Problema grava ureche. AJUTATI-MA!

23-08-2009
cornelmihai2010
Nu este medic/terapeut
cornelmihai2010
Buna ziua domnule doctor! Am o problema cred eu foarte grava.Auzul meu e disparut de cativa ani.Mai ales la urechea stanga, Vreau sa va spun ca singurele mele probleme medicale au fost in copilarie, cele legate de raceala.Mai degraba, probleme cu amigdalele.Acestea mi se inflamau foarte des fiind nevoit sa apelez la medicu de familie.Nu mai cunosc detaliile in legatura cu :"ce mi se dadea" insa pe fisa mea existau medicamente precum "Ospen, nizoral, amoxicilina(sper ca am scris bine), toate pentru pneumonia interstitiala(sper ca n am gresit).Acestea se intamplau la varsta de 14 ani.Tot in acea perioada am avut si un OREION netratat la timp.Din ce mi s a spus am avut o otita care mi a afectat un nerv auditiv.desi nu mai stiu daca asta a fost cauza.Intre timp mi s a pus diagnostic de hipoacuzie bilaterala de perceptie, in urma unei audiograme, facute acum ceva timp cat si mai recent.Cam astea sunt toate bolile copilariei mele.Scuzati-mi continutul lung de "boli", dar ma confrunt cu o problema sociala, mai ales unde lucrez, e nevoie de comunicare verbala si urechea mea tiinde sa isi faca de cap , Aud cu stanga foarte prost ca si cum as comunica de la distanta.Valorile dintre cele 2 urechi la audiograma erau urmatoarele:.cea dreapta avea valori normale iar cea stanga indica -90 decibeli. adica graficu era cat mai jos, din ce mi aduc eu aminte.Nu stiu daca asta e valoarea exact, dar v am dat o idee despre acea audiograma facuta la Spitalul Panduri din Bucuresti.In prezent ma confrunt cu infundarea urechiilor si asa "surde" cum sunt, Vreau sa va spun cu mana pe inima ca m am operat de polipi copiil fiind, Am deviatie de sept.( obisnuiam sa ma scobesc in nas, de fiecare data cand prindeam ocazia, sa ma scormonesc, banuiesc ca de acolo mi s a indoit un pic nasu pe interior, astfel avand probleme la respiratie.Schimbarea brusca de presiune atmosferica adica pe timp innorat, toamna mai ales ma trezesc cu acele crize de greata si ameteala simultan si avand urechi infundate.Narile la inspiratie se inchid precum la foca(scuzati-mi comparatia) daca inspir mai mult, astfel simtind o astupare a timpanelor.Astfel am devenit dependent de respiratia pe gura care stiu ca nu e binevenita.Mi am facut analize de sange chiar si ASLO ala, care nu avea decat valori un pic mai ridicate.In rest, port in prezent un aparat auditiv de mana a doua simtindu -ma foarte jenat de situatie.Dopuri in urechi mi s a spus ca nu am, ori tiuit in ureche de altfel.nu am, de sforait noaptea nu sforai.Fumez 1 pachet de tigari pe zi.Si de cativa ani totusi am o placere sa ascult muzica la casti.de multe ori mai tare, alteori mai incet. Probabil am urechea distrusa. Dati mi macar un remediu pentru a numai avea urechile infundate, macar nasul meu sa respire cum trebuie.Lucrez intr un mediu unde e necesara o comunicare permanenta.Si de cand port aparatu trebuie sa citesc persoanele pe buze sa le pot intelege, ca si cum nu calitatea sunetului ma irita cat intelegerea cuvintelor.e ca un fapt inedit.daca nu ma uit la buzele interlocutorului ci in alta parte, cu toate ca il aud nu "pot intelege cuvintele" decat daca vorbeste rar si clar eu fiind obisnuit sa ma uit la buzele tuturor cu cei care intr un contact.Va multumesc pentru intelegere si sper sa gasesc si eu un raspuns din partea dumneavoasta.Cu stima!
5 comentarii
0
23-08-2009, ora 17:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. situatiea este complicata.
1.trebue sa ai un medic ORL.. la care sa mergi mereu 3-6 luni pentru audiograme. sa vezi in dinamica daca scade sau nu.. si mia mult auzul.
2. sa faci un dosar pentru casa de asigurari si sa capeti un aparat auditiv modern.. care o sa te ajute enorm sa auzi mai bine si ami clar.
3. sa vezi la ORL.. daca este deviatie ade sept majora.. si impedica respiratiea... urgent te internezi si operezi septul.
la tine nu tine cu incercarile de tratament.. tre sa faci tot posibilul ca sa ai o respiratie nazala buna!
0
23-08-2009, ora 17:41
cornelmihai2010
Nu este medic/terapeut
cornelmihai2010
As vrea sa va spun ca nara stanga unde e urechea cu problema nu e infundata,. adica septul e deviat spre dreapta spre urechea buna, cat despre aceasta ureche mi se infunda mai mereu, fiind astfel nevoit sa mi tin narile si sa suflu puternic pentru a se desfunda. Cand ma trezesc dimineata simt o jena in spatele narilor mai exact spre cerul gurii.o jena ca si cum ceva ar fi acolo.mucoasa in exces sau ceva care " apasa".Nu e iritant dar cand suflu nasu puternic se desfunda si acea ureche. tiuit nu am.tuse nici atat desi fumez. rareori.sforait nu.Macar dati mi numele unor medicamente pentru ureche pentru nas si macar un sfat sa am urechea pe cursu zilei desfundata ca sa pot si eu auzi cat de cat pana remediez problema.
0
23-08-2009, ora 17:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deviatiea de sept spre dreapta.. a favorizat.. o hipertrofie de cornet pe partea stanga.
Colargol de 1%.. preparat in farmacie.. poate sa.ti micsoreze cornetul in volum.
in rest.. tot la ORL trebue sa ajungi!
0
23-08-2009, ora 17:58
cornelmihai2010
Nu este medic/terapeut
cornelmihai2010
Nasterea prematura ar fi una din cauzele hipoacuziei ? Acel aparat modern auditiv care ati spus, beneficiez de o reducere sau cum il pot achizitiona si faptul ca am aceasta problema se poate incadra undeva la un handicap de gradu "n" pentru facilitarea unor nevoi sociale. eu stiu gratuitati de care sa beneficiez pe viitor.Si ce e mai important, urechea se poate salva? mai se poate face ceva daca e timpanu sau un nerv de acolo afectat probabil din cauza acelui oreion sau din cauza faptului ca m am nascut prematur!.Au fost ultimele intrebari cu care am indraznit sa va deranjez, Daca totusi sunteti in cunostiinta de cauza, recomandati-mi si mie un medic bun din Bucuresti.Va multumesc ! Cu stima
0
23-08-2009, ora 18:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi la medicul ORL.. la care te trimite medicul de familie!@
acel medic ORL.. o s a.ti faca un dosar catre casa de asigurari.. si ai 900ron.. compensare de la casa de asigurari. cu confirmarea de la casa de asigurari mergi al o firma de protezare.. si acolo platesti diferenta de aparat auditiv. !
un nerv afectat.. nu se mai reface niciodata!
despre pensionare tot medicul de familie si ORL..o sa.ti explice!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.