Problema gat

19-03-2013
chirilactin
Nu este medic/terapeut
chirilactin
Buna Ziua, de peste un an imi simt gatul iritat si uscat(ca si cum n-as fi baut apa mult timp) si vizual este tot timpul rosu(pe interior bineinteles, fara durere) Am fost la un medic ORL unde am aflat ca as avea Faringomicoza in gat. Am urmat un tratament(un preparat cu care sa ma ung in gat inainte de masa(albastru si dulce dar nu mai stiu din ce era facut, hexoraletten si Diflucan parca). Pe moment nu mai simteam iritatia si gatul uscat dar acum sunt la fel.Mentionez ca nu fumez(am facut-o), dulciuri consum nu foarte des si bauturi acidulate ocazional. De asemenea sunt necasatorit si iese din calcul si luarea ciupercii de la partea feminina unde am inteles ca e mai des prezenta. Multumesc
3 comentarii
0
19-03-2013, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci consult la gastrologie si citesti tot ce am postat pe forum despre reflux si faringite iritative
0
19-03-2013, ora 14:52
alina dobos
Nu este medic/terapeut
alina dobos
buna ziua d-le doctor.am fetita de 3 ani si 10 luni si de cand am inceput gradinita a tot racit, ba' rosu in gat, ba' angina pultacee si am stat cu ea in spital unde mi-a gasit-o si anemica si rahitica.De un timp are si cearcane, insa de vreo saptamana are nasul infundat, i-am pus ser fiziologic si isi sufla foarte bine nasul, insa ei se aud "undeva" acolo...si deja sunt de culoare galbuie.nu are febra, nu tuseste.as vrea un sfat de la d-voastra si tare as vrea sa ajung si la cabinet.noi suntem din iasi.multumesc
0
19-03-2013, ora 19:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru inceput trebuie sa faceti inhalatii sau aerosoli, spalaturi nazale, tratamentul cu Colargol
trebuie schimbat regimul alimentar pe unul cu mai multe legume, carne si ficat de vita
citit tot ce am mai recomandat pe forum...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •