Problema amorţeala picioarelor

29-05-2012
Burcea Marian
Nu este medic/terapeut
Burcea Marian
Buna ziua, stimate domn. As dori sa va intreb si eu ceva in legatura cu tatal meu care este in afara tarii plecat. Are probleme de 2 luni de zile, ii amorteste ambele picioare, le simte reci, s-a intepat intr-un cui si nu a simtit lucrul acesta. A fost la un medic in tara respectiva si i sau facut tot felul de analize, sa ajuns la un rezultat si anume ca ar avea niste chisturi sau ceva de genul la coloana care apasa nervii respectivi. Medicii iau spus ca este posibil daca nu face operatie sa ramana paralizat, stiti cumva este posibil ? Va rog daca puteti sa ma ajutati, si sa imi spuneti daca sufera amanare lucrul acesta pana ajunge in tara, asta ar fi peste 2 saptamani.

Cu stima, Marian.
2 comentarii
0
29-05-2012, ora 23:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Neglijarea unui sindrom compresiv lombar ( de tipul herniei de disc descrise in relatarea D-voastra) poate avea consecinte importante, cum sunt paraliziile si parezele, ce pot deveni infirmizante.
Numai un neurochirurg va putea decide gravitatea situatiei si necesitatea operatiei, pe baza unei examinari clinice directe.
Este absolut imposibil de precizat, fara avizul neurochirurgului, daca situatia mai sufera 2 saptamani de amanare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
05-11-2012, ora 17:26
dadasc
Nu este medic/terapeut
dadasc
Buna ziua!
Sunt Elena si am 41 de ani si 64 de kilograme.In ultimul timp ma doare ingrozitor partea din spate a piciorului, de la gamba in sus.Simt ca circula ceva incorect, parca s-ar incaleca venele.Tin sa mentionez ca am avut ceva probleme, asa incat am baut o perioada mai lunga diferite ceaiuri(galbenele, coada soricelului si pelin) si tincturi.Durerea nu este permanenta, imi cedeaza putin timp, si apoi revine.Va rog sa ma ajutati cu un sfat si daca as face analize la sange as afla care este problema?Si daca puteti sa ma lamuriti care ar fi problema.Astept raspuns neaparat sunt disperata!Multumesc!
Apropo, simt si ceva amorteli sau furnicaturi, si am o discopatie toracica mai veche.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.