2015, ora 18:04
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Stomatologie, Bucuresti
Prof. Dr. Giuseppe Scandale
Buna seara!

In mod normal in cazul afectiunilor molarilor de minte se recomanda extractia.
Acestia sunt dinti care nu se folosesc la masticatie si sunt demineralizati ( erup la varsta adulta ) de aceea se cariaza foarte repede. Medicatia aplicata local ne ajuta pentru o perioada scurta de timp, aceasta nefacand altceva decat sa desensibilizeze zona respectiiva, astfel nu mai simtim durere. Daca dintele este acoperit de gingie, eu recomand incizia acesteia cu bisturiu electric. Acesta taie si cauterizeaza in acelasi timp, astfel vindecarea este rapida.
0
22-07-2015, ora 00:22
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
radiografia nu este lipsita de sens. daca se indica extractia, si in cazul tau cel mai probabil se indica, radiografia ii va arata medicului forma si pozitia radacinilor molarului de minte.
cu acesta radiografie mergi urgent la dentist, de preferat la un chirurg dentist.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  •