Problema entorsa

19-03-2016
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Buna ziua.

Am suferit o entorsa, am fost la spital unde mi s-a facut radiografie si mi s-a zis ca nu e nimic osos si ca mi-am 'intins calumea ligamentele'. Mi l-a pus in ghips pentru 10-14 zile. Ieri, nu mai suportam ghipsul deoarece s-a largit si ma scarpina rau, l-am taiat, la 10 zile dupa ce l-am pus, deci m-am incadrat intre 10-14 zile. Acum la o zi dupa ce l-am taiat, este umflat foarte putin si ma doare cand calc, adica nu pot calca deloc dar mai este o problema. Laba piciorului mi-a ramas in jos si nu o pot ridica, imi sta intr-un fel atarnata in jos cum mi-a stat in ghips. Cand incerc sa calc, ma doare foarte tare in spatele piciorului, la tendonul lui Ahile. L-am dat cu un spray cutanat si l-am pus din nou in fasa medicala de la farmacie, dar ma alarmeaza de ce imi sta atarnat in jos. Eu cred ca doctorii de la urgenta s-au grabit si nu au vazut ca defapt este o rupere a tendonului lui Ahile, nu o entorsa. Mi-au facut radiografie dar nu stiu daca ruperea tendonului lui Ahile se vede pe radiografie. Sa fie oare ca am stat in acea pozitie in ghips si piciorul este inca amortit?
11 comentarii
0
20-03-2016, ora 12:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi o ruptura a tendonului calcaneean (arhaic, "achilean"), poate fi o leziune a nervului fibular cauzata de imobilzarea gipsata etc.
Ambele situatii sunt severe si impun de urgenta o re-evaluare clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-03-2016, ora 13:29
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Cand vreau sa calc, parca simt ceva in spate ca ma strange si nu imi da voie sa intind piciorul, parca s-a miscorat tendonul..
0
20-03-2016, ora 13:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Asa dupa cum va precizam, poate fi o ruptura a tendonului calcaneean (arhaic, "achilean"), poate fi o leziune a nervului fibular cauzata de imobilzarea gipsata etc.
Ambele situatii sunt severe si impun de urgenta o re-evaluare clinica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-03-2016, ora 14:00
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Si ce doctor ar trebui sa consult ? Ortoped sau Neurolog. Sau sa merg la urgente direct ?
0
20-03-2016, ora 14:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Preferabil la ortoped.
Daca sesizeaza o leziune de nerv fibular, va trimite la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-03-2016, ora 14:14
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Ca sa isi dea seama ortopedul va trebui sa imi fac o radiografie sau isi da seama el dupa simptome, fara radiografie, daca este o ruptura a tendonului.
0
20-03-2016, ora 14:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Diagnosticul este exclusiv clinic, nu este nevoie de nici o investigatie (de obicei, investigatiile imagistice de tip echografie sau RMN produc rezultate fals-negative, descriind leziuni de tip "ruptura partiala" a tendonului, care nu exista in realitate).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-03-2016, ora 14:48
MaximIon
Nu este medic/terapeut
MaximIon
Multumesc domnule doctor pentru raspunsurile dvs. Vreau sa va mai intreb ceva. Poate sa fie vorba si de o anchiloza?
0
20-03-2016, ora 14:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ankiloza reprezinta blocarea unei articulatii, ca urmare a imobilizarii indelungate sau ca urmare a unei fracturi articulare.
In cazul D-voastra este vorba, cu mare probabilitate, despre ruptura tendonului calcaneean sau despre leziunea nervului fibular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-04-2019, ora 08:56
Adina 19
Nu este medic/terapeut
Adina 19
Buna ziua. Pe copilu meu il doar picioarele. Eu ziceam ca il doare de la oboseala de la efortul fizic etc il dadeam cu unguente si iam dat calciu pt oase. El are 11 ani. A fost si la scoala de dansuri populare si nu lam mai dat din cauza durezi de picioare.
Are si un mers ciudat, duce umpic laba la piciorul stang mai intr-o parte si cred ca mai in jos de nuca la picior este stramb sau unflat. Nu stiu ce sa zic. Este ceva grav. Se remediaza ?
0
21-04-2019, ora 09:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Cum am putea sti cat de grav este fara o examinare clinica directa?
Va rog sa ma scuzati, dar descrierea D-voastra este total incomprehensibila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Entorsa de glezna - primul ajutor
  • Entorsa: primul ajutor
  •