Problema grava cu gatul

30-08-2012
Mauss
Nu este medic/terapeut
Mauss
Buna ziua..ma numesc Marius si am o problema mai deosebita cu gatul de vreo 2 luni...initial problema mea a debutat ca un "nod" in gat pe partea stanga...am fost la spital si am fost diagnosticat cu o rinita si viroza respiratorie..la orl mi s-a facut o laringoscopie cu oglinda..nimic...am facut gentamicina si ampicilina injectabil... am mai luat si augmentin etc...nu mi-a trecut...apoi simptomele de nod s-au acentuat si a mai aparut si senzatia gat uscat si sufocare...simteam cum ma strange gatul si nu puteam inghitii si ma dureau parca toti muschii gatului...am facut toate analizele de sange posibile.tiroida..aslo..calciu..etc am facut 5 exudate toate bune...am facut tranzit baritat pentru gat si pentru stomac.a iesit bine...nu am reflux gastroesofagian etc deci nimic de la stomac.in prezent nodul este inca acolo si el nu este unul fictiv ci este o tuse purulenta lipita parca pe partea stanga...acesta imi creeaza discomfort la inghitit si cand inghit mancare parca imi raman firimituri blocate acolo...pana aici e ok...incerc sa rup tusea din gat si o expectorez...dar mereu se pune alta...si acum urmeaza problema...pe nara stanga in gat deasupra omusorului simt cum imi curge acele mucozitati...exact acolo in gat simt pe parca o punga de mucozitati "in cerul gurii" care incerc sa o trag de pe nas in gura si sa o scuip dar nu se deslipeste de acolo...vine putin dar nu tot...tin sa spun nu am dureri de cap de ureche sau alte dureri tipice ale sinuzitei si nu-mi curge nasul in exterior ci parca numai interior...doar pe partea stanga...am facut si o radiografie SAF si a iesit opacifiere marginala ale sinusurilor maxilare.orl mi-a zis ca e sinuzita maxilara...sunt disperat momentan fac aerosoli si iau antibiotic "cifran" si nasonex...dar de pomana.nu am idee ce as putea sa mai fac unde sa mai ma duc...punctiile nu cred ca sunt o optiune deoarece punga aceea nu o simt in nas si nu simt presiuni sau sa am nasul infundat tin sa mentionez ca inainte sa-mi apara problema am fost si la un stomatolog sa-mi plombeze o masea care era stricata...si acum inca mai ma doare uneori...maseaua este de sus (maxilar superior) poate sa fie de la asta ?...ma rog si daca mi-o scot si o tratez si problema persista ce ma sfatuiti sa fac de la ce sa mai fie problema ? va rog ajutatima...multumesc.
5 comentarii
0
30-08-2012, ora 11:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e deloc deosebita problema
sunt sute de postari pe forum cum este afectat faringele din cauza refluxuli gastric
acele antibiotice au fost indicate gresit.. NU au cum sa ajute.. ne fiind vorba de infectie
este vorba de o iritatie a faringelui
0
30-08-2012, ora 11:46
Mauss
Nu este medic/terapeut
Mauss
Ok am inteles si ce-mi recomandati in cazul acesta...momentan am inceput si tratamentul cu nexium...este bun sau ce ma sfatuiti sa iau ?
0
30-08-2012, ora 11:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa investigatiile facute la gastrologie.. o sa stiti ce tratati si cu ce
0
31-08-2012, ora 20:59
Mauss
Nu este medic/terapeut
Mauss
Buna ziua...am fost si la gastrologie si se pare ca nu am nimic la stomac.doctorul orl mi-a dat sa fac un computer tomograf la cap pentru sinusuri (CT) si rezultatul a fost "Ingrosare marcata a mucoasei sinusurilor maxilare, cu extindere inclusiv la nivelul recesurilor alveolare" si "Obstrucita sinusurilor etmoidale prin hipertrofie de mucoasa" imi puteti explica ce inseamna ? am sinuzita maxilara ?
0
03-09-2012, ora 09:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o sinuzita usoara.. ca rezultat a inflamatiei la nivelul alveolar ( radacina dintilor)
tre sa incepi cu un consult la maxilo-facial
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •