Problema cu urechile | Forumul Medical ROmedic

Problema cu urechile

25-03-2014
Madalina777
Nu este medic/terapeut
Madalina777
Buna! Va rămân recunoscătoare daca îmi puteti oferi câteva informaţii despre o problema de sănătate pe care o am: am amigdalita cu inflamarea unor ganglioni. Am fost la O.R.L.-ist si mi-a prescris 10 injectii cu penicilina amestecata cu gentamicin la 8h. Problema e ca de atunci am senzaţia de 'ureche infundata' si la inghitire se aude un sunet ciudat, un fel de 'pocnitura', in special in urechea stânga. Dupa ce am facut toate injecţiile, am fost din nou la control si mi-a spus ca problema amigdalitelor si ganglionilor e aproape rezolvată, dar mi-a mai dat de facut 9 injectii cu penicilina si gentamicin, plus 3 injectii cu moldamin... In legatura cu urechile mi-a zis ca nu am dopuri, iar la audiograma totul a ieşit bine. Aşadar, aveţi idee care ar putea fi problema cu urechile si cum as putea sa o rezolv? :(
4 comentarii
0
25-03-2014, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi un Catar Tubar sau un inceput de Otita seroasa
pe forum gasesti sfaturie necesare
cu amigdalele trebuie sa vezi peste 3 spatamani..dca s emicsoreaza si nu mai pun probleme..e ok
dca raman mari cu risc de amigdalite.. mai bine sa e scoti sau sa le reduci in vlum cu radofrecventa
0
25-03-2014, ora 21:39
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Din cate stiu, gentamicina afecteaza in mod ireversibil auzul, zona vestibulara, echilibrul, etc.(citi prospectul la reactii adeverse). Cred ca dozele pe care le-ati primit au fost cam mari.Toate cele bune.
0
25-03-2014, ora 22:04
Madalina777
Nu este medic/terapeut
Madalina777
Va multumesc pentru raspunsuri!
0
06-05-2014, ora 15:15
Beski
Nu este medic/terapeut
Beski
Buna ziua.Sunt nou inscrisa in acest blog si vreau sa va cer parerea despre otoscleroza
am facut azi un CPsi mi s-a pus diagnosticul de modificari de otomastoidita cronica stg.
Auzul la urechea stinga este compromis aproape in totalitate.M-am programat la un control la dl. dr.Ciuchi la Medicoclinique.Vreau sa aflu si parerea dumnealui, pt. ca am inteles de pe acest blog ca este cel mai bun.
Dr. De aici din oras, mi-a recomandat operatie la Spitalul Militar, dar sa consult si parerea dr. Ciuchi
Ce ma sfatuiti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: