Problema genunchi

22-03-2013
Vouciuc
Nu este medic/terapeut
Vouciuc
Buna ziua.
Am o problema. Astazi la ora de sport am jucat volei, si dupa o saritura (in sus ), la aterizare am simtit o pocnitura la genunchi urmata de o durere. Profesorul a venit a zis sa intind picioru, l-am intins, a zis sa ma ridic in picioare, m-am ridicat si cand m-am lasat pe el iar a pocnit. Pe moment nu s-a umflat, dar dupa aproximativ 4 ore s-a umflat putin. Si nu ma pot sprijini pe piciorul respectiv pentru ca simt ca nu prea am stabilitate pe el si doare.. Din ce am cautat pe internet am vazut ca ar putea fi vorba de o entorsa sau de o ruptura de ligament. Precizez ca genunchiul e mai cald decat cel sanatos. Pana luni nu am cum sa ma duc la spital sa imi fac o radiografie. As dori o parere. Cum ar trebui sa procedez pana luni si cam ce credeti voi ca ar fi.
Multumesc anticipat.
1 comentarii
0
22-03-2013, ora 16:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pana ajungeti la ortoped este esential sa nu atingeti deloc solul cu membrul respectiv: poate fi vorba despre o fractura care s-ar agrava enorm din cauza sprijinului podal, ajungandu-se la interventie chirurgicala.
Este esentiala pozitia procliva (membrul pe o perna, mai ridicat decat planul bazinului osos), gheata local (in scop antiinflamator) si tromboprofilaxie cu molecule heparinice de tip Clexane, Fraxiparine, Fragmin, Innohep sau similar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.