Problema de sanatate la adolescenta

05-07-2007
liviamihaela
Nu este medic/terapeut
liviamihaela
Fiica mea are aproape 15 ani, 1, 71m si 46-47 Kg.Va rog sa imi spuneti daca aceasta greutate este normala si daca nu, ce alimentatie trebuie sa aiba pentru a ajunge la normal. Mentionez ca nu mananca decat carne de pui si peste in cantitati mici, lactate, rosii, castraveti, fructe. Este destul de irascibila si adoarme destul de greu. A rezistat totusi bine examenului de capacitate avand in vedere ca i-am dat Magne-B6 timp de 10 zile pe luna incepand din luna aprilie. A fost insa plecata dupa examene 6 zile intr-o tabara in tara, destul de obositoare (excursii lungi, multe ore de mers cu autocarul)si acum acuza tremuraturi, lipsa de putere si o stare de rau. Va rog sa ma ajutati sa o fac bine si sa o intaresc in vacanta aceasta pentru a face fata anilor de liceu. Va multumesc.
2 comentarii
0
06-07-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Necesarul de vitamine si minerale ale organismelor in crestere este crescut - vita. A, C, D, B-uri plus Ca mai ales.
Polenul, laptisorul de matca si propolisul sunt remedii excelente in stari carentiale.
O varianta - Hercules (catina, polen, miere) si Multifruct Total Forte, suplimente nutritive rominesti : plafare, farmacii.

Stiu ca rezultate excelente in spasmofilii (probabil si cazul fiicei dv.) se obtin cu NatureMIn (12 minerale din sedimente marine : Ca, Fe, P, I, Se, Mn, Mg, Mo, Zn, etc), cu F.Calcium (citrat de Ca, Mg, vit.D) impreuna sau nu cu gel de aloe vera. Impreuna rezultatele se multiplica.
Fata (18ani) unei colege de servici, cadea din picioare si a combatut in doar 30 de zile lipsa de Ca cu F.Calcium la indicatia unui doctor - rezultate verificate prin analize inainte si dupa.
Exista o solutie care elimina carentele si simultan duce la o crestere in greutate. Potrivita ca o manusa in cazul dv.
-
0
08-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
II trebuie o alimentatie f echilibrata avand in vedere ca e sub greutate cu10 kg si in perioada de crestere si in perioada examenelor.Daca nu e adepta carnii incercati o alim.bazata pe proteina vegetala din soia, shake-uri proteice, lactate, branzeturi, fructe, legume, cat mai putine fast food-uri, snaks-uri, apa nu sucuri.Insa toata schimbarea tre sa vina si de la fiica dvs.Puneti-o in leg cu mine -, daca si ea vrea sa se intareasca fizic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.