Problema la deplasare picior drept

17-09-2008
floringl
Nu este medic/terapeut
floringl
Am 76 ani, sufar de hipertensiune arteriala, diabet, sechele dupa AVC din 1996, problema pe care o am de vreo 1 an este ca nu ma pot deplasa decat cu greutate datorita piciorului drept. In urma echografiei doppler facute a rezultat pentru piciorul drept : aorta abdominala - diametru moderat marit, endoteliu ingrosat, stenoza 37 % distal, artere iliace - aspect arterosclerotic fara stenoze, artere femurale - aspect arterosclerotic, arterele gambei - flux prezent, usor redus, aspect arterosclerotic. Urmez tratament cu Milgama, Tiogama, Vessel Due dar nu dau niciun rezultat, as dori un alt tratament, eventual chiar naturist. Va multumesc.
2 comentarii
0
09-10-2008, ora 00:00
rocu
Nu este medic/terapeut
rocu
incercati cu nifedipin
0
26-10-2008, ora 17:49
kalg1980
Nu este medic/terapeut
kalg1980
am 28 ani si acum 1 luna am avut un deces in familie si am avut 160-110 tensiunea.acum 1 saptamana am avut tensiunea 135-105, fiind luata de un medic cardiolog.. de atunci am in cap o presiune. vreau sa stiu de ce anume e data tensiunea diastolica si ce as putea sa fac ca sa mai scada, dar nu prin medicamente.ce ar fi bine sa consum ca si alimentatie.nu consum deloc cafea si nici nu fumez.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.