Problema cardio-vasculara sau mentala?

06-04-2011
adrian111111
Nu este medic/terapeut
adrian111111
salut!
Toamna trecuta in timp ce dormeam m-am trezit cu durere in piept si ma intepa putin inima. Dupa 5 min mi-am revenit. Dar de 2 sapt incep sa am aceeasi problema + alte simtome:
- respir greu (am si deviatie de sept... iar noaptea trebuie sa dorm numai pe spate pentru ca doar asa pot respira)
- ma doare/arde/inteapa pieptul... nu stiu cum sa va explic...
- uneori ma inteapa sau ma arde inima, uneori in partea dreapta, alteori in zona inimii, dar in spate
- am ameteli
- daca fac efort mic ( urc scarile 1 etaj) imi bate puternic inima
- cateodata ma doare sau simt furnicaturi in mana stanga, rar in dreapta
- o mare parte din zi inima bate de peste 80 ori pe minut iar la efort cred ca bate de 200 ori pe secunda

Am citit pe net si am gasit ceva de genul: probleme intercostale, probleme cu inima sau probleme mentale.
Cand nu mai dau importanta nu mai am simptomele astea... Dar o mare parte din zi verific sa vad cum bate inima si stau sa ma gandesc ce ma mai doare. Asta poate fi de la faptul ca ma gandesc eu prea mult la simptome si a devenit o obsesie sau chiar am ceva probleme??

Mentionez ca am 18 ani, beau foarte mult suc (cola) si mananc dulciuri ( de fapt de 2 sapt m-am lasat de acest obicei), stau mult in fata calculatorului si nu am facut analize in aceasta privinta pentru ca data trecuta le-am spus parintilor ce s-a intamplat si au zis ca nu are nimic... asa se mai intampla... ca sunt in crestere. Acum nu vreau sa le mai spun pentru ca daca imi fac analize si nu am nimic imi zic... "am spus eu ca nu ai nimic.. esti copil." chestii dintrastea pe un ton care pe mine ma cam deranjeaza"

Pana la urma ce ma sfatuiti sa fac si ce medicament sa iau? multumesc mult
4 comentarii
0
06-04-2011, ora 17:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
nu sunt medic dar, ce as face de-as fi la varsta si in locul tau?
Citez:
"Am citit pe net si am gasit ceva de genul: probleme intercostale, probleme cu inima sau probleme mentale."
Oricare ar putea...sa-ti faca neplaceri...sau/si...toate trei...

1.
un EKG..care ar exclude problema..inimii.
2.
control tensiune...Stiai ca, si o tensiune mica si/sau un puls mic (bradicardie)..chiar iti pot da..aceste simptome?!?
3.
1-2 zile stai cat mai putin in fata calculatorului...doar strictul necesar..SA VEZI ce si cum..
4.
dupa ce le-ai exclus.
si tot mai ai aceste simptome..fa-ti si niste analize: calciu, magneziu, fierul (sideremia)...si GLICEMIA...te-ai gandit..chiar tu ziceai de mult dulce..

Iti doresc binele si s-auzim de f.bine.
O seara placuta!
0
06-04-2011, ora 17:42
adrian111111
Nu este medic/terapeut
adrian111111
Multumesc mult pentru sfat. O sa incerc ce ai mentionat. Sper ca tu sa nu fi nevoit/a sa poi niciodata o intrebare pe acest site (adica sa fi sanatos/oasa)... doar raspunsuri.
0
06-04-2011, ora 18:19
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
iti doresc DOAR bine...si SIGUR VA FII BINE.
Mai anunta-ne..de bine..

O seara faina!
0
06-04-2011, ora 20:29
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna Adrian, in primul rand, despre aceste probleme trebuie sa vb. cu parintii tai si sa stabiliti de unde incepeti.trebuie sa mergi la medicul de familie si cu siguranta te va indruma, iti va lua o tnsiune si.multa sanatate si nu ascunde parintilor problemele tale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •