Problema cu un chist

17-12-2012
cirsteaoana
Nu este medic/terapeut
cirsteaoana
Buna seara, am urmatoarea problema, astazi am fost sa imi fac o ecografie transvaginala in urma unui papanicaolau unde mi-a spus ca as avea ovarul drept marit.
Va scriu mai jos exact ce imi scrie in fisa de la ecografie:

UTER: in RFV; diametru anteroposterior 3, 7 cm; diametru transversal 4, 2 cm; diametru craniocaudal 5, 4 cm. Contur regulat. Ecostructura omogena, cu pereti de grosimi egale, fara noduli.
Endometru cu grosime 8mm, in faza proliferativa, concordant cu UM
Cavitate uterina virtuala

COL: diametru anteroposterior 2, 4 cm, lungime 3, 2 cm. Ecostructura omogena. Canal cervical de aspect normal.

OD: 2, 6/3, 9 cm; cu aspect folicular periferic si prezantand o formatiune nodulara cu diametru 25mm, bine delimitata, usor neomogena, hiperecogena, cu cateva fine calcificari in interior, fara fenomene acustice posterioare, fara semnal Doppler color sau Power Doppler in interior( chist dermoit ? ).

OS: 2/3, 2 cm: cu acelasi aspect folicular periferic.

Lichid cu aspect impur, cu grosimea 16 mm in fundul de sac Douglas, cu cateva ecouri ecodense linire flotante in interior(septuri de fibrina) (aspect inflamator)
VU in repletie, cu aspect lichidian impu (infectie urinara)

Aceasta este fisa. V-as ruga din suflet sa ma puteti lamuri... din cate stiu si eu si am mai intrebat as fi pasibilia de operatie.. :(
Va multumesc
1 comentarii
0
18-12-2012, ora 11:13
cirsteaoana
Nu este medic/terapeut
cirsteaoana
vad ca vizite sunt... chiar nu vrea nimeni sa ma ajute??? un sfat, orice...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.