Problema cardiaca, pulmonara, digestiva, psihica sau altceva ?

22-01-2016
Sanat Kumara
Nu este medic/terapeut
Sanat Kumara
Buna seara.
De 1 (o!) luna nu ma mai recunoasc. Problemele mele au degenarat in urma unor atacuri de panica, care m-au trimis direct la UPU. Am ajuns la spital cu o perfuzie in vena, pulsul 130-135 batai/minut, tensiunea marita. Era tarziu asa ca asistentele m-au internat peste noapte. Am fost monitorizat permanent, am luat vreo 2 pastile de calmare, dupa cateva ore am reusit sa ma stabilizez. Doctorul de garda venea permanent la mine, ma intreba permanent daca sunt ok si daca am ceva pe suflet (am negat, am fost lovit in plin pe neasteptate). Am fost placut surprins de comportamentul doctorilor fata de mine, nu m-am asteptat veci la asa ceva. In fine, ziua urmatoare am facut un ECG (nu iesit nimic special), dna. cariolog mi-a sugerat sa fac o evaluare tiroidiana si un Holter. Ambele au iesit ok. Pe urma, am facut si analize de sange (hemoleucograma, ionograma, glicemie etc) care au iesit in limite normale.
Simptomele nu s-au ameliorat insa. Cardiologul mi-a prescris niste suplimente alimentare, laa fel si medicul de familie.

Simptome:
-oboseala/slabiciune aproape permanenta
-nod in gat, dureri gat, senzatie ciudata in zona amigdalelor
-dificultati de respiratie (chiar si in stare de repaus)
-cand ma ridic de pe scaun/pat (nu brusc) ametesc, probleme respiratorii, dureri de cap, pulsul creste (110-120 batai/min)
-batai rapide ale inimii (chair si in repaus - mai rar-, cand merg, sau fac ceva)
-balonari
-arsuri stomac, stern, capul pieptului
-ameteli
-amorteala mana stanga - rar
-extrasistole (31 in 24 de ore pe Holter)
-senzatia ca nu-mi mai simt mainile/picioarele
-dureri mana stanga (si cot) - sensibilitate sub-brat stang
-tulburari de vedere
-dureri si intepaturi in piept, spate si alte parti ale corpului
-febra (in special in zona toracelui)
-probleme cu somnul (adorm greu sau ma trezesc noaptea)
-greata (uneori)
-senzatie de lesin
-vibratii, tremur interior piept, spate, abdomen
-picioare si maine reci (uneori)
-ochii rosii (uneori)
-cearcane
-frica infarct, avc, fibirilatie sau alta boala incurabila
-etc

Ce ar putea fi ? A trecut medicul de familie pe la mine azi sa imi ia tensiunea (care e buna), nu stiu ce sa ma fac ? Six felix.
Multumesc!
8 comentarii
0
22-01-2016, ora 21:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa ceri trimitere de la medicul de familie la medicul psihiatru. Posibil sa ai anxietate cu atacuri de panica.
In paralel, daca sunt fonduri, fa niste sedinte de psihoterapie.
Incearca sa traiesti in prezent. Te gandesti doar la grijile zilei de azi. Cand vei face avc, peste 60 de ani, te vei gandi peste 60 de ani si vei lua masuri atunci. Astea sunt ganduri specifice anxietatii pe care le lasi sa te napadeasca. Stiu ca sunt cam automate dar iti trebuie o igiena riguroasa a mintii pe care o poti invata de la psiholog. Daca nu sunt fonduri citeste carti legate de anxietate, pe care ti le procuri de la librarie, raftul de Psihologie.
Vezi articole pe net legate de anxietate si atacuri de panica si filmulete pe Youtube. Da cautare anxiety, panick attack, neurotransmitters si vezi filmulete animate care arata ce se petrece in corpul uman in timpul unui atac de panica.
0
22-01-2016, ora 21:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Problema ta nu e nici digestiva, nici la inima, nici la plamani.
S-a dereglat emisia de neurotransmitatori la nivel neuronal. Ei fac legatura dintre neuroni si sunt impanziti ca o retea in tot corpul. Din aceasta cauza ai atatea simptome.
Trec cu tratament. Dar trebuie sa accepti ideea de psihiatru.
Numai el poate sa te evalueze corect. Din nefericire nu exista analize pentru asa ceva.
Vezi poate mai gasesti pe undeva cu tittlu informativ Test anxietate pe net.
0
23-01-2016, ora 12:36
Sanat Kumara
Nu este medic/terapeut
Sanat Kumara
Multumesc clara_p. O sa incerc sa ajung la psihiatru.


Azi noapte n-am putut inchide un ochi. Am avut dureri in capul pieptului si partea stanga a pieptului, senzatia ca ma stange cineva de gat, nod in gat, greata, ragaieli, chiorait de mate, senzatie ciudata stomac, uneori chiar si dificultati respiratorii. Spre dimineata am reusit sa adorm pentru cateva ore, insa cand m-am trezit si m-am ridicat din pat au inceput iarasi. Cand merg ma ia cu durere, cand ma asez uneori trece, alteori persista. Nu stiu ce sa ma fac, sunt panicat ca o sa fac infarct!
Am 19 ani, nu beau cafea/alcool, nu fumez, droghez, nu au fost cazuri de boli cardiace in familie.
0
23-01-2016, ora 20:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu aveti boli de inima, toate sunt simptome de anxietate. V-am explicat pe scurt ce se intampla la anxietate. Vedeti pe youtube filmulete cu anxiety sa aprofundati subiectul.
Pt tratament la psihiatru.
0
24-01-2016, ora 17:58
Sanat Kumara
Nu este medic/terapeut
Sanat Kumara
Urgente - Partea a 2-a

Aseară am fost dus la urgente din nou datorita presiunii şi durerii din piept. Am făcut un EKG şi totul a ieşit ok. Am luat un pumn de pastile şi durerea a dispărut. Nu mi-am dat seama ca totul e ok cu corpul meu pana cand dna doctor m-a invitat sa fumez cu ea. Personal am rămas masca încă o data de comportamentul doctorilor fata de mine. Mi-au dat un salon liber la dorinţa mea, mi-au dat din mâncarea lor, m-au făcut sa rad şi sa mă simt bine, m-au îngrijit toată noaptea. În orice caz, nu am reuşit sa adorm pana când nu am cerut un somnifer. M-Am trezit de 4 ori în noapte, şi în final m-am ridicat la 6.
La 7 au venit părinţii sa mă duca acasă, de la 8 la 13 am dormit ca butucul iar acum sunt rupt de somn.
trebuie sa merg la psiholog, dna doctor a zis ca mă suna în fiecare zi sa vadă cum sunt.
Mulţumesc din suflet Clara_p, se pare ca ai avut dreptate!:)
0
24-01-2016, ora 19:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai grija de tine ! Mergi la psihiatru si cere tratament. Nu vei mai ajunge la UPU si iti vor trece aceste stari.
0
27-01-2016, ora 16:21
Sanat Kumara
Nu este medic/terapeut
Sanat Kumara
Astazi am fost la un consult la plamani, iar maine merg la un gastonterocolog. Saptamana viitoare merg la Arcadia sa fac un consult, ECG, ecografie cardiaca si test de efort - just in case.

Am o senzatie in piept care dureaza cateva secunde si care se repeta: simt o bataie puternica urmata de una slaba -- tine de palpitatii, extrasistole ? (eu am fost diagnosticat cu aritmie extrasistolica atriala si ventriculara izolata); am dureri, presiuni, puls marit, oboseala (130 in repaus).
De asemenea am o senzatie ciudata in zona claviculei stangi, un fel de sensibilitate la atingere (durere) care se intinde spre gat, umar si spate.

Am vorbit cu un psiholog insa nu am inceput sedintele. Incep terapia dupa ce termin toate analizele! :)
0
07-03-2019, ora 02:54
mihaelamiha12
Nu este medic/terapeut
mihaelamiha12
cum ai trecut peste?? am 19 ani si ma confrunt exact cu aceleasi sintome, am aceleasi frici am facut ekg holter am fost la medic endocrinolog.la felll!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: