Problema cu respiratul. Nu pot respira cu nara stanga. Sunt racit foarte rau.

25-12-2011
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
Buna seara

Am si eu o problema de miercuri. Raceala s-a instalat cu mancarimi in gat, ma gadila in gat iar joi s-a instalat cu durere de gat si nasul infundat rau de tot. Sa fie vorba de o rinita alergica? Astazi mi-a curs sange din nas mai exact din nara stanga dupa ce am pus prea multe picaturi de nas mai exact Bixtonim. Am facut abuz din pacate. Mentionez ca am pus multe picaturi din cauza ca nu am putut respira efectiv, iar noptile erau un calvar. Ce as putea face ca sa scap de aceasta boala grava? Acum am nara stanga infundata rau de tot, dar daca suflul nasul pot sufla nasul dar in 5 secunde revine la normal infudat rau. Am luat Coldrex, sirop de patlagina si strepsils, binenteles si ceaiuri calde dar nimic. Ma tem sa nu fie ceva mai grav la toate ce am spus aici. Nu pot respira cu nara stanga. Ce pot face mai departe? O mica ameliorare o simt fata de ieri dar foarte mica. Ce tratament pot urma pentru acesta raceala?

Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
26-12-2011, ora 16:36
nina50
Nu este medic/terapeut
nina50
buna! nu e bine ca ai facut abuz de medicamente, de la asta se pot intampla multe necazuri. Nu am inteles bine la ce ai facut abuz, daca ai luat coldrez mai multe pliculete e grav, colderxul contine750mg de paracetamol, mai mult decat o tableta, Daca ar fi dupa mine, as scoate de pe piata aceste prafuri care se dau la orcine fara prescriptia medicului.Spun toate astea pt ca trec printr-o perioada fff grea dupa ce am luat si eu fara sa-mi dau seama 5 pliculete de terflu in timp de 24h, am ajuns la urgenta cu o tensiune de 190/90uscaciuni ale gurii, ameteli si o stare de disconfort, Diagnosticul hepatita medicamentoasa acuta, transaminazle arata o lezare a ficatului, acum iau hepatoprotectoare si ma rog la dumnezeu sa-mi revina la normal aceste valori, Am intrat pe saitul lor dar din pacate nu am reusit sa fac nici o sesizarereferitor la prospectul pe care il au dar plangere oricum am sa fac. Sfatul meu este sa mergi la medic, dar piana ajungi la el poti face o infuzie pt nas, un ceai caldut atata timp cat nu ai febra dar cel mai bine e sa mergi la medic.astept vesti de la tine
0
26-12-2011, ora 16:59
StefanAdrian
Nu este medic/terapeut
StefanAdrian
inteleg. Nu la Coldrex am facut abuz. Eu luam 4 in 24 de ore ( asa scrie in prospect ). Luam unu la 11 dimineata si unu la 19:00 seara si al treilea din nou la 11 dimineata a doua zi si iar la 19:00 seara. Am facut abuz de picaturi de nas. Prima data am pus Olynth mult, ma obisnuisem cu astea iar dupa am trecut la Bixtonim iar cu Bixtonimul am facut abuz pana mi-a curs sange din nas ieri. Acuma totul e mai bine ma simt mai bine pot respira mai bine ca ieri ( este un progres din punctul meu de vedere ) dar seara tot trebuie sa pun cat de putin bixtonim pentru a putea respira peste noapte. Dar se vede o ameliorare am pus si sare calda si am facut inhalatii cu malai incins daca cunosti. Deci merg spre mai bine. Cu picaturile era problema m-am speriat groaznic cand am vazut sange din nas.
0
27-12-2011, ora 10:51
nina50
Nu este medic/terapeut
nina50
buna ! ma bucur nespus de mult ca esti mai bine. iti doresc sanatate si un an nou fericit
0
04-01-2012, ora 20:39
nina50
Nu este medic/terapeut
nina50
buna!. ma poate ajuta cineva ? as vrea sa scriu problema mea si habar nu am cum trebuie sa fac?
0
04-01-2012, ora 20:53
nina50
Nu este medic/terapeut
nina50
buna. ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi?am luat 5 plicuri de theraflu in interval de 24 h, am ajuns la urgenta, panicata bineinteles, cu tensiune de 195/95, mi-au facut analize de sange si mi-au iesit transaminazele ffff mari got/ast189, gpt/alt223, dupa 4 zile am refacut analizele care erau de 52 respectiv 133.. e posibil doza de paracetmol sa-mi fi produs aceste valori atat de ridicate?. cat d grav pot fi/
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •