Problema gat nedeterminata.

27-09-2010
octavian.stancu
Nu este medic/terapeut
octavian.stancu
Buna ziua,

De aprox 8 luni am o problema cu gatul, am senzatia de nod in gat si mai nou de 2 zile incep sa imi pierd vocea.
Istorie + doctor ORL =
1) Dupa prima endoscopie si examniare mi s-a spus ca am o mica laringita si mi s-a propous un tratament ce l-am urmat
2) dupa 2 sapt a doua endoscopie, mi s-a spus ca nu mai am laringita dar nodul in gat persista.
3) exudat faringia = nimica = nod persista
4) mers la medic de famile ce m-a trimis la endocrinologie, doctorul mi-a spus ca nu am probleme cu tiroida ci probleme de sistem nervos, recomandat medicatie (Calciu, Magneziu, D3). L-am urmat cam 3 spat dar nimik, nodul persista
5) m-am intos la medicul ORL si mi-a spus sa fac o ecografie
6) in urma eco. = totul normal in parametrii normali
7) mi s-a mai facut o a 3-a endoscopie de data asta cu sonda prin nas pana in gat = nimica, nod persista
8) s-a uitat cu oglinda in gat, m-a examinat de 2 ori si a spus ca ca nu am nimica, a mai zis ca am muschii gatului incordati si trebuie sa fac exercitii de relaxare
9) am mai postat pe acest forum mai de mult problema si mi s-a spus s-ar putea sa fie probleme psihologice. (nu sunt o persoana slab emotiva, nu am istorie cu aceste tip de probleme, doar lucrez intr-un domeniu cu stres)
10) ultimul simtom este ca imi pierd vocea (dupa ce am avut o raceala, cred, nas infundat, gat iritat dar nu am avut febra, doar senzatie de raceala) devine joasa fara volum. De vre-o 2 ori am avut senzatia ca tusesc si "mi s-a ridicat ceva din gat, ne avand cum sa il scot/scuip am ingitit si a revenit la loc". Mentionez ca in aceste 8 luni, de 2 ori am scuipat o "chestie" mica alba, forma nedeterminata care mirosea.

PLS help, orice parere este bine venita

Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
28-09-2010, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
varsta, inaltime. Kg?
ce tratament local ati facut( inhalatii, gargara..s.a)
ce probelme gastrice aveti, regim alimentar. preferinte( acru, acidulat, citrice?)
0
28-09-2010, ora 11:33
octavian.stancu
Nu este medic/terapeut
octavian.stancu
Varsta: 25 ani - 2 luni
Inaltime: ~ 1.87
Kg: ~87
Tratament local: 2 saptamani ( PHYSIOMER + FLUIFORT), pliculet dizolvat in apa + "soultie pt curatat nasu"
Probleme gastrice: nici una din cate stiu
Regim alimentar: am virus HVB inactiv, ar trebui regim specific dar nu il tin strict, doar evit carne porc, prajeli, mancaruri grele in ulei.
- dimineata - cafea + corn + tigara
- pranz - paste sau sandwitch, gratar, legume (sa fie cat de cat usor)
- seara - macare rece, sunca, branzeturi, fructe, uneori o supa.

Preferinte: iute (acesta este de cand ma stiu), din ce a-ti enumerat as zice citrice, acru, acidulat (evit acidulat dar nu ca ma deranjeaza)
0
28-09-2010, ora 12:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Tot ce conmsumi ca aliment.. trece prin faringe.. si poate sa irite local, ajunge in stomac, provoaca aciditate gastrica.. care daca urca pana in faringe arde tot in cale( esofag si faringe) acea tensiune a muschilor poate fi din acest motiv.
1. Regim alimentar strict fara Iute, acru ( muarturi, otet, sosuri ), fructe citrice si acre, acidulate
2. dupa fiecare masa.. gargara cu ceai de musetel sau apa calda + 2-3 pic de alcool iodat
3. Vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore pusa in nas.. culcat pe spate.. ca sa ajunga in gat
4. Tinct de Valeriana 30 pic la 8 ore in jum. pahar de apa plata
5. Redigest 3 pe zi inainte de masa
tot tratamentul minim 3 saptamani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •