Problema la coloana si nu numai

03-10-2008
mimibica
Nu este medic/terapeut
mimibica
Buna ziua!

Incep prin a va spune ce probleme de sanatate am. Am piciorul stang amortit, a inceput sa amorteasca si piciorul drept (de la talpa), am palma stanga amortita si putin amortit este si pieptul stang. Stiu ca am probleme la coloana, o hernie de disc C6-C7 si o problema in zona lombara. Am facut RMN in zona cervicala dar nu si in zona lombara. Am facut diverse tratamente cu antiinflamatoare, tratamente naturiste, etc. Putin a dat rezultat tratamentul cu antiinflamatoare pentru ca am avut toata mana stanga amortita iar acum este numai palma.Va mai spun ca la nivel cervical a fost descoperit un hematom epidural (cred ca acest hematom apasa nervii ce duc spre zona brahiala stanga)

V-am scris despre afectiunile pe care le am pentru a-mi spune daca pot evita operatia(operatiile) pe coloana. As vrea sa-mi recomandati niste exercitii care ar putea intari muschii coloanei, poate un tratament care ar putea reface discurile intervertebrale, orice considerati ca m-ar putea ajuta sa-mi recapat sanatatea. Tin sa va spun ca fac o cura de slabire pentru ca sunt supraponderala.

As mai avea o intrebare: se poate ca un hematom epidural sa se resoarba numai prin tratament medicamentos si in cat timp aprox.?

Multa sanatate!
3 comentarii
0
04-10-2008, ora 00:00
Raver20065
Nu este medic/terapeut
Raver20065
nu stiu ce sa zic, spun ce ma ajuta pe mine cat de cat care am vertebrele deplasate de luni bune...incearca sa iei calciu efervescent, mie mi-a mai oprit durerile, in cazul tau, trebuie sa iti intareasca discurile herniate
0
04-10-2008, ora 00:00
mimibica
Nu este medic/terapeut
mimibica
Cu toate ca sunt o amortita, la propriu vorbind, nu am dureri exagerate.Lipsa de calciu, nici vorba.Am facut analize ale sangelui si numai colesterolul era exagerat , in rest OK.Acum fac iarasi tratament cu antiiinflamator (Celebrex ) si iau niste tincturi.Ma ingrijoreaza hematomul descoperit in zona cervicala. Nu stiu cum si daca se poate resorbi.

Multa sanatate!
0
06-12-2008, ora 11:59
mimibica
Nu este medic/terapeut
mimibica
Am revenit si vreau sa va spun ca mi-a amortit si partea dreapta, piciorul si mana, dar , in continuare merg la serviciu, imi desfasor activitatea de zi cu zi cu greutate.Dureri am foarte putine, numai atunci cand stau in picioare foarte mult .Am fost la medic, mai demult , si ce m-a surprins era ca medicul nu s-a ingrtijorat ca amorteala persista , ci ca mana stanga era anchilozata.Acest lucru m-a facut sa nu ma ingrijorez prea tare dupa aparitia si altor parestezii pentru ca anchiloza aproape a disparut..Fac tratamente naturiste si unul alopat. Spuneti-mi, va rog, ce s-ar putea intampla daca nu voi fi operata de HD?Si, inca ceva, se poate resorbi un hematom epidural prin tratament medicamentos?

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.