Problema masea cariata

18-03-2015
Bella23456
Nu este medic/terapeut
Bella23456
Buna seara ! Saptamana trecuta am mers la stomatologul scolii unde invat si am rugat sa imi fie curatata maseaua de carie si apoi plombata, zis si facut din partea doamnei care sa aflu ca mi-a pus un tratament si sa revin dupa o saptamana! Ieri am intrat pe internet si am cautat cate ceva despre scoaterea nervului etc. Astazi cand am ajuns la doamna stomatolog am rugato sa imi specifice si mie ce anume v-a lucra la masea, prima oara a ezitat sa imi raspunda poftinduma sa isi continue treaba. Am refuzat intreband-o daca imi v-a scoate nervul iar atunci a raspuns ca da imi va scoate nervul ca pentru asta a lucrat saptamana trecuta, am refuzat si am rugato sa imi puna doar plomba dar aceasta spunandu-mi ca nu se mai poate. As dori sa va intreb daca intradevar nu se mai poate face nimic ca maseaua sa fie plombata ? Deoarece maseaua nu era foarte tare cariata doamna a luat o hotarare de care nici macar nu am fost instiintata. As putea merge la un alt stomatolog sa mi se plombeze maseaua ? Deoarece nu as vrea sa am o masea moarta de la varsta aceasta...
1 comentarii
0
18-03-2015, ora 21:22
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Atata timp cat problema nu este cunoscuta in detaliu...si de cele mai multe ori pacientul vede o carie mica, in schimb caria se dezvolta sub smaltul dintelui mai mult decat lasa sa se vada.as merge pe mana stomatologului. Ce este drept, trebuie sa informeze pacientul despre planul tratamentului respectiv.

PS : nu ar strica sa aprofundati mai bine gramatica limbii romane...(imi pare rau daca va supar cu acest mic...comentariu)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile de biberon
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  •