Problema la glezna dreapta

18-01-2014
Amfion
Nu este medic/terapeut
Amfion
Buna ziua! In luna decembrie a anului 2012, m-am lovit foarte rau la glezna, suferind cred o entorsa. M-a durut foarte tare timp de 1 ora, dar apoi durerea a disparut. Lunile urmatoare am continuat sa merg la fotbal, crezna ca durerea va disparea de la sine dar durerea reaparea de fiecare data cand jucam fotbal. Dupa aceasta, glezna ma durea foarte tare chiar si atunci cand nu faceam nimic. Am fost la medicul ortoped, care mi-a zis ca am o leziune tumorala maleolara peroniera. A spus ca pot sa joc iar fotbal, doar sa tin o fasa elastica de dimineata pana seara, in fiecare zi pe glenza. Am facut acest lucru, dar saptamana trecuta m-am lovit iar foarte tare la glezna, chiar dupa ce am calcat stramb, iar acum ma doare iar foarte tare. Ce as putea sa fac?Am 17 ani si as vrea sa am o viata fericita si mi-as dori foarte mult sa joc fotbal in continuare. Ce sfaturi imi puteti da?
5 comentarii
0
18-01-2014, ora 16:30
Kinetoterapeut Marian Augustin
Identitate neconfirmată
Kinetoterapeut Marian Augustin
Buna ziua! Daca ai avut un nou traumatism si durerile sunt intense, ar fi bine sa mergi iarasi la medic, la cel care ai fost initial sau ai putea sa mergi la altul pentru a asculta si o alta opinie medicala! Legat de fotbal, poate ar fi bine sa te orientezi spre practicarea altui sport, care sa nu solicite atat de mult gleznele, sau cel putin sa nu fii atat de predispus la traumatisme! Sanatate multa!
0
18-01-2014, ora 17:13
Amfion
Nu este medic/terapeut
Amfion
Dar oare daca as folosi vitamina D3 pentru a-mi intari oasele, nu s-ar schimba nimic?
0
18-01-2014, ora 18:30
Kinetoterapeut Marian Augustin
Identitate neconfirmată
Kinetoterapeut Marian Augustin
Vitamina D3 poate ajuta la mentinerea nivelului optim de calciu in sange, iar astfel se creeaza o rezistenta mai buna a oaselor, reducand riscul producerii fracturilor.
0
05-02-2014, ora 15:23
Amfion
Nu este medic/terapeut
Amfion
Am mai fost la un control, la un alt doctor, iar acesta mi-a spus ca am o fractura maleolara astragala, dar care s-a vindecat singura, prescriindu-mi o reteta: Alpha D3 si milgamma. Ce parere aveti?
0
05-02-2014, ora 21:10
Kinetoterapeut Marian Augustin
Identitate neconfirmată
Kinetoterapeut Marian Augustin
Foarte bine daca s-a vindecat singura! Respectati indicatiile medicului si va fi bine! Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  •