Problema la menstruatie

09-11-2015
Nataliacane
Nu este medic/terapeut
Nataliacane
Buna seara,
Acum 3 saptamani mi-am inceput viata sexuala, iar ultimul contact sexual a avut loc acum doua saptamani. Fiecare contact a fost protejat. Totul a decurs normal. Pe data de 4 mi-a venit menstruatia, insa diferit. Cantitatea era foarte mica si culoarea mai inchisa decat de obicei. Asa a fost timp de doua zile. Nu se mai intamplase inainte decat atunci cand luam paracetamol (dar atunci isi revenea la consistenta normala si niciodata nu a durat asa de mult.). Vineri si-a revenit, am avut dureri menstruale dar este ceva normal la mine, le am mereu, iar cantitatea s-a marit si culoarea a devenit putin mai deschisa - aproape normal. Mentionez ca am avut cheaguri mici de sange, dar mereu le am, pentru ca stau mult jos, pe scaun. Apoi vineri seara am inceput sa am usturimi si dureri la sfarsitul urinarii, plus senzatia de urinare incompleta. M-am pus in pat, dar noaptea m-am trezit si aceleasi simptome au avut loc, insa ceva ciudat s-a intamplat. Am vazut pe hartie... ceva asemanator la culoare cu o, , bucata de carne'... ceva roz si moale, asemanator cu o bucatica de labie... nu stiu sigur ce era, nu mi s-a mai intamplat niciodata. Era acoperita de sange. Precizez ca nu am examinat-o, mi s-a facut rau instant probabil de la panica. Putea sa fie un cheag? Era diferit...cheagurile sunt rosu inchis-visinii acesta era roz. Inainte de asta am avut dureri de abdomen. Iar dupa ce am eliminat, , bucatica', am simtit o usoara si enervanta mancarime in dreptul intrarii in vagin. Dar a trecut in aprox. jumate de ora. A doua zi am avut aceleasi simptome la urinare dar fara episodul ciudat cu eliminarea de, , bucati'. Si am crezut ca este cistita, ca am racit. Nu pot sa imi dau seama de motiv, pentru ca mereu am grija, insa s-a intamplat. Am stat in pat, am consumat lichide. Pana astazi, adica dupa 3 zile de la incident, treptat totul s-a ameliorat, nu mai am usturimi si nici episoade ciudate nu au mai avut loc. In seara asta insa a inceput sa ma doara abdomenul, iar cand am fost la baie din nou am vazut o bucatica mica si roz... acoperita de menstruatie. Urmata mai apoi de o mancarime la fel ca atunci, noaptea, dar care a incetat acum, dupa vreo jumatate de ora, cand mai simt doar putina durere in abdomen si in rest totul e ok.
Ce inseamna toate acestea? Poate fi diferit pentru ca e prima menstruatie de la inceperea vietii sexuale? Nu inteleg ce se intampla si as dori cateva lamuriri daca aveti idee...E necesar un control de specialitate? Vreau sa ma asigur ca totul va fi in siguranta legat de viata sexuala, atat pentru mine cat si pentru iubitul meu.
Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
10-11-2015, ora 06:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O data cu inceperea vietii sexuale, incep si problemele mai ales daca partenerul a avut si alte partenere cu probleme inainte. Vedeti pe Youtube Sexul in afara casatoriei are un pret unde aflato tot ce trebuie pentru inceperea vietii sexuale. Este o conferinta tinuta adolescentilor din liceele americane.
Posibil sa aveti o infectie urinara si una ginecologica.
Daca urinar totul ar fi ok nu se trebui sa aveti usturimi.
Daca vaginal totul ar fi ok nu are trebui sa aveti mancarimi.
Mergeti la medicul de familie si cereti trimitere pentru Urologie si Ginecologie sa faceti niste analize, o ecografie transvaginala si un consult amanuntit sa vedeti de unde provin acele bucatele roz care inainte nu existau.
Daca iubitul va iubeste cu adevarat merge cu dv la dr, la analize, contribuie la cumpararea tratamentului etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.