Problema la ficat

14-01-2009
alina_ro
Nu este medic/terapeut
alina_ro
Buna ziua, ma numesc Valentina, am 41 de ani, 80 kg, si 1, 50 inaltime
Am fost diagnosticata la un examen ecografic abdominal cu "Ficat marit cu ecogenitate crescuta, omogena".Restul analizelor, splina, fiere, pancreas, rinichi sunt normale. Colesterolul l-am facut in 2007 si nu am urmat nici un tratament si nici nu am tinut regim (era de 230), trigliceride (192).
Simptomele mele sunt : Intepaturi la pancreas, balonari intestinale, gura amara sau "punga", si durere intercostala in partea ficatului plus dureri de cap pe partea stanga. Am primit un tratament cu drajeuri Lagosa de la medicul de familie, si as vrea sa stiu ce regim sa urmez si cat timp... Poate fi inceputul unei ciroze hepatice?
10 comentarii
0
14-01-2009, ora 19:48
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Descrierea echografica poate sa semnifice steatoza hepatica sau hepatita cronica. Cum nu precizati nimic despre splina, presupun ca e normala, ceea ce face imposibil sa fie vorba de ciroza hepatica. De asemenea nu exista alte elemente echografice de ciroza: Vena porta marita, repermeabilizarea canalului ombilical, lichid de ascita, aspect inomogen hepatic.
In esenta, nu am elemente suficiente ptr o vedere de ansamblu, dar elementele pe care le am nu pledeaza ptr ciroza hepatica.
0
09-04-2010, ora 15:28
Mihalcea Cornel
Nu este medic/terapeut
Mihalcea Cornel
Buna ziua.
Am 31 ani, ma numesc Cornel si in urma unui examen ecografic mi-au rezultat "Ficat marit cu ecogenitate crescuta gr.2/3, ecostructura neomogena, trigliceride 846 mg/dl, colesterol total 236 mg/dl, bilirubina directa 0, 47mg.dl. Restul parametrilor sunt normali.
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc.
0
08-07-2010, ora 13:35
cristyanursan
Nu este medic/terapeut
cristyanursan
buna ziua la toti ma numesc cristian am 31 de ani am si eu o problema cu ficatul am o durere foarte mare in urma cu doi ani am facut un control medical miau zis ca am ficatul macinat am tinut regim 2 luni consumam foarte multe medicamente am renuntat si am inceput sa consum ori ce nam avut nimic pina acum simnt o durere as vrea sa stiu de ce,
0
28-07-2010, ora 10:57
CosmaNicolae
Nu este medic/terapeut
CosmaNicolae
Am facut o ecografie si in rezultat la ficat spune: Prezinta contur net, margine inferioara rotunjita, ecostructura omogena, normoecogena. In segmentul VIII - calcificare distrofica, cu diametrul de 3.6 mm. Fara procese localizate intrahepatic sau dilatatii de cai biliare intrahepatice. Vena porta - in hil: 9.3 mm; Cale biliara principala - in hil: 3.6 mm. Colecist: cudat infundibular, hipoton, pereti de grosime normala, fara calculi. Va rog dati-mi un raspuns. E grav?
0
19-07-2011, ora 10:09
capriorica
Nu este medic/terapeut
capriorica
Buna ziua, am 27 de ani si de curand la doua examene ecografice mi -au spus ca am ficatul marit si respectiv ecostructura usor intarita, omogena.intradevar am dureri in partea dreapta, imediat sub coste..acesta a fost si motivul pentru care mi-am facut ecografie.
va rog sa-mi spuneti daca ficatul se poate mari din cauza stresului ( am avut o perioada foarte grea ) sau daca poate gresi medicul care a efectuat ecografia ?tin sa precizez ca dimensiunile sunt de :
ls=56 mm
ld=119mm
vp=9, 7 mm
cbp=2 mm
la o inaltime de 1m si 57 cm si 48 kg
va rog mult daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns
0
30-04-2012, ora 07:00
Cristi_pata
Nu este medic/terapeut
Cristi_pata
Salut sunt Cristi. Am fost diagnosticat cu ficatul marit, mi sa spus ca e dublu. Lam adus in starea asta din cauza noptilor pierdute, mancam numai prajeli ai fast- food, si alcool in weekend. Tratamentul a fost simplu. La nopti pierdute nu am renuntat, dar am renuntat la celelalte obiceiuri la care sa mai adaugat ai cele spuse de medic, mult sport. In prezent sunt foarte bine cu ficatul, inainte aveam dureri de nu puteam sa dorm noaptea, deci este simplu sa treci peste un ficat marit(sport si o mancare sanatoasa)
0
02-05-2012, ora 11:56
csanda
Nu este medic/terapeut
csanda
buna ziua! Am si eu o intrebare, am facut antigenele pt hepatita B -rezultat negativ iar HCV-rezultat slab pozitiv, am sa mai repet inca odata analizele sa vad ce imi iese.Pe mine m-a pus pe ganduri starea de oboseala, imi curge des sange din nas (si cand imi iau tensiunea e12 cu7 )si ma mananca tare picioarele. Ce trebuie sa fac?
0
09-05-2012, ora 18:10
flaviu_cioroianu
Nu este medic/terapeut
flaviu_cioroianu
buna ziua, am probleme cu ficatul...doar cu tgp (127, 101, 155 ultimul), colesterol mediu sub limita maxima, tgo foarte putin peste(60), tin regim de 1 an si nu scade. markerii virali de hepatita sunt negativii, simt tot timpu o presiune in partea dreapta sub coaste, mai ales cand stau mai mult pe scaun, caut o solutie la problema din 2010. Stie cineva ce poate fi? va rog
0
08-08-2012, ora 19:52
mary7474
Nu este medic/terapeut
mary7474
Buna ziua.Am 38 de ani si intr-o noapte m-am trezit cu dureri violente epigastrice si greturi.Cand mi-au recoltat analizele in spital am avut transaminazele:TGO=273, TGP=167, VSH=45, Electroforeza proteinelor serice -Gamma=24, HAV IgM-negativ Ag HBs-negativ, Anti HCV-negativ
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati sa-mi spuneti ce credeti ca pot avea, deoarece nimeni nu stie de ce am asa de mari transaminazele si VSH-ul.Am omis sa va spun ca simt tot timpul amara in gura, nu beau alcool, nu am luat nici un medicament.Sunt disperata ca nimeni nu stie ce am.
0
11-08-2012, ora 21:40
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Buna Mary mergi si fa si un ECHO abdomen ptr ficat vezica pancreas.Poate sa fie un sindrom de colestaza, mai trebuiesc niste teste in caz de exista colestaza.Colestaza prin obstructia cailor biliare principale sau a coledocului poate avea numeroase cauze:litiaza biliara cu dureri in epigastru si iradiere in hipocondrul drept umarul drep axila dreapta, cancer de cap de pancreas, tumori hepatice.E bine sa mergi la un echografist bun si sa consulti un gastroenterolog ce iti va recomanda niste analize speciale gen:OCT, sideremie, GGT LDH Fosfataza alcalina, ambele bilirubini mai intai, inca odata ELFO, proteina C reactiva, si in situatii speciale alfa fetoproteina serica.Sanatate!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Consumul de broccoli ar putea proteja ficatul de cancer
  • FDA a aprobat primul „pancreas artificial” din lume
  • Tinerii cu afecțiuni hepatice prezintă un risc mai ridicat de depresie și anxietate
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Ficat mărit - implicații, riscuri, recomandări
  • De ce se mărește ficatul?
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  •