Problema cu gatul - va rog ajutati-ma

22-01-2012
anda35
Nu este medic/terapeut
anda35
Buna ziua,

Din luna noiembrie a anului trecut ma confrunt cu o problema extrem de suparatoare a gatului.
A debutat cu o laringita gasita de un medic ORL de aici care a fost tratata cu antibiotice. La circa cateva saptamani jena din gat a revenit din nou. Am fugit iarasi la ORL unde mi s-a spus ca de data aceasta am o faringita si mi s-a prescris Klabax + Ketoprofen. Am luat acest tratament cca. 10 zile dupa care s-a observat o ameliorare. Inainte de trecerea dintre ani din nou am simtit o jena pe gat in partea stanga care iradia in ureche si spre tampla, si niste dureri cervicale (surde) dar doar pe partea stanga de la baza scalpului pana la baza gatului in fata. Am dat fuga din nou la ORL pentru ca simteam ca innebunesc. Doamna doctor mi-a spus ca nu se observa nimic alarmant in gat decat niste secretii care vin din nas si imi irita faringele iar pentru linistea mea m-a indrumat sa fac niste analize medicale.
Am facut o radiografie la plamani la care doctorul nu a vazut nimic iesit din comun decat o bronsita pe care a numit-o tabacica. Am facut si o electrocardiograma care a iesit perfect normala.
O sa va postez si rezultatele analizelor:

Fibinogen: 356
VSH 1h: 9
Hemoleucograma: Leucocite: 9, 6 Neutrofile: 38, 4, Limfocite: 51, 9 restul normale doar acestea au aparut putin marite/micsorate
Proteina C Reactiva: Negativ ( nu inteleg de ce nu are valoare pe buletinul de analize)
ASLO: Negativ ( nu inteleg de ce nu are valoare pe buletinul de analize)

Rezultat exudat faringian: Stafilococ auriu sensibil doar la Oxacilina, Norfloxacin, Eritromicina, Cotrimoxazol

Doamna doctor a decis sa iau Nolicin deoarece contine Norfloxacin dar degeaba dupa cca. 5 zile eu aveam aceiasi senzatie de jena in partea stanga, durere surda cervicala si in urechea stanga, senzatie de a-mi drege vocea uneori, un ganglion marit putin in partea stanga submandibular, tuse seaca.
Am incarcat sa merg la un alt medic ORL-ist iar acesta mi-a spus ca am o rinofaringita catarala acuta iar in urma rezultatelor analizalor si a antibiogramei mi-a zis sa nu mai iau antibiotic sa incerc ceva antiviral ISOPRINOSINE si NIZORAL. Am observat ca dupa 5 zile nu se vedea nici o imbunatatire si am revenit la doctor. Dupa ce mi-a mai analizat nasul mi-a spus ca am si o deviatie de sept, o corneta a nasului stramba (nu pot sa reproduc exact ce a spus despre corneta era un termen ciudat) si mi-a zis daca vreau sa iau si un antibiotic. Am decis sa iau oxacilina injectabil din 6 in 6 ore intravenos. Dupa cca. 2 zile senzatiile de jena in gat pe partea stanga, durerea surda de ureche si de ceafa au disparut. Nu am mai suportat acea branula si am decis sa incetez tratamentul cu oxacilina si sa continui cu ISOPRINOSINE si NIZORAL. A fost ok 2 zile...dupa 2 zile de la intreruperea tratamentulu injectabil au revenit durerile de ceafa, o jena in gat si o durere la fel pe partea stanga, mucozitati in gat, senzatie de a-mi drege vocea uneori, tuse seaca...intr-un cuvant aceleasi simptome. Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac. Am luat o gramada de antibiotice si medicamente. Simt uneori ca o iau razna...din noiembrie anul trecut pana acum eu o tin ba in rinite, faringite, laringite si dureri de ceafa si urechi, parca fac palpitatii uneori.
Am mai folosit BIOPAROX, TantumVerde, Alcool Boricat in ureche...etc...cred ca am o adevarata farmacie acasa.

Este posibil ca acest Stafilococ sa imi provoace aceste neplaceri? Daca da de ce doar pe partea stanga...lucrul acesta mi se pare foarte ciudat. Am uitat sa precizez ca amigdala stanga este atrofiata...abia se mai vede.

Va multumesc si va doresc multa sanatate!
9 comentarii
0
22-01-2012, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca este cazul sa mnergeti la Gastrologie pentru investigatii !
0
22-01-2012, ora 20:24
anda35
Nu este medic/terapeut
anda35
Va multumesc domnule doctor. Cu stomacul sincera sa fiu nu am avut probleme...si la cate medicamente am luat in ultima vreme chiar nu m-a deranjat in sensul ca nu m-a durut. Singura problema care m-a deranjat a fost acum cateva zile, iar problema aceasta am mai avut-o de cateva ori si in trecut. Aveam senzatia uneori ca imi vine saliva in exces in gura si uneori chiar simteam nevoia sa scuip sau sa inghit continuu in sec.
Acum daca ma uit in gat parca am niste mucozitati albe pe faringe care vin dinspre nas, si aceiasi senzatie de jena doar in partea stanga.
Ma dispera ideea ca trebuie sa merg iarasi la ORL si o sa imi zica ca sunt nebuna cred...doamna doctor mi-a spus ca nu am de ce sa imi fie frica ca nu se vede nimic grav in gat atat la laringe cat si la faringe, dar aceste simptome ma obosesc fizic...
0
22-01-2012, ora 20:42
anda35
Nu este medic/terapeut
anda35
Puteti sa imi spuneti in ce consta un consult la gastrologie?
0
22-01-2012, ora 21:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul gastrolog decide daca un refllux gastric poate sa afecteze mucoasa faringiana
poate sa va faca un tranzit baritat esofagian sau o endoscopie
0
17-07-2012, ora 22:33
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
buna seara.as dori un raspuns de la domnu dr.Flueraru.am 28 de ani si de mica am avut probleme cu durerile de dinti, infectii, etc.nu iam tratat numai pe cei de sus.mai am partea de jos, care momentan e distrusa complet, am doar colturi.tot de multi ani am descoperit un ganglion submandibular stang, mobil si unu latero cervical tot stang, cat bobul de mazare.dimensiunile sunt tot acceleasi si in ziua de azi.partea stanga a fetei e si ea putin mai umflata, fata de cea dreapta.in urma cu 3 ani am fost la un control orl, pt ca aveam o tuse care ma cam deranja.domnul dr, mi_a dat regim pentru gat si mi-a zis ca ganglionii sunt din cauza danturii si ca vor disparea dupa ce voi trata dantura.intrabarea mea este:de ce partea stanga e mai umflata decat dreapta??(asa sunt de multi ani)e normal sa fie asa din cauza danturii sau sa ma gadesc la ce e mai grav?va multumesc
0
18-07-2012, ora 21:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca sunteti o Norocoasa.. daca nu aveti si alte complicatii mai grave din cauza infectiei dentare !!!
infectia dentara este cu mare risc de osteita.. infectie la OS.. care NU prea se trateaza decat chirurgical.. cu incizii mari si cu internari de durata
mergeti si rezolvati cat mai urgent toate focarele de infectie dentara
0
18-07-2012, ora 21:59
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
va multumesc pentru raspuns.deocamdata nu pot sa-mi fac numai extractiile.credeti ca e de ajuns pentru a scapa de acei ganglioni sau trebuie neaparat sa-mi inlocuesc maselele cu altele noi.o seara buna va doresc
0
19-07-2012, ora 23:31
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
domnule Flueraru, imi cer mi de scuze daca va deranjez.as mai vrea un raspuns de la dumneavoastra.sunt foarte stresata, imi imaginez tot felul de boli..De ceva vreme am observat ca si limba imi e foarte alba, si am un miros neplacut in gura.da stiu ca e normal sa fie mirosul neplacut la ce dantura am, dar parca e mai neplacut ca de alta data.Credeti ca am limba alba din cauza danturii mele?si daca da recomandati-mi va rog ceva pt asta, pana plec in tara.deocamdata sunt in germania si nu stiu ce sa iam de aici.Astept un raspuns.va rooooogg.o seara placuta
0
20-07-2012, ora 20:26
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
am reusit sa imi cumpar ceva picaturi de la farmacie.dar totusi cred ca e vorba de ceva grav.va rog cineva care are timp, sa-mi raspunda si mie.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.